Korvikemaitovauva

vastoin äidin odotuksia

Onko muita kohtalontovereita, jotka olisivat halunneet imettää, mutta ei syystä tai toisesta onnistunut? Meillä vauva ei kertaakaan saanut rinnasta maitoa... Imetys meni aivan alusta asti puihin. Vauva oli liian malttamaton/rauhaton opettelemaan rinnasta imemistä ja äiti ensisynnyttäjänä aivan liian kokematon/osaamaton matalat rinnanpäät. Jorvin sairaalan hlökunnasta ei ollut apua imetyksen opettelussa, kehoittivat antamaan maitoa pullosta imetysyritysten epäonnistuttua (kyllä hekin yrittivät auttaa, mutta todellinen ohjaustaito tuntui puuttuvan tavan konstien epäonnistuttua). Maito ei missään vaiheessa noussut pumppauksesta huolimatta ja ne vähäiset määrät, jotka sain pumpattua, vauva sai tuttipullosta. Asia vaivaa mieltäni ajoittain todella kipeästi ja vauva on kohta 6 kk. Miten tästä kipeästä tunteesta pääsisi yli? Nimim. kuulun siihen vaivaiseen 7 prosenttiin, jotka eivät vauvalleen rintamaitoa "suoneet"

10

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi...

      ajattelin mielessäni raskausaikana jo,että imetän vauvaani pitkään ja hän saa ainoastaan pumpattua rintamaitoa,jos jossakin käyn...mutta toisin kävi.Korviketta jouduttiin antamaan jo sairaalassa kun vauva oli teholla ja itse toisella osastolla niukin naukin hengissä.Ja kun kotiin viimein päästiin n.kuukauden kuluttua niin eihän tietenkään maitoo tullu riittävästi ja 2kk ikäisenä jouduttiin lopettamaan kokonaan imetys.

      Tunsin syyllisyyttä pitkään,mutta viimein ajattelin asian niin,että vauvani voi hyvin ja on onnellinen vaikka saakin korviketta.Enkä ole yhtään huonompi äiti vaikka en pystynyt imettämään.Hymyissä suin katselen nyt jo 6kk ikäistä vauvaamme ja olen onnellinen ihanasta,iloisesta vauvastamme :)

      • ap.

        Samanlainen oli minunkin mielikuvani, siis imetän pitkään. Todellisuus vain oli niin kovin toisenlainen - en kertaakaan niin, että niitä surkeita yrityksiä voisi imettämiseksi sanoa... Sinulla on "hyväksyttävä syy" imetyksen vähyyteen. Tosin tiedän, ettei sekään varmasti sitä kipua ja pettymystä poista. Minulta selitykset ja syyt puuttuvat, on vain selittämätön syyllisyys.


    • kauniin tytön äiti

      Itsekin koin epäonnistumisen tunteita, kun tyttömme sai päivästä 1 lähtien korviketta rintamaidon ohella. En siis pystynyt täysimettämään päivääkään. Imetys kaiken kaikkiaan kuitenkin jatkui 6 kk. Silloin tuntui pahalta, ja varsinkin kun kävi täällä imetyskeskustelupalstalla.

      Nyt tyttömme on vuoden eikä imetyksen epäonnistuminen minua enää häiritse. Tyttömme on terve, kaunis, hyvin kehittynyt, kiltti, iloinen, reipas, tyytyväinen ja kaikin puolin täydellinen pakkaus. Meillä on upea äitilapsi-suhde eikä siihen vaikuta pätkän vertaa se, että hän ei saanut olla täysimetyksellä.

      Ja sitä paitsi ongelmista oppii. Seuraavan lapsen kanssa sitä on sitten paremmat konstit imetyksenkin kanssa.

    • korvikkeella

      Aluksi ei riittänyt, sitten rintamaito riitti, mutta poika koko ajan tississä kiinni. 10-päiväisenä nousi äidille kauhea kuume, tulehdusarvot korkealla. Juoksin verikokeissa joka päivä synnytyspolilla, eivät löytäneet tulehdusta mistään. Kaksi antibioottikuuria ja lopulta soittivat, piti mennä osastolle, kun tulehdusarvot vain nousi. Antibioottia suoraan suoneen. Olin ihan loppu ja vauva vielä huusi koko yön. Ei ollut potilaskirjoilla, niin apua en saadut hoidossa ja tippaletku kädessä pyöritä poikaa. Nälkää huusi, ei riittänyt maito ja kotona erehdyin vielä alkaa antaan yöllä pullosta, että sai edes vähän univelkoja pois. Nopeasti oppi, että pullosta maidon saa helpommalla eikä rinnalla aina tappelu. Puolvuotiaaksi jota kuinkin vähän imettelin, mutta sanotaanko että 90% korvikkeella pariviikkoisesta. Hyvin on kasvanut ja kehittynyt, vaikka tietty se vähän harmittaa ja toisen kans ainakin pyrkisi imettämään alussa pitempään.

    • ,,,,,,,,,,

      7%? 4deessä sanottiin että 40% ei imetä ja se määrä suurenee kokoajan

      • tässä tietoa:

        "Vuonna 2000 tehtiin kysely imeväisikäisten ruokinnasta, sama kysely oli tehty myös vuonna 1995. Kysely tehtiin neuvoloiden kautta ja tietoja saatiin 8812 alle vuoden ikäisen lapsen ruokinnasta. Tulosten mukaan kuukauden ikäisistä lapsista rintamaitoa sai 87%, kolmen kuukauden ikäisistä 74% ja puoli vuotta täyttäneistä 54%. Pelkkää korviketta saavia vastasyntyneitä oli 8%. Täysimetettyjä alle kuukauden ikäisistä lapsista oli 65%, kolme kuukautta täyttäneistä 45% ja neljä kuukautta täyttäneistä vain 14%. Vuoteen 1995 verrattuna vastasyntyneiden täysimetys ei ollut yleistynyt, mutta 1-4 kuukauden ikäisten täysimetys oli yleistynyt selvästi samoin kiinteän ruoan antamisikä on myöhäistynyt. Korviketta sai pullosta alle kuukauden ikäisistä joka kolmas, kolmen kuukauden ikäisistä lähes joka toinen."

        http://www.imetys.fi/itu/historia.php


      • .................
        tässä tietoa: kirjoitti:

        "Vuonna 2000 tehtiin kysely imeväisikäisten ruokinnasta, sama kysely oli tehty myös vuonna 1995. Kysely tehtiin neuvoloiden kautta ja tietoja saatiin 8812 alle vuoden ikäisen lapsen ruokinnasta. Tulosten mukaan kuukauden ikäisistä lapsista rintamaitoa sai 87%, kolmen kuukauden ikäisistä 74% ja puoli vuotta täyttäneistä 54%. Pelkkää korviketta saavia vastasyntyneitä oli 8%. Täysimetettyjä alle kuukauden ikäisistä lapsista oli 65%, kolme kuukautta täyttäneistä 45% ja neljä kuukautta täyttäneistä vain 14%. Vuoteen 1995 verrattuna vastasyntyneiden täysimetys ei ollut yleistynyt, mutta 1-4 kuukauden ikäisten täysimetys oli yleistynyt selvästi samoin kiinteän ruoan antamisikä on myöhäistynyt. Korviketta sai pullosta alle kuukauden ikäisistä joka kolmas, kolmen kuukauden ikäisistä lähes joka toinen."

        http://www.imetys.fi/itu/historia.php

        ei ollu nyt puhe pelkistä suomalaisista


    • Sone

      Kuukauden ajan sai tyttö vaan rintaa, jouduin lääkityksen takia lopettamaaan imetyksen. Aluksi se ei tuntunut niin pahalta mutta siinä vaiheessa kun "alkoi rakastamaan" omaa vauvaa ,tuli järettömän paha ja huono äiti olo. Sitten aloin inhoomaan omia rintoja.

      Olin suunnitellut kanssa pitkää imetystä ja todellisuus olikin ihan eri jutut. Kaikista hölmöimpiä ajatuksia miulla oli että oma vauvani ei rakasta eikä tarvitse minuu niin paljon kun muut vauvat äitejään, koska en pystynyt ruokkimaan ja tarjoamaan niitä läheisiä imetyshetkiä, vaan lykkäsin pullon suuhun. Kaikkea ne hormonit laittaa funtsimaan... ;) No onneksi itsesyytöksiä ei kestänyt kovin kauaa, mutta inho omia rintojaan kohtaan jäi.

      Imetys on tosi ykstyinen ja herkkä asia äideille, ja harmittaa kun sitä pidetään "kaikille kuuluvana asiana"... Esim, tuntemattomat ihmiset kyselee imetätkö ja miksi et imetä. :(

    • ................

      Poika synty keskosena ja joutui jäämään sairaalaan 2vk syntymän jälkeen.Minä yritin pumpata maitoa kotona mutta sitten maidontulo vain tyrehtyi kokonaan.Alku alkoi lupaavasti mutta sitten tapahtui jotain.Yritin kotikaljaakin juoda kun sanoivat että auttaa, eipä pajon auttanu.3vk vanhana aloin antamaan korvikemaitoa, hyvin on kasvanu eikä ole juuri sairastellut..Rintaa olisin mielummin antanu kun korviketta mutta minkäs teet..

    • kohtalotoveri

      Minäkin suunnittelin imettäväni vauvaa pitkään...Ei vain onnistunut. Ihan kuin olisin omaa tekstiäni lukenut. Yritin juoda kuin kameli ja syödä kuin hevonen, vaan ei niin ei. Vauva sai 1,5kk ikäisenä korviketta lisäksi, ja 2kk ikäisenä kokonaan pelkälle Nannille. Minulla oli kovat itsesyytökset, mutta nyt kun vauva 4kk, olen päässyt jo sinuksi asian kanssa. Tsemppiä sinullekkin!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      128
      1266
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      118
      1097
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      97
      924
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      847
    5. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      271
      788
    6. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      705
    7. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      18
      687
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      44
      639
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      27
      605
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      599
    Aihe