KOIRIEN TYÖVÄENOPISTO
TASSUNTAIDOT
Puutyöt I
Tutustutaan puuhuonekalujen muotoilun perusteisiin. Oikea
työskentelyote, erilaiset pinnat ja puun kovuudet tulevat tutuksi. Ota
oma halko mukaan ensimmäiselle kerralle!
Puutyöt II Jatkotaso
Puutyöt I käyneille. Syvennytään tarkemmin jokaisen valitsemaan
puumateriaaliin. Esimerkiksi ovenpielet, keittiökalusteet tai kynnykset.
Voidaan muotoilla uudelleen kallis omistajan vasta hankkima
designlipasto.
Puutyöt II-III Erikoistektiikat
Tututstumme mm. rottinkisten huonekalujen uudelleenmuotoiluun, sekä
käymme läpi yleisimpiä tapoja repiä kulma auki vanerisista
huonekaluista, kuten TV:tasoista, yöpöydistä yms.
KIELET
Ihmiskielen tehokurssi
Apuja arkielämään ihmisten keskellä! Opit tavallisimmat ihmiskielen
sanat, sekä muutamia helppoja keinoja saada viesti perille, kuten ulkona
asiointi, nälkä ja aktivoinnin tarve.
Ihmiskielen jatkokurssi
Tehokurssin käyneille. Syvennymme tarkemmin ihmisen kanssa viestimiseen.
Opettelemme mm. sohvalle pissimisen symboliikkaa, ulvonnan merkitystä
ihmiselle, sekä salakavalalla tavalla söpön, mutta kivuliaan
vastenhyppimisen jalon taidon!
Ihmiskieltä senioreille
Ihmisten kanssa kauan ymmärrysvaikeuksissa oleville varttuneille
aikuisille koirille tarkoitettu kurssi, jossa käydään hitaasti ja
helppotajuisesti läpi ihmisen ymmärtämisen perusteita.
Kerrostaloääntelyn aktiivikurssi
Opimme luovimmat keinot kommunikoida naapurin rekun kanssa, sekä
seitsemän erilaista niksiä huoltomiehen ojentamiseen! Halukkaat voivat
kurssin yhteydessä tutustua myös postiljoonin säikyttämisen
perusteisiin.
KOTITALOUS
Ovet auki I-III
Kurssi soveltuu niin aloittelijoille, kuin kehittyneemmillekin. Käymme
läpi mahdollisimman kattavasti erilaisia ovia, kahvoja, lukkoja ja
esteitä joita jokapäiväisessä elämässä vastaan tulee. Opimme avaamaan ja
murtamaan esteitä luovasti ja opittua soveltaen. Mukava ja antoisa
harrastus!
Roskis tutuksi
Opettele hyödyntämään roskiksen sisältö uudella ja innostavalla tavalla!
Kurssi sopii tylsistyneille yksin kotiin jääville koirille, jotka ovat
mahdollisesti käyneet jo Ovet auki- kurssin. Käymme läpi yleisimmät
roskat, sekä pois heitettävät talousjätteet. Mahdollisuus tututua myös
komposteihin.
VIESTINTÄ
Vasen oikee, nosta koipee!
Nuorille uroskoirille tarkoitettu koivennostamiskurssi. Harjoittelemme
niin noston nopeutta, kuin suihkun tarkkuuttakin. Jokainen kurssin
käynyt pysyy pystyssä koipea nostaessaan!
Kusikurssi II
Syvennämme uroskoirien taitoja lorottaa pissa erilaisille
materiaaleille, sekä opettelemme näkemään uusia innovatiivisia kohteita
jättää hajumerkki. Myös pissavanan symboliikkaan paneudumme kurssin
loppupuolella.
Feromonit tutuksi
Lyhytkurssi uroskoirille, jonka aikana käymme läpi narttujen yleisimmät
feromonitasot ja niiden merkitykset. Opettelemme nuolemaan pissoja ja
väpisyttämään leukaamme silmät pyörien, tarkempiin tuloksiin
päästäksemme! jokaiselle uroskoiralle hyödyllinen tehokurssi!
Esiintymiskurssi kokeneille
Kurssi soveltuu hyvin esim. remmiräyhäämisen ja muun muille pullistelun
merkeissä kokeneille koirille. Syvennämme ilmaisua ja käymme läpi
äänenkäyttöä ja kehon hallintaa.
KOIRA YHTEISKUNNASSA
Eroahdistus, tukiryhmä
Vertaistukea eroahdistuksesta kärsiville koirille.
Valeraskaus
Aktiivinen ryhmä valeraskauksista kärsiville nartuille. Tuo mukana oma
pennunkorvikkeesi!
Pallohullut
Iloinen reipas pallohullut-ryhmä kokoontuu fanittamaan palloja kaksi
kertaa viikossa! Uusia jäseniä (ja palloja) kaivataan!
Vahtiviettiset kekkerit
Istutaan iltaa opistosalissa ja kuunnellaan hipihiljaa käveleekö
alakerran pääovien ohi joku. Räjähdetään korviahuumaavaan vahtihaukkuun
aina kun alakerran pallohullut ryhmän porukka alkaa piipittämään
piippipalloja. Samanhenkistä seuraa kaikille ilmoittaville- ja
puolustaville vahdeille!
KOIRIEN TYÖVÄENOPISTO
7
304
Vastaukset
- Mikä rotu
Ensimmäisellä lukukaudella koirasi työväenopistossa,puutöihin mielenkiinto kyllä vähenee kuin ikää tulee lisää,myöhemmin riittääkin koiralle omat puutyökalut jos vähänkään koiraa yläluokilla käytetty.
- sniknik
Hih, tosi hauska :)
- FAU
meidän mummukoira kyllä kävi nuoruudessaan noi lähes kaikki kurssit läpi hyvällä menestyksellä.
Ja lisäksi se on suorittanut myös "näin sisustat kauniisti" kurssin, sekä "sisäkukkien hoidon alkeet" ja myös "näin metsästät itse ruokasi jääkaapista".- Sikra
Kaikki muut nuo kurssit se yxi rottis meillä kävi, mutta tuo ruuan metsästys jääkaapista jäi siltä väliin (oli muuten mainio kurssi keksintö).
Niin ja kävi se sellasenkin kurssin, "avaa itse abloolukko ja mene pihalle sillonko huvittaa". - Sikra
Sikra kirjoitti:
Kaikki muut nuo kurssit se yxi rottis meillä kävi, mutta tuo ruuan metsästys jääkaapista jäi siltä väliin (oli muuten mainio kurssi keksintö).
Niin ja kävi se sellasenkin kurssin, "avaa itse abloolukko ja mene pihalle sillonko huvittaa"."oven takalukko kurssia se ei sitte enään läpäissyt"
- FAU
Sikra kirjoitti:
Kaikki muut nuo kurssit se yxi rottis meillä kävi, mutta tuo ruuan metsästys jääkaapista jäi siltä väliin (oli muuten mainio kurssi keksintö).
Niin ja kävi se sellasenkin kurssin, "avaa itse abloolukko ja mene pihalle sillonko huvittaa".kävi kans aikoinaan isä ja poika yhdessä jonkun lukkoseppäkurssin, mutta toi narttu ei sitä sentään käyny (ihme kyllä).
Se jääkaapin tyhjääminen oli/on (ei jää nykyisin valvomatta jääkaapin kanssa kahden) sen ihan bravuuri, laittaa syötyään vielä ovenkin siististi kiinni perässään.
Eikä syö muuta, kuin leikkeleet ja juustot ja jos on jotain muuta hyvää, niin ne käy.
Silloin kun se sen rosvoretkensä ekan kerran teki olin kyllä hetken ihmeissäni, että mitä hittoa on tapahtunut.
Olin tehny illaksi pizzan uunia vaille valmiiksi ja laitoin sen sitten iltalenkin ajaksi jääkaappiin.
Tolla tytyllä oli silloin just jalka kipeenä ja jäi kotiin.
Kun tultiin lenkiltä, niin kaikki oli ok.
Koira heräs omalta paikaltaan normaalisti ja keittiö oli ihan siisti.
Sitten piti se pizza paistaa, niin siitä ei ollu jälkeäkään, pelkkä pelti leivinpapereineen oli jääkaapissa ja kaapin ovi visusti kiinni. Ensimmäinen ajatus oli, että aha mun veli on taas tehny jonku käytännönpilan ja nyysiny sen pizzan.
Sillä kun oli avaimet mun kämppään sillon ja sen koirakin oli meillä sillä kertaa ja se nyt tekee mitä jäynää millonkin systerilleen ;)
Veliparka vakuutti syyttömyyttään, kun sitä kovistelin pizzan kohtalosta, kunnes oikea syyllinen otti ja oksensi koko pizzan mun sänkyyn.
Ei sopinu neidin ruuansulatukselle ne mausteet...
- Tiiuh
Olipas juttuja taas. Meidän tipsu on kyllä varmasti käynyt tuon "Esiintymiskurssi kokeneille". Ja sitten myös "Ikkunassa haukkumisen jalo taito" -kurssin sekä kurssin "pää edellä mennään läpi mistä vaan" -kurssin. Ja näitä taitoja hyödynnetään joka päivä, valitettavasti. :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190