mulla on ollut kyseinen pesukone käytössä noin1vuoden ja pyykkiä on pesty noin 4 kertaa viikossa eikä mitään ongelmia ole ollut,ja kun vielä ottaa koneen hinnan huomioon 245e niin ei voi olla muuta kuin tyytyväinen,suosittelen kyllä peruskonetta etsivälle tätä konetta.
elektro helios tf 8002
tojuha
94380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sama kone käytössä n. 2 vuotta. On suoraan sanoen ruvennut haisemaan p****lle. Epäilen että vesi ei lämpene tarpeeksi, eli sinne on jäänyt lika/pesuainekerrostumia. Termostaatti toimii, mutta vastuksen teho taitaa olla alimitoitettu.
kokeilin perikunnan konetta ekaa kertaa. Ei oikein löytynyt sopivaa ohjelmaa mutta pienen räpläyksen jälkeen kone sylkäisi saavillisen jotain vanhaa vettä, haju oli kuin suoraan viemäristä. Kone ei näköjään tyhjennä kunnolla vaan jättää vedet sisään. En tiedä vielä onko vika koneessa vai käyttäjässä mutta viittaa koneeseen jos muilla on samaa ongelmaa.
Mistä löytäisi käyttöhjeen suomeksi?
Mulla ollut kyseinen pesukone noin viitisen vuotta. On toiminut tosi hyvin, eli ei ole kertaakaan mennyt rikki. Vettä olen poistanut välillä manuaalisesti pitämällä pesukoneen alalaidassa olevaa ylimääräistä poistoputkea auki. Ainoastaan hitaus häiritsee, sillä peruspesuohjelma kestää 2,5 tuntia.
http://www.electrolux.fi/node240.aspx
http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/kodinkoneet/pyykinpesukone/pyykinpesukoneen_puhdistus/
Itselläni on myös kyseistä mallia oleva kone ja tätä nykyä pesu kestää n.4-5h, lisäksi välillä pyykit haisevat ummehtuneelle pesun jälkeen. Oliskohan jollakin vastaavanlaisia kokemuksia/ajatusta mistä johtuu?
Kone on toiminut hyvin. Nyt jumittui ovi. Olen tehnyt ohjeen mukaan, ei auta.
Pitääkö kone hajottaa?
Nimim Eeva
Kokeile ensin pitää töpseli pois seinästä pari tuntia. Kokeile myös tyhjentää kone tyhjennysletkulla nukkasihdin vierestä. Sitten kannattaa kysyä Electrolux- liikkeestä mistä luukun saa avattua.
ongelma pesukoneen kannnen kanssa, päässyt jousiltaan toinen puoli jo toistamiseen, ja takuu tietysti mennyt umpeen. En itse osaa laittaa kantta paikalleen, osaako joku neuvoa mistä apu. Muuten kone toimii moittettomasti