siis jos kytkee kaksi yhen puhekelan subbaria rinnan eli vahvarin plussa tulee molempien plussaaan ja miinus molempien miinukseen nii tarvitaanko silloin enemmän tehoa kuin mitä elementtien tehonkesto on vai meneekö se vaan jotenkin jännästi ilman häviötä. Jos vaikka subin tehonkesto olisi 400W niin annetaanko niille kahelle rinnan kytketylle subille 400 wattii vai 800wattii vai jotain siitä väliltä esim. 600W?
Miten tehot käyttäytyy jos
kytkee 2 subbari rinnan
4448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
se 800 mikä sais enintään mennä sinne ja toivottavasti se vahvistin antaa sen sinne.. koska jos kytket 2 subia joilla on 2x2 ohmin puhekelat niin ensten kytket sarjaan jotta niistä tulee 4 omhia ja sitten kun on vahvistimessa kiinni niin tulee 2 ohmin kuormalla tehot irti. vahvistimen sulakkeet kertaa 12 saat max tehon auto sammuksissa mutta sitten kun auto käy niin jännite nousee laturin takia joten teho nousee vielä sen 10 prosenttia!
Mutta sinun kohdallasin on kaksi 1 puhekelan subbaria. joten jos ne on 4 ohmin subbarit niin siittä tulee sitten 1ohmia.
jos 2 ohmin puhekelalla niin 0.5 ohmia jota ei kovin monta vahvistinta soita mutta joskus kävi minulla että soitti kun subbarit oli 0.5 ohmiin vaikka minimi kuorma oli 1 ohmia. vahvistin lämpenee nopeammmin tällainen ja se johtaa päätteen palamiseen.
Jos yksi puhekela on 4 ohmia ja yhdessä bassossa on niitä yksi kappale ja bassoja kytketään kaksi rinnan, tällöin vahvistimella on kuormana kaksi neljän ohmin laitetta, joiden yhteinen resistanssi on 2 ohmia. Ja jos kaksi bassoa 2 ohmin puhekelalla niin kuorma on yhteensä 1 ohmi.
Uskokaa jo että subin tehonkestosta ei voi päätellä tarvittavaa vahvistin tehoa!!
Joka tapauksessa identtiset rinnankytketyt subit jakavat vahvistin tehon. eli jos vahvarista lähtee 400w niin molemille subeille menee 200w. Rinnankytkemällä kaksi subia imepedanssi puolittuu joka pitää ottaa huomioon ettei vahvari kärähdä.