lupa.

luvaton

Tuossa selviskin jo, paljon maksaa lupa.

Voiko aseenkantoluvan saada henkilö, jolla on ollut lapsuudessa mielenterveys-häiriö, kuten
masennus?

Mulle on tuo sairaus tullut vastaan jokaista lupaa hakiessa (mopo-kortti, moottoripyöräkortti ajokortti, yms)
Ja nyt epäilen sen vaikuttavan aseenkantolupaan sillä viisiin, ettei sitä lupaa heru.
Ei vaan viittis ottaa luvatonta.

5

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ISÄ AURINKOINEN

      Edes psyykkinen sairaus (mielisairaus esim. skitsofrenia) ei ole mikään peruste luvan epäämiselle, mutta käytännössä kuitenkin on.

      Masennus ei voi olla esteenä minkään luvan saamiseen, kun se ei ole edes varsinainen psyykkinen sairaus vaan hetkellinen tila.
      Ihmetyttää mistä lupaviranomaiset olisivat saaneet tietoonsa sun "masennuksen"?
      Itse en ainakaan ole joutunut mitään terveydentilastani kertovia dokumentteja lupaa hakiessani esittämään ja ajokorttiakin varten vaan jonkun tk-lääkärin kirjoittaman maksullisen todistuksen hankkimaan.

    • fennoman

      Olet jankannut tuota asiaa ja taasko se alkaa.Mitä sinä tuollaisia kyselet?

      Mene sinne paikalliselle laitokselle ja laita rahat ja hakupaperi tiskiin.

      Aseenkantolupa on väärä nimi hakemallesi luvalle,Hallussapitolupa on varmaankin se mitä havittelet.

      Sinun ei tarvitse viedä lääkärintodistusta hakemuksesi mukana.Näkevät sen papereistaan jos näkevät.

      Painele maanantaina sinne laitokselle viemään hakemuksesi,lupa tulee jos tulee.Turhaa sitä täällä on yrittää pohtia.

    • Suomi M31

      luvaton kelpaa niin mulle kelpaa. Myy mulle

    • yks ampuja vaan

      Niin pyydä jotkut kaverit todistamaan että osaat käsitellä aseita turvallisesti. Mielenterveyshäiriö ei yksistään riitä luvan eväämiseen mutta jos historiasta löytyy mitään pientä ylinopeussakkoa suurempia rikkeitä tai merkkejä siitä että pitkät kynnetkin on teräviä kys. hemmon käsissä tai muita joilla voidaan vedota siihen että mielenhäiriö vaikuttaa harkintakykyyn ja mahdollisesti saattaa johtaa naapurin levittämiseen seinille niin hakemus voidaan evätä.

      kuten todettiin niin tämä tai mikään muukaan nettipalsta ei (onneksi) myönnä lupia niin mene tai soita pollarilaitokselle ja kysy asiasta niillä eioo mututietoa niinkun täällä.

      • lupaava

        Oukhei.

        Kas kummaa, mitäs jankkaamista se on, kun kysyin kerran.
        On vain sattunut sellaiset "luvankirjoittajat" vastaan, että aina on ronkittu kaikki mahdolliset sairaudet esiin.

        Ja kyllähän sillä luvattomallakin ampuu, mutta lupa ois mukava, kun kuitenkin ase kulkee mukanani aika usein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      339
      6326
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3786
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      943
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      860
    5. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      810
    6. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    7. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      54
      783
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      67
      779
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      130
      753
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      681
    Aihe