Onko kellään tietoa miten opinnot eroavat matkailun liikkeenjohdon alalla ja pelkällä matkailualalla ? Kannattaako hakea molempiin, jos matkailuala kiinnostaa yleisesti eikä tarkkaa kiinnostuksen kohdetta ole ?
Matkailun liikkeenjohto
3
1219
Vastaukset
- diffy
Liikkeenjohdossa on enemmän matematiikkaa, kirjanpitoa yms. Jos ei tiedä mikä kiinnostaa, suosittelen liikkeenjohtoa, antaa laajemmat työskentelymahdollisuudet tulevaisuudessa. Jos matikka, budjetointi yms. ei kiinnostaa, suosittelen välttämään liikkeenjohdon kaukaa.
ongelma on minullakin ollut, liikkenjohto kiinnostaisi mut ei ole oikeen tiennyt tota eroa tavalliseen...
matikka nyt sujuu ihan ok, emmä sitä rakasta mutta en myöskään vihaa :D ja jos kerta matkailualaa opiskellaan samalla ni kyllä näin varmaan on että liikkeenjohto antaa laajemmat mahikset kun suuntaa työmaailmaan...- ghjghjgj
yellowbutt kirjoitti:
ongelma on minullakin ollut, liikkenjohto kiinnostaisi mut ei ole oikeen tiennyt tota eroa tavalliseen...
matikka nyt sujuu ihan ok, emmä sitä rakasta mutta en myöskään vihaa :D ja jos kerta matkailualaa opiskellaan samalla ni kyllä näin varmaan on että liikkeenjohto antaa laajemmat mahikset kun suuntaa työmaailmaan...hyvin lähellä tradenomien alaa eli kannattaa vähän tutkailla koulujen nettisivuilta tradenomien koulutusopasta, että saa vähän kuvaa. Matkailun liikkeenjohdossa tietenkin painotus matkailussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1094515Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka553326- 841103
Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552929Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma82819- 170792
- 57769
Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek139760Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois195748Asiantuntijat todistavat: Rydman valehteli.
Virta oli oikeassa jokaisessa kolmessa eri väitteessä, sen sijaan RYDMAN VALEHTELI kaikissa kolmessa väitteessä. https:/189706