miten

kentältä

parhaiten kaupunkiin ? Citadines , olivaer plaz

_jh

8

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KariK

      Bussi 109 Tegelistä ja pois Adenauer Platzilla, mistä on pari korttelinväliä käveltävää. Taksi on muuten Berliinissä halvempi kuin Helsingissä, joten sitäkin voisi ajatella.

      • vinkista

        ko eka kerta siellä ;)


    • bussilla

      niinkuin jo edellinen ehdotti. Se on nopea ja halpa ja pääset ihan lähelle hotlaa. Samalla dösällä sitten vain takasin kentälle mutta tietenkin kadun toiselta puolelta.
      Kun, tulet kentältä ulkoilmaan niin, siinä on paikallisen liikennelaitoksen myymälä, olevinaan vähän piilossa mutta kylläs se siinä näet niin osta siitä bussi/metrokortti, jolla voit sitten ajella niin paljon kuin kiinnostaa. Niitä oli muistaakseni kolmen ja seitsemän päivän kortteja, mitään valokuvia eitarvitse. Käyvät bussiin, metroon ja s-juniin.
      Berliini on niin helkkarin iso, että ei siellä viitsi ja jaksa joka paikkaan kävellä.

      Julkinen liikenne on erittäin hyvin järjestetty ja aikataulut pelaavat.
      Tossa 109 bussissa on vielä silleen, että ne kuuluttavat pysäkin nimen ja se nimi " pyörii " ilmoitustalussa minne kulloinkin ollaan pysähtymässä.
      Ei muuta, kuin menoksi........

      • kiitokset

        vinkeistä, matka kuume ny mulla, huomenna kukonlaulun aikaan menoksi ;))


      • TXL vai SXF

    • toinen matkaaja

      Elikäs olen lähdössä Saksaan parin viikon päästä sunnuntaina. Ilmeisesti Tegelin kentältä pääsee siis tällä TXL-bussilla myös Hauptbahnhofille? Saako niitä lippuja myös bussista vai pitääkö ostaa jostain etukäteen?
      (Jostain olin kerran löytävinäni myös jonkin juna-aikataulun Tegelistä Hauptbahnhofille, mutta sitä en nyt enää löydä?)
      Toinen kysymys: voiko sieltä rautatieasemalta ostaa junalippuja myös sunnuntai-iltaisin, vai onko parempi ostaa jo netin kautta etukäteen? Pitääkö paikkansa, että jos ostaa asemalta lipun samana päivänä kuin juna lähtee, niin paikkalippuja ei enää myydä? Netistähän varmaankin saa junaan myös paikkalipun?

    • mesta

      oli ja paljon kateltavaa. Liikkuminen on helppoa kun kattelee liikennelaitoksen kartasta. Tegel > Oliver plazalle pääsee nro109 kentältä ja on pää- väylän varrella, liput kiskasta (pää oven vierestä)tai automaatista lippu 2.1€)
      Ostettiin 3 vrk liput samalla 20€ jolloin käyvät kaikkialla, kuten lisäksi metrossa ja kaupunki junassa. Yhteydet toimivat kuin junan vessat ja ajallaan, joita voi seurata pysäkeillä tauluista.
      Liikennelaitoksen kartta on tärkeä koska paikka on niin laaja ja monta mahdollista kulkuvälinettä millä pääsee. Kulkevat 3- 10 min välein.
      Hostlan näkee/ löytää hyvin googlen haulla ja kaupungin nimellä sitten ossalla. Hyviä ruokapaikkoja löytyy sitten ihan läheltäkin, ei tartte välttis mennä keskustaan asti, ruoka kulttuuri on hyvä ja palvelu pelaa.
      Kumma muuten että eivät edes nyrpistele ja mykästele suomalaisille niinku tallinnassa nuo tarjoiliat tai muutenkaan ,,, kannattaa virolaisten kattoa peiliin kun morkkaavat suomalaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      480
      3744
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2786
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      278
      2154
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2003
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1354
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1261
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1128
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      1035
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe