Paljonko verottaja vie voitosta?

Utelias30

Sari voitti muka 5o tuhatta euroa! Onko näin? Entä jos verottaja vie voitosta 20 tuhatta. Eikö kuitenkin tuotantoyhtiön tulisi maksaa voittajalle puhtaana sen 50 tuhatta euroa, mitä koko ajan on mainostettu! Miettikää miten paljon bb:llä on tienattu. Yksi ääni maksoi melkein euron. Entäs mainostajien osuus voitoista? Sony?
Tympeetä!
Kertokaa jos tiedätte. Mielestäni Sarin tulisi saada se 50 tuhatta euroa puhtaana käteen!

5

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenzz

      oisko..

    • lisävero prosentin mukaan

      Jos ei puhtaana tule ja voi silti mennä, menee iso summa verottajalla.

      Se mikä tässä bb:ssä todella ihmetyttää että miten tuolla jaksaa kilpailla 12 viikkoo ilman että voi saada edes kakkostilasta jonkun summan?
      Vain voittaja voittaa ja muut sai pelata.

      • Tiinaliisa

        Ainakin Mira ja Sorella saivat Lontoon matkan sponsoroituna ja muutkin saavat taatusti lehdistä palstatilaa - käsittääkseni niistä jutuista maksetaan.

        Mainostajat käyttävät noita esiintymiskykyisiä BB-talon asukkaita menekinedistämiseen eri tavoin. Sarppa saa varmaan vuoden värjäykset jossain ilmaiseksi - toivottavasti muuttuu pika-pikaa platinablondiksi jäleen. Ollille avautuu upeat markkinat hiusmallina ja toivottavasti joku stailaa hänet päästä varpaisiin. Hänellä on kapasiteettia muuhunkin kuin tuohon pulsulookiin.


    • menee veroa

      ja lohduksi vielä. Kyllä se BB:kin joutuu verot maksamaan, tosin yhtiöveroprosentti on 26%. Sarppa raukalle pamahtaa yli 40%.

    • osuus riippuu

      voittajan veroprosentista. Luulisin että noin puolet menee veroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe