Ei toivota humalaisten rekkamiesten paska kommentteja!!!!
Mikä kumma siinä on ettei sora ja hiekka kuormia tarvitse peittää. Eikä tätä asiaa kukaan valvo eikä siihen kukaan puutu???????
Mikä kumma siinä on ettei sora ja hiekka kuormia tarvitse peittää. Eikä tätä asiaa kukaan valvo eikä siihen kukaan puutu???????
Vastaukset 10
Vanhimmat
elämää haittaa jos niitä ei peitetä? Onko kyydistä tippunut jotain päälle??
Kait sen järkikin sanoo ettei hieno hiekka pysy ilmavirrassa auton lavalla. Peittää ne kuormat pitää lain mukaan. On se vaan kauheeta ajaa jonossa minkä keulilla sorarekka vislaa menemään, sieltä tulee soraa kuin olisi hiekkapuhalluksessa, autojen päälle.
Sieltä lavalta minekkään tuu.
Ja jos se hiekkakin tulis niin helpolla, luulis että tienvarsi ois hiekkaa täynnä tuossa vaasantiellä.
Kuitenkin päivittäin ajetaan satoja hiekkakuormia.
Jättäkää väliä, niin ei tarvi aina valittaa.
Yksi kuski kerkeää ajamaan noin 15 kuormaa päivässä.
Jos kurmat pitäis peittää, se veisi aikaa niin paljon että kuormiä kerkeis ajaa 12.
Se taas tarkottaisi että hinnat nousisi 20%.
No sittehän täällä valitettais kun maa-ainesten hinnat on noussut, perkeleen ahneet yrittäjät.
Muutenkin niin kultakaivos tuo sorakuskin homma. :)
Lopettakaa siis tuo iänikuinen valitus.
Jos pitää ajaa niin ajaa säädösten mukaan ja sillä siisti. Kaikkihan silloin nostaisi hintoja jos ajasivat lain sallimin edellytyksin. Ja kyllä sitä lentää se on sitten varma asia.
On se kyllä jääräpäisten homma tuo itsensä puolustaminen vaikka tietää tekevänsä väärin.
Eiköhän kohta ala tapahtua tälläkin rintamalla
edistystä jossei muuten niin ratsautetaan rekat joka päivä muutaman viikon ajan niin ei kulje montakaan kuormaa.
Toissa Päivänä tuli mun auton keulaan ja lasiin pari lapiollista soraa kun ei laiska automies (varmaan näitä ranta ruotsalaisia taas) ollut peittänyt kuormaa. Tamä siis tapahtui hieman kokkolan alapuolella
Oletkos kuullut turvavälistä.
Toisekseen kokkolan eteläpuolelta ei ajeta soraa, vain hiekkaa.
Ei tässä ole mistään puskurissa kiinni ajamisesta kysymys vaan kuorman peittämisestä.
Tieliikennelaissa sanotaan että kuorma pitää pysyä lavalla. Laita se vaikka kilon pusseihin.
Eivät ne osaa peittää kuin oman päänsä lippalakilla, jota sitten pitävätkin sisätiloissakin, varmaan nukkuvatkin se päässä.
Toinen yhtä vaikea tehtävä ko "ammattilaisille" on moottorin sammuttaminen. Kun nämä pellet käyvät kahvilla, pankissa, syömässä jne, niin takuuvarmasti jättävät ajoneuvonsa käyntiin.
Sattumoisin Suomen laki kieltää yli kaksi minuuttia pidemmän moottorin tyhjäkäytön.
mitä valittamista..
onhan se niin että tuolla etelässä täytyy peittää kuorman.. täällä ei todellakaan pakollista ku on sen verran lyhyempiä pätkiä ku ajetaan ja HUOMATTAVASTI vähemmän liikennettä.. ÄLÄ AJA PERSEESSÄ KIINNI