Milloin lapsi normaalisti oppii sanomaan S ja R-kirjaimet? Milloin aikaisintaan? Milloin normaalisti viimeistään?
Milloin S ja R?
14
5979
Vastaukset
- poika joka
on nyt 4v9kk ja oppi just R:n ja L:n. S:sä tullu jo pitkään.
- poika...
meillä neljän ja ärrää ei oikein osaa kunnolla sanoa. kitalaesta pistäny tulemaan jo hyvän aikaan että onko mahdollista että vika vielä väistyisi?
- :-)
poika... kirjoitti:
meillä neljän ja ärrää ei oikein osaa kunnolla sanoa. kitalaesta pistäny tulemaan jo hyvän aikaan että onko mahdollista että vika vielä väistyisi?
Jos osaa sanoa kitalaesta tuon, R-vika ei todennäköisesti ole pysyvä. Itselläni kieli ei yksinkertaisesti taivu noin taakse, vaan kirjain ääntyy näin aikuisenakin ihan hampaiden takaa ja siis väärin. Se on loppujen lopuksi suun rakenteesta kiinni, oppiiko sen sanomaan vai ei. Jos rakenne on "normaali", se tulee kyllä jossain vaiheessa.
Ihan miten vaan, älkää huolehtiko. Se on niin pieni juttu loppujen lopuksi.
- Kev82
Olen kovin yllättynyt, että poikamme osaa jo nyt ääntää kaikki kirjaimet. Me kun isukin kanssa olemme molemmat olleet ainakin ärrävikaisia pieninä. Meillä poika siis "vasta" 2v 5kk, ja hän oppi eilen käyttämään ärrää. Pitkään on sen jo joihinkin sanoihin osannut sanoa, mutta eilen hän sai jonkin ahaa-elämyksen ja päristää ärrää hienosti:) S-kirjain on meillä ollut puheessa niin kauan kun muistan. Toisaaalta iso helpotus, että poika osaa ärrän, sillä sellainen löytyy hänen etunimestäan ja sukunimestä oikein kaksin kappalein..
- 16-vuotias
Ite oon 16-vuotias ja en osaa vieläkää sanoo ärrää.
- poika*
kohta 2v oppi sanomaan r:n 1.7v ikäisenä, ei muuta kuin auto käteen ja antaa vähän itse mallia "tärisyttämällä" ja sanoo pojalle, kun leikkii että "tärisytä" kun ajat, muutenkin puhuu jo paljon ja onpa tuo oppinut jo pari kiro sanaakin:) lähti kävelemään tuen kanssa 9kk iässä, et silleen. itse opin r:n jotain 13v vaikka kävin puhe terapiassa.
- lepakkoleino
vajaa 3 kun kaikki kirjaimet oli hallussa meidän pojalla.
- 2lapsenäiti
Tyttö sanoi R ja S heti kun oppi sanoja eli vähän alle vuoden.
4v poika ei sano vielä S-kirjainta. - :-)
Itse olen nyt 20-vuotias, enkä osaa R:ää kunnolla. Hyvin olen pärjännyt. Ei tuota suuresti edes huomaa, kun olen tavallaan oppinut ohittamaan koko kirjaimen puhuessani. :-)
- sanomaan
"ärrä" 1v6kk... Mutta tyttö ei sano vieläkään sano D-kirjainta, kait se sieltä tulee jossain vaihheeessa sitten...
- kutita hellästi
r-kirjainta voi harjoituttaa sähköhammasharjalla ihan kielen kärkeä ärsyttämällä.siitä löytyy paikka jolla r-muodostetaan.kokeilkaa aikuiset ärrä-vikaiset.
- Äityli -78
Meillä pojat 6- ja 8-v mutta molemmilla vielä käytössä kurkkuärrä. Vanhimmainen enempi opettelee oikeaa ärrää, mutta aina päälle tuumaa: "menipä taas kurrrkkuärräksi". Ehkäpä sitten vanhempana oppivat. Muutenkin ollut puheenkehityksessä viivettä. (dysfasia-diagnoosi)
- ämyrix2
sanomaan ärrän viisi vuotiaana, ei halunnut harjoitella sitä aiemmin. Oppi sen todella nopeasti, yhdessä päivässä.
Poika kävi puheterapiassa pari kertaa ja sai siitä kimmokkeen harjoiteilla, eli hän oppi myös ärrän nopsasti. Pojalla on vielä L-äänne hakusessa, puheterapiassa kävimme, mutta kotona harjoitttelu ei onnistunut joten terapia sitten lopetettiin. Poitsu on nyt 11v.
- puheope
Yleensä lapsilla on kaikki äänteet hallussa kun tulevat kouluun. Noin viiden vuoden iässä äännevirheitä aletaan kartoittamaan ja äännevirheisiä ohjataan puheterapiaan. Riippuu kunnasta/kaupungista/resursseista...
Äännevirheitä kannattaa alkaa ns. kuntouttaa mahdollisimman aikaisessa vaiheessa, jotta harjoittelu on leikkimielistä ja tuloksia syntyy nopeasti. Itse olen puheopena eskari-kouluikäisille, joilla on monenlaisia s,l ja r- äännevirheitä. Koulun erityisopet pitävät puheopetusta lapsille, riippuen taas kaupungista. Eli viimeistään koulussa asiaan kyllä puututaan jos kaikki äänteet eivät ole vakiintuneet oikealle paikalle.
Alle kouluikäisten kanssa saavutetaan nopeimmin tuloksia. Joten suosittelen lämpimästi, että äänteiden vakiinnuttaminen oikealle paikalle aloitetaan mahd. varhain. Leikkimielellä ennen kaikkea! Lapselle harjoittelu on oltava ehdottomasti leikkiä! Kotona voidaan tehdä paljon! Kaikki harjoittelu kouluiässäkin perustuu kotiharjoituksiin!
Tässä muutamia sivuvinkkejä, joista löytyy harjoituksia:
KIELIJUMPPAA HAUSKASTI:
http://www.teuva.fi/koulut/sepan_ahjo/dinokoe.html
ERILAISIA HARJOITUKSIA:
http://www.teuva.fi/koulut/sepan_ahjo/puheope.html#funktiot
Jos sulla on joku tuttu puheope, lastentarhanope tms. niin kannattaa kysyä heiltä harjoittelusta. Ammattilaiset ohjaavat eteenpäin ja pystyvät antamaan kotiharjoituksia. Kysyvä ei tieltä eksy!
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476