Hei kaikki!
Tietäisikö joku viisas löytyykö Turusta tai lähimaastosta hyviä helmitarvikeliikkeitä? Aloittelen juuri koruharrastusta ja etsiskelen helmiä ja sen semmoista. Sinooperissa ei oikein kaikkea löydy, enkä mielestäni ole muita liikkeitä huomannut.
Onko muilla kokemuksia nettikaupoista, jotka myy helmiä ja korunvalmistustarvikkeita? Niissä on vaan postimaksut ja kuvista on joskus vaikea nähdä helmen todellista väriä. En ole niihin uskaltanut lähemmin tutustua. Olisko jotain hyvää nettikauppaa jollakin tiedossa?
Jos näihin kysymyksiin saisin vastauksia, niin olisin taas vähän aikaa ikionnellinen! Ja saisin ehkä aloitettua joululahjojen teon...:)
Kiitos ja kuulemiin!
Helmitarvikeliikkeitä Turussa?
7
603
Vastaukset
- nettikaupasta
löytyy kyllä ja edullinen mielestäni postimaksukin.
www.helmig.fi katsoppa tuosta linkistä,sieltä itse tilaan- Liina
Kiitos vinkistä!
Tarkoitat varmaan helmiq eikä helmig, kun en jälkimmäisestä ole kuullutkaan:)
Tekee kovasti mieli ruveta tekemään ostoslistaa...
- helmipöllönen
Viime kesänä kävin Turussa ja keskustassa oli jokin helmiä ja korutarvikkeita myyvä liike. En tiedä, onko enää. Oletko katsonut puhelinluettelon keltaisilta sivuilta?
Netistä ostamisessa on tosiaan se huono puoli, että kuvat eivät aina kerro koko totuutta. Helmi Q:n sivuilla on aika hyvät kuvat. Nettikaupoissa on palautusoikeus, mutta palauttaminen on hankalaa. Kohtuullisen tyytyväinen olen ollut ostamiini tuotteisiin. Hintavertailuja kannattaa tehdä. Voi olla pienet toimituskulut, mutta tuotteet sitten kalliimpia. Eri verkkokaupoissa on erilaiset valikoimat, joten sellaistakin vertailua kannattaa tehdä. - Anneli 33
Moi
Viimeksi kun tarvitsin helmiä ostin Euron kaupasta Myllystä pari helminauhaa. Eurolla sai valtavan määrän helmiä..
Anneli - Liina
Katselin keltaisia sivuja ja löysin Presenton Kauppiaskadulta. Kävin siellä sitten tänään katsomassa. Sieltä löytyi kyllä paljon hyvää tavaraa. Helmet tuntui vähän nettikauppoja kalliimmalta, tosin ovat ilman posti- ja lähetyskuluja... Silti sieltä löytyi kaikkea tarviketta mukaan:)
En olekaan ajatellut valmiiden helminauhojen ostamista...täytyy käydä euroihmeessä tms.:) Kiitos vinkistä! Kalliimpia koruja ei oikein viitsi rikkoa, mutta euroihmeen ovatkin toinen juttu.
Katselin myös HelmiQ:n sivuja ja taidan laittaa sinne tilauksen. Postikulut olivat pienemmät kuin yleensä ja melkein kaikki kauppalistalla olevat löytyi. Kärsimättömyys iskee... Haluaisin tavarat pian, niin pääsisi askartelemaan. Huono vaan kun tenttiviikko lähestyy ja pitäisi lähinnä lukea:/- helmeilijä
Olen tilannut Helmiq:sta, Villihelmestä ja Helmimerestä ja muualtakin. Ei mitään moitittavaa missään niistä. Nopeat on toimituksetkin.
Tilasin myös hollantilaisesta Sayilasta, sekin onnistui hyvin eu-maksulla (melkein kuin tavallinen nettimaksu)
- ei postikuluja
Edelliset nettikaupat ihan loistavia. Vielä yksi ihana helmikauppa netissä on www.korutaivas.com jota ei ollut mainittu, yli 30 euron tilauksista ei mene postikuluja ollenkaan ja alle 30 euron tilauksestakin menee vain rontti 2 euroa. Hinnatkin keskimäärin halvemmat kuin muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190