TIKKA 55 TÄYSTUKKI 308

Kannattaako ostaa

Onko kenelläkään kokemusta tai tietoa aseesta.

6

3495

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäli näet edes mahdollisena aseen käytön hiemankin kosteissa olosuhteissa, niin jätä ostamatta. Kokotukkisissa tukin petaus on "tieteellistä" hommaa.

      Kokemusta ja tietoa ei onneksi ole...

      • Nimetön

        kaveri osti tyhmyyttään sakon kokotukkisen ihan uutena. radalla kohidtaminen jo tuotti vaikeuksia ja ei auttanu muu kuin ampua iso läjä panoksia ja kattoa mihin se 15cm kasa tulee. ja matka oli 100m. ei voinu ampua kerran ja sen mukaan säätää vaan osumat vaelteli mihin sattuu. lintuja sillä ei voi edes kuvitella ampuvansa ja tosiaan jos se viellä kastuu niin epäilen kannattaako edes hirveä mennä ampuun


    • Kannattooko ostaa

      No niinhän siinä kävi. Ostin aseen, nimittäin aseen ,joka sopi heti silmälle. Ammuin 80 laukausta noin sadalta metriltä, kaikki alle kymmenen sentin rinkiin,on muuten hyväkäyntinen ase. Aseita tehty aikanaan noin 1000 kappaletta, tämä on kuin pakasta vedetty. Ensimmätnen kivääri johon olen tyytyväinen.en myö alle 2 tonnin.

      • alle kahen

        eikai tikasta yli 1000e kannata maksaa vaikka olisi uusi. kyllä ne täystukkiset on paskoja kaikki.


      • Rinki

        Aikamoinen rinki, jos kymmenen sentin räpellystä noin lyhyeltä matkalta tuloo.

        Vähimmäisvaatimuksena on pidettävä sadalta metriltä tuuman kasaa ja tehdaspaukuilla. Omatekemillä pitää vaatia sentin-puolentoista kasaa.

        Vasta sitten kannattaa lähteä vaihtuviin olosuhteisiin ja aina erilaisille matkoille metsissä ampumaan.


    • 308

      Mitä väliä mikä tukki tai mikä kaliberi ? Kunhan on käypä esim hirvenmetsästykseen . Vuodessa n,1-2 laukausta kohteeseen . Joskus menee välillä vuosia ettei laukaustakaan kuin radalla :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      360
      1161
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      706
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      612
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      595
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      20
      520
    8. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      322
      508
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      76
      481
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe