Helsingin Sanomissa 2.12 oli kuva uudesta Corollasta, etupään muotoilussa on paljon viitteitä Fordin Iosis muotoilusta. Herää kysymys, eikö japsit todellakaan osaa itsenäisesti muotoilla autojaan, vaan poimivat valmiit reseptit eurooppalaisilta, kuten tässä tapauksesta Fordin muotokielestä. Todella raivostuttavaa, juuri tästä syystä en osta Toyoa. Mukavampi ajaa alkuperäisellä kuin halvalla piraatilla.
Uusi Corolla / Ford Iosis
7
687
Vastaukset
- tarkemmin
niin huomaat, että uuden Auriksen/Corollan muotoilu on kotoisin Italiasta. Fiat Grande Puntoon ero Auriksesta on niin olematon, että ilman valmistajan merkkejä ei tunnistaisi, kumpi on kumpi.
- lisäksi
Että kumpi se mahtoikaan olla ensimmäinen.
- kopiointia
Ainahan nuo japsit ovat hallinneet kopioinnin, tavalla tai toisella on päästävä eurooppalaisten kukkarolle. Toisinpäin systeemihän ei toimi, tarkoitan, että eurooppalaisten tai muiden on erittäin vaikeaa päästä japsien kotimarkkinoille, suojatullit ym. rajoitteet toimivat tehokkaasti. Tässä eräs syy miksi minä en osta japsi autoja.
- paska puhetta
kopiointia kirjoitti:
Ainahan nuo japsit ovat hallinneet kopioinnin, tavalla tai toisella on päästävä eurooppalaisten kukkarolle. Toisinpäin systeemihän ei toimi, tarkoitan, että eurooppalaisten tai muiden on erittäin vaikeaa päästä japsien kotimarkkinoille, suojatullit ym. rajoitteet toimivat tehokkaasti. Tässä eräs syy miksi minä en osta japsi autoja.
Siis mistä teitä valopäitä tulee? Juuri Japanissa EI OLE mitään suojatulleja esim ulkolaisia autoja kohtaan, JA JUURI EU:ssa kylläkin on 10% suojatulli EU:n ulkopuolisia autoja kohtaan...
- kysyn vaan
Ford on ollut Eurooppalainen merkki? Yrittävät kovasti teeskennellä Eurooppalaista mutta yhtiön perustaja Henry Ford oli jenkki ja pääkonttori on Detroitissa. Ford on yhtä Eurooppalainen kuin Nissan tai Hyundai.
- JLMN
Tere,
japsit matkivat sitä ja sitä muotoilussa. Jos kerran japsit ovat niiiin surkeita ja osaavat tehdä vain halpoja kopioita euroautoista, miksi esim. toyota menestyy erinomaisesti automarkkinoilla? Jos ford on niiiin hyvä ja hienosti muotoiltu, mistä johtuvat fordin pahat talousvaikeudet? Eikö tuote ja asiakkaan tarpeet kohtaakkaan?
Ja viimeiseksi, toyotat/japsit eivät ole uusina halpoja, esim. nykyinen corolla maksaa yhtä paljon ellei jopa enemmän suomessa kuin focuksen vastaavat mallit. Käytettynä hintaerot vain kasvavat, toyota pitää hintansa huomattavasti foordia paremmin, syyt tietänevät fordistikin. :x) - Mikko N
Ford Focus 1.6 Ambiente STW (UYP-245)
Ilmoitusnumero
Korimalli
Hinta
Mittarilukema
Väri
Vuosimalli
1366026
Farmari
14950 €
55000 km
Sininen
2003
Toyota Corolla 1.6 Terra Wagon (VEG-870)
Ilmoitusnumero
Korimalli
Ovien lkm
Henkilömäärä
Hinta
Mittarilukema
Väri
Vuosimalli
1368342
Farmari
* 5
* 5
18900 €
61000 km
Hopea
2003
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1603566Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.512030Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381024- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872