Mikähän ihmisiä oikeen riivaa nykyään? Ostetaan kaikenlaista paskaa vaikka jo ostaessa tiedetään että tavarat on ihan perseestä? Kuinka tyhmä täytyy ihmisen olla joka luulee että puoli-ilmaiseksi saa huippulaatuista tavaraa vain siksi, että joku nettifirma sivuillaan niin sanoo?
Puolituttu osti nimeltä mainitsemattoman sontamerkin vahvarin superhyperhalvalla ja samalla "sikajäreän" 12" muutaman kympin subbarin. Itkee sitten että on häiriöitä ja kuuluu huonosti. Entiset vajaa 10 vuotta vanha oikea subi ja vahvari toimivat paljon paremmin vaikka hattiwatteja oli paaaaaaaljon vähemmän.
Megakickit, McHammerit, RedDevilit yms
7
526
Vastaukset
- samat kaavat
näköjään toimivat sielläkin ,kun ihmismieli saadaan lumottua noilla katteettomilla ylistyssanoilla.
Kalliit ovat usein laulujen lunnaat,ja niinsanotusti oppirahat pitää maksaa mutta kyllähän ne viileällä harkinnalla tosiaan voisi toisinaan välttää.
Itsekin kärsin vain vähän rahallisesti kun halpahallista ostin aikoinaan autostereon ,sitten ei kierrosten noustessa enää saanut selvää sanoista. - Tumppi-82
Todellakin. Ihmiset ovat liian sinisilämisiä eikä suostu uskomaan edes fysiikan lakeja.
Halpis vahvareista luvataan suurempi antoteho kuin ottoteho ja silti porukka uskoo tehon oikeellisuuteen. Ja muutenki vahvistin kaupoille mennään nykyään vain teho mielessä, eikä suostuta ymmärtämään sitä että teho ei todellakaan ole ainoa vahvarin tärkeä ominaisuus. Ei kukaan autoakaan osta vain moottoritehon mukaan.
Edes alan lehtiä ei uskota joissa on testattu näitä halpis paskoja. Mielummin uskotaan myyjän naurettavaa valehtelua kuin puolueetonta testiä.
Lopputuloksena autossa soi "lujaa" yskinuottinen jumputus, "töks töks töks pam pam", ja sitten ollaan iloisia että hyvinhän se vahvari ja subi toimii.- ituhippi
Juuri noin mitä sanoit tumppi-82. Nämä "aloittelevat hifistit" yleensä menevät käymään jossain halpahalleissa tms joista ostavat joko jotain halpoja merkkejä spl audio jne, tai jotain kalliimpia mutta yhtä paskoja kuten nuo megakickit jne. Katsovat vain sitä tehoa minkä vahvari muka antaa. Kun eivät tiedä ennalta että ne ovat ihan paskoja, ja eivät tiedä mitään laadukkaampia merkkejä. Eli näiden jotka näitä merkkejä ostavat, eivät edes taida tietää muita merkkejä. Kannattaisi siis kun aikoo ostaa hifiä, käydä samantien jossain ammattiliikkeessä, ei missään halpahallissa. Katselemassa mitä sieltä voisi löytyä omaan budjettiin. Mutta silti laadukasta kamaa.
- Tumppi-82
ituhippi kirjoitti:
Juuri noin mitä sanoit tumppi-82. Nämä "aloittelevat hifistit" yleensä menevät käymään jossain halpahalleissa tms joista ostavat joko jotain halpoja merkkejä spl audio jne, tai jotain kalliimpia mutta yhtä paskoja kuten nuo megakickit jne. Katsovat vain sitä tehoa minkä vahvari muka antaa. Kun eivät tiedä ennalta että ne ovat ihan paskoja, ja eivät tiedä mitään laadukkaampia merkkejä. Eli näiden jotka näitä merkkejä ostavat, eivät edes taida tietää muita merkkejä. Kannattaisi siis kun aikoo ostaa hifiä, käydä samantien jossain ammattiliikkeessä, ei missään halpahallissa. Katselemassa mitä sieltä voisi löytyä omaan budjettiin. Mutta silti laadukasta kamaa.
Lisäksi moni tuntee joitain laatumerkkejä, mutta ajattelu tapa on seuraava: "miksi ostaisin SPL Dynamicsin kun 150w vahvari maksaa yli 100€ ja sharkin 400w vahvari maksaa vain30€"
Tässä ilmenee ihmisten hyväuskoisuus/tyhmyys. Monet oikeasti luulevat että nuo halpis paskat antavat lähelle ilmoitettua tehoa, vaikka totuus on aivan muuta. Ja äänenlaadulla ei tunnu olevan mitään väliä. - SP.
Tumppi-82 kirjoitti:
Lisäksi moni tuntee joitain laatumerkkejä, mutta ajattelu tapa on seuraava: "miksi ostaisin SPL Dynamicsin kun 150w vahvari maksaa yli 100€ ja sharkin 400w vahvari maksaa vain30€"
Tässä ilmenee ihmisten hyväuskoisuus/tyhmyys. Monet oikeasti luulevat että nuo halpis paskat antavat lähelle ilmoitettua tehoa, vaikka totuus on aivan muuta. Ja äänenlaadulla ei tunnu olevan mitään väliä.mitä siitä äänenlaadusta, kunhan vaan potkii mahollisimman "kovaa." Sitten ihmetellään et miten helvetissä kaverin 100w rms kestävä subbari ja 120w antava vahvari soi kovempaa kun oma 1000 watin vahvari ja 4000 kestävä sharkin subbari.
Näinhän se menee. Helppo tälleen jälkiviisaana sanoa kun itsekin 14 vuotiaana ostelin halpoja romuja kun en vielä alasta tiennyt mitään. - on se että
SP. kirjoitti:
mitä siitä äänenlaadusta, kunhan vaan potkii mahollisimman "kovaa." Sitten ihmetellään et miten helvetissä kaverin 100w rms kestävä subbari ja 120w antava vahvari soi kovempaa kun oma 1000 watin vahvari ja 4000 kestävä sharkin subbari.
Näinhän se menee. Helppo tälleen jälkiviisaana sanoa kun itsekin 14 vuotiaana ostelin halpoja romuja kun en vielä alasta tiennyt mitään.noita sitten vielä tilaillaan semmosista puljuista, joihin ei ole edes puhelinnumeroa tai puhelimeen ei koskaan kukaan vastaa. sitten ihmetellään että mitä tehdä kun on kamat paskana ja kukaan ei vastaa mailiin. kyllä tuli halvaksi ja säästettiin ihan älyttömästi!
- SP.
on se että kirjoitti:
noita sitten vielä tilaillaan semmosista puljuista, joihin ei ole edes puhelinnumeroa tai puhelimeen ei koskaan kukaan vastaa. sitten ihmetellään että mitä tehdä kun on kamat paskana ja kukaan ei vastaa mailiin. kyllä tuli halvaksi ja säästettiin ihan älyttömästi!
enpä kyllä pentuna halpiskamaa mistään tilannut vaan ostin teknisiltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481868Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654