hallituksen pöytäkirjoja sukulaiselleen! Sukulainen käyttää niitä hyväkseen aiheuttaakseen haittaa (kylläkin ei-rahallista) meille. Mitä tälle oikein voi tehdä?
AsOy:n hallituksen jäsen jakelee
6
895
Vastaukset
- Vaitiolovelvollisuus
Luulen että hallituksen kokouksen pöytäkirjat kuuluuu vaitiolovelvollisuuden piiriin.
- eräs utelias
Pöytäkirjojen salasssapitämisestä ei ollut mitään mainintoja. Tai en ainakaan löytänyt.
- isäntä
eräs utelias kirjoitti:
Pöytäkirjojen salasssapitämisestä ei ollut mitään mainintoja. Tai en ainakaan löytänyt.
Asunto-osakeyhtiölaki ei anna toimintaohjetta hallituksen pöytäkirjojen salassapidosta.
Jos hallituksen päätös koskee jonkun osakkeenomistajan tai asukkaan esittämää asiaa, on hyvä tapa antaa asianomaiselle tästä päätöksestä pöytäkirjanote.
Muutoin pöytäkirjoja pitäisi julkistaa vain siinä tapauksessa, että hallitus on nimenomaan niin päättänyt.
Yhtiökokouksen pöytäkirjoista ks. lain 36 §.
- talon asukas?
Ei kai hallituksen pöytäkirjat ole salaisia muuten kuin yksityisten henkilöiden asioiden suhteen.
Mikä muu voisi olla niin salaista?- ilmajarrumies
hallituksen kokouksen pöytäkirjan laittaa, ellei hallitus sitä kiellä.
Maassa maan tavalla! - kokouksessaan
ilmajarrumies kirjoitti:
hallituksen kokouksen pöytäkirjan laittaa, ellei hallitus sitä kiellä.
Maassa maan tavalla!suunnitelmia, jotka koskevat koko asunto-osakeyhtiötä, eikö osakkailla ole oikeutta kuulla asioista jo suunnitteluvaiheessa?
Miksi pitää tehdä asiat niin salamyhkäisesti?
Vai onko niin, että jotkut osakkaat ehkä joutuvat kärsimään suunnittelun alla olevista muutoksista, joten parempi, että kuulevat vasta, kun on myöhäistä vaikuttaa?
Eivät satu olemaan paikalla, kun yhtiökokous päättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688