miksi jotkut koirat ei hauku? eikö ne osaa? sehän on koiralle tärkeä "ominaisuus" miksi miksi miksi?
mykkäkö??
åxldfih
8451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Luulin viiden vuodenajan koiraani mykäksi, se kyllä vinkui jos halusi ulos, mutta haukkunut ei kertaakaan. Sitten se kerran ihan kuin vahingossa haukahti ja oli itsekkin ihan ihmeissään, että mikäs ääni tuo nyt sitten oli. Nyt vanhana 12v. se joskus haukahtelee mutta mieluumin pitää sellaista kummallista ölinää, ihan kuin tapailisi sanoja. Joskus se juttelee minulle tunninkin yhteen kyytiin ja minä vastailen, vaikken aina sen kieltä ymmärräkään. Yleensä se sanoo "anna jotain hyvää syötävää, eikä aina koiranruokaa" tai "lähdetään ulos pitkälle lenkille ja jos antaisit minun juosta irrallaan, että voisin nuuskia kaikessa rauhassa" Joskus jos se ei tarkoitakaan syömistä tai uloslähtöä, enkä ymmärrä mitä se tarkoittaa, aikansa ölistyään se menee omaan sänkyynsä mököttämään. Aikaisemmat koirani eivät nekään hirveästi haukkuneet, ne tuijottivat niin kauan kunnes kysyin haluatteko ulos, ruokaa vai mistä nyt on kysymys? kyllä nekin sitten pienen keskustelun jälkeen ilmaisivat mitä halusivat. Kun sitten jouduin vanhuuttaan lopettamaan nämä tuijottajat, heräsin monena yönä siihen että minusta tuntui että ne tuijottivat minua sänkyni vieressä. Kun koiran kanssa on monta vuotta oppii kyllä tietämään mitä oma koira keskustelee.
viiden vuodenajan koira?
se on sellainen koira joka on ollut viisivuotta jokaisena vuodenaikana minulla heh heh,,, tyydyttikö vastaus :)
on näitä vähän haukkuvia koiria, ei kauheasti pidä pienistä, räksyttävistä koirista, muutenkin tuntuu suhtautuvan haukkuvaan koiraan väliinpitämättömästi. Muutaman haukahduksen kuulee yleensä kotiin tultuessa, muutama hauhau, sitten erilaista murinaa, ölinää ja mörinää. Erilaisia murinoita löytyy kyllä monta.
Vieraat yleensä pelästyvät, kun koirani murisemalla kertoo pitävänsä rapsutuksesta (kuulostaa omasta mielestäni hyvinkin erilaisemmalta kuin vihainen murina..).
Onhan sitten olemassa basenji, joka ei tietääkseni osaa haukkua, muttei sekään kuulemma hiljainen koira ole.
Niin...kyllähän se basenji osaa ainakin vinkua.Meidän sekarotuinen pitää kans sellaisia ölinä ja mörinä-ääniä,joskus pitää sellaista övvövövvö-ääntä haukkumisen lisäksi joskus ennen lenkille menoa,se varmaan viestittää sillä 'Äläpäs siinä jahkaile,vaan vie minut lenkille' tai jotain...ja äiti vannoo,että se oli kerran "sanonut" 'Anna',kun äitillä oli herkkupala kädessä ja äiti oli käskenyt sitä pyytäämään tätä herkkupalaa.Silloin kun meidän epeli pyytää herkkupalaa sievästi,silloinhan se sen saa,mutta jos se alkaa räyskyttämään,ei herkkupalaa tule.Useimmiten se pyytää tosi nätisti herkkupalaa... :)
ihan ymmärrettäviäkin sanoja. Koirani sanoi yllätyksekseni ihan selvästi "nam nam" kun se odotti kyljyksiä uunista ja toinen sana jonka olen ollut kuulevinani on "vouva", koirani pitää jostain syystä aivan kamalasti ihmisvauvoista ja pyrkii aina vauvan nähtyään tämän luokse ja alkaa ääntelemään möreällä äänellä "vouva, vouva" minä luulen että tarkoittaa vauvaa tai sitten se on vain sattumaa. Yleensä se äänteleminen on sitä "öyvöy" ja pään heiluttelua ja murinaa.
touhuna varmaankin. Esim. malamuutit. Nuo koiramaailman ylpeät älyköt, osaavat kyllä haukkua, mutta mieluummin yleensä ulvovat kuorossa. He ovat ehkä enemmän musikaalisia. Enpä tiedä, mutta hyvältä se vaan kuulostaa.
Mutta kyllä metsästys-, vartio-, palvelu-koirien täytyy osata ehkä haukkuakin hieman. Onhan se hyvä ominaisuus, kun sitä tarvitaan.
Mutta ei siinä joskus paljoa menettäisi, jos joku naapurin pystykorva ei jaksaisikaan ihan koko yötä haukkua.
kun pentuni ei hauku :) Ja sekin on tässä rodussa hyvä piirre (amstaffi)! Joskus kun kunnolla innostuu niin haukahtaa... Eikä yksin ollessaan pidä "huutokuoroa"... Aikuisena asia erikseen sitten kun tarvitsee ilmoittaa jotain :)