Kantri Helunalla ja Tapsa Kansalla on sama biisi, Kesän lapsi.- Kumpi levytti sen ensin vai tekivätkö jopa samaan aikaan vuonna 1976. Tietääkö muuten kukaan miksi??
Kesän lapsi; kumpi levytti ensin
7
12486
Vastaukset
- Jaajo
En tiiä, mutta Tapsan versio on ainakin parempi.
- omppu
Muusta en tiedä kuin että Kartin versio on paras.
- googlettaminen auttaa
http://www.yle.fi/aanilevysto/firs2/kappale.php?Id=Kes%E4n lapsi
- Kansan-LP
Nettisivu http://www.mtv.fi/viihde/ohjelmat/retrohelmet/kappaleet/artikkeli/coverhitit-ii-katri-helena-kesan-lapsi/5285330 kertoo seuraavaa:
Katri Helenan versio Kesän lapsesta julkaistiin singlenä kesällä 1976. Single nousi elokuussa TOP30-myyntilistan 20. sijalle ja pysyi listalla puoli vuotta. Korkeimman listasijoituksen single saavutti lokakuussa 1976, jolloin se oli 7. sijalla. Katri Helenan levytys julkaistiin vielä vuonna 1976 Lady Love -albumilla. Levyä myytiin 62 000 kappaletta.
Hyvin kappaleella menestyi myös Tapani Kansa, jonka vuonna 1976 ilmestyneen albumin nimiraidaksi Kesän lapsi valittiin. Levy nousi heinäkuussa 1976 maamme 9. myydyimmäksi albumiksi.
Eli tämän tiedon perusteella Tapani Kansan LP Kesän lapsi myi jo tuhansia kappaleita heinäkuuhun mennessä ennen Katri-Helenan Kesän lapsi -singlen elokuista nousua. Mutta tämäkään ei kerro, kumpi heistä levytti piisin ensimmäisenä.- maretti
Eikös tuohon aikaan kilpailevien levyfirmojen artistit levyttäneet paljonkin samoja käännösbiisejä saadakseen niistä hitin itselleen? Osalle tuli hitti, osalle huti. Tässä tapauksessa kumpikin artisti sai Kesän lapsesta hitin. Katri esittää sitä edelleen juhlakonserteissaan, mutta Tapsan keikoilla käyneenä en ole herran kuullut biisiä laulavan.
- kovaa-seuraa
Kansalaisen vuosikirja Mitä Missä Milloin 1978 kertoo sivullaan 392, että Tapani Kansan "Kesän Lapsi" -albumi oli noussut jo heinäkuussa 1976 sijalle 9. ja elokuussa 1976 4. sijalle ja syyskuussa peräti jo 3. sijalle Suomen myydyimpien albumien listalla. Singlelistalla Kari-Helenan Kesän lapsi oli vasta 1976 syyskuussa 9. sijalla ja lokakuussa 1976 parhaimmalla sijallaan 8. ( Eikä siis sijalla 7.) Tapsan levy jätti tilastossa taakseen syyskuussa mm. sellaiset levyt, kuten: Cisse Häkkisen Teendreams, Sailorin Trouble ja Hectorin Hotelli Hannikainen sekä ABBAn Greatest Hits. Aika kovassa seurassa siis.
- 13054452209
Mitäpäs tuota Tapani Kansaa tai Katri-Helunaa tarvitaan, kun osaaviakin artisteja löytyy....tähän tapaan...
https://www.youtube.com/watch?v=WBfuoMpabHY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 931245
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128