paljonko teillä

kissan ruokiin kuukaudessa, suunnilleen?
entäs, paljonko kissanhiekkaan menee kuuukaudessa rahaa ja mikä on hyvää kissanhiekkaa?
7445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

meillä menee ruokaan noin 30egee, kissoja on 2aikuista ja 1 pentu. Syövät eläinkaupasta saatavaa Nutro Choice- kuivaraksuja ja Gourmet Perle- märkäruokaa, jota saa marketista. Kissanhiekkapussi, merkki Topkatti (marketista) maksaa noin 4egee/pussi ja niitä menee 4/kk eli n. 16 egee/kk. Tykkään käyttää just tota hiekkaa, ei oo paakkuuntuvaa ja sitoo mielestäni hajua hyvin ja kissat tykkää siitä. kerran sattu ikävä "farssi", ostin pellettejä ja kissa ei voinu pissata siihen ollenkaan, joten teki paniikissa hätänsä työn reppuun :D eiku takas kauppaan ja ostaan hiekkaa:D

Äänestä

Menisköhän joku 50 euroo kahden kissan ruokaan. Syövät raakoja lihoja, almo naturea ja raksuja.
Hiekkaa menee alle yks eurolitter säkki kuussa eli 18e.

Äänestä

Minulla menee yhden pentukissan ruokiin kuussa noin 30 euroa. Kissa syö Purina-raksuja (eläinkaupasta, n. 5 euroa/pussi, kestää viikosta kahteen) ja gourmet perle tai sheba -ruokia marketista (n.80 senttiä/pussi, syö yhden päivässä). Kisu käyttää kristallihiekkaa, joka tulee todella halvaksi, vain 7,5 euroa ja paketti kestää meillä yli kuukauden, koska kisu on niin pieni.

Äänestä

30,00€ menee ruokiin

20,00€ kissanhiekkaan

Puupelltit ovat mielestäni parjaita Kun pissa ei haise eikiä ole kallista :) itselläni on 5kk kissanpentu tyttö Viiru maatiainen.

Äänestä
  • Miten yhdellä kissalla voi mennä pelletteihin 20 euroa kuukaudessa? Eihän tuo ole edes edullista. Vapon pellettejähän saa 15 kiloa 5 euroa, joten miten saat menemään 20 euroa?

    Äänestä

  • ei voi olla totta kirjoitti:

    Miten yhdellä kissalla voi mennä pelletteihin 20 euroa kuukaudessa? Eihän tuo ole edes edullista. Vapon pellettejähän saa 15 kiloa 5 euroa, joten miten saat menemään 20 euroa?

    Emt mene vaa ku on hirveen pieni pussi :D

    Äänestä

kaksi pientä kissaa

20 euroa märkäruokiin (Animonda, Nutro Choice, Hill's jne eläinkaupparuokiin) ja lihaan

6 euroa Acanaan

9 euroa Fresh&Easy kristallihiekkaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


menee rahaa kirjoitti:

kissan ruokiin kuukaudessa, suunnilleen?
entäs, paljonko kissanhiekkaan menee kuuukaudessa rahaa ja mikä on hyvää kissanhiekkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu