7600gt virtaliitäntä

Gainwardin 7600gt agp mukana tulee virta adapteri: http://www.gainward.de/media/files/Specifications/8248_Bliss7600GT_AGP_DT_256MB_datasheet.pdf
Pitääkö adapteriin kiinnitää kaksi molex liitinta vai riittääkö yksi???
7759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jotenkin kuvittelisin, että yhden moleksin pitäisi riittää. Mistä näin päättelen? Omassa 7600GT:ssä, mikä käväisi käytössäni, ei ollut tuota lisävirtaliitintä.

Tuo kyseinen 7600GT tosin oli pci-e väylään ja tunnettu fakta on se, että pci-e väylä siirtää reippaasti enemmän virtaa kuin agp, mistä johtunee ettei agp-väylä riitä tuomaan tarpeeksi virtaa.

Geforce 7600GT tosin (jos menee) menee vain hitusen yli virrankulutuksessa agp-väylän kykyjen.

Äänestä
  • Jostakin englannin kieliseltä footumilta luin että tarviisi kaksi molexia ja tuossa adapterissakin oli kaksi molexia. Mutta kylla mäkin uskon että yksi riittää.

    Äänestä

  • apuvaa kirjoitti:

    Jostakin englannin kieliseltä footumilta luin että tarviisi kaksi molexia ja tuossa adapterissakin oli kaksi molexia. Mutta kylla mäkin uskon että yksi riittää.

    "Requires an unused HDD power connector available."
    Muuten varmaan puhuttaisiin useammasta...

    Äänestä



  • apuaaa kirjoitti:

    Huomasin muuten että molexeissa on yhdistetty vain 3 johtoa, vaikuttaako se mitenkään???

    Löysin tämmösen kaupan jossa kaupataan ainakin samannäköistä kaapelia.
    http://www.xpcgear.com/6pinpciexpress.html
    "This cable will take up two 4-Pin Molex Connectors from your Power Supply "

    Tarkottaako tää sitten että tarvii kaksi molexia???

    Äänestä

Juu, siis kaksi molexia tohon tarvitaan.

Liitin on sama kun PCI-E korteissa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppii kirjoitti:

Gainwardin 7600gt agp mukana tulee virta adapteri: http://www.gainward.de/media/files/Specifications/8248_Bliss7600GT_AGP_DT_256MB_datasheet.pdf
Pitääkö adapteriin kiinnitää kaksi molex liitinta vai riittääkö yksi???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu