Addressiin kaivataan nimiä osoitteessa http://www.hertsikannuoret.com
Tämä sivusto on Siilitien peruskoulun 4A luokan oma sivusto. Haluamme säilyttää tutun ja turvallisen koulumme joten autathan meitä ja kirjoitat addressiimme nimen koulun säilyttämisen puolesta. Nimilista luovutetaan 12.12.2006 joten asialla on todella kiire. Voit myös kirjoittaa addressiimme nimen mm. Leikkipuisto Hillerissä, Siilitien "ylä" Siwa, Erätorin Kioski, Siilitien metroasema...
Siilitien peruskoulua uhkaa sulkeminen, mitä me Helsingin Herttoniemeläiset EMME HYVÄKSY !
Herttoniemen ns.vanhalla puolella asuu melko iäkkäitä ihmisiä mutta alueelle muuttaa jatkuvasti lapsiperheitä. Mikäli koulu suljetaan, lasten ja nuorten koulumatkat pitenevät ja muuttuvat entistä vaarallisemmiksi. Luokkakoot kasvavat ja aiheuttavat ongelmia kotona sekä kouluissa. Todennäköistä on, että koulun sulkiessa ovet myös perheet saattavat hakeutua muualle joten myös päiväkoteja sekä leikkipuistoja tullaan sulkemaan lisää. Samalla monet menettävät työpaikkansa.
NYT ON AIKA tehdä jotain asialle eikä katsoa vierestä kun lapsia ja nuoria sorretaan. Jos kukaan ei tee mitään, saman kohtalon kokee monet koulut eri kunnissa.
Lisääthän nimesi listaan, KIITOS !
-Siilitien peruskoulun 4A-
10 päivää aikaa
5
720
Vastaukset
- JJK90
Helvettiin tommoset adressit ja kunnon mielenosotus kaupungintalon eteen
Tosin mua ei niin kiinnosta kun on täällä Porissa jo ongelmia ihan omasta takaa......mutta hienoa että noinkin nuoret ajattelevat,HYVÄ :) - nnbvvnv
Voishan allekirjottaa ku omakin entinen koulu meinataan lopettaa.X(
- .............
Sillä en oikeasti osaa sanoa pitäisikö niin tehdä vai ei. Ei noita koulun lakkauttamisia huvikseen tehdä, kyllä siihen yleensä syitä löytyy. Mistä otettaisiin rahat koulun ylläpitämiseen? Suostuisivatko opettajat toimimaan puolella heidän palkastaan? Heitettäisiinkö pari lääkäriä tai hoitajaa pois kunnan palkkalistoilta? Kuinka pitkä koulumatka tulisi jos nuoret ja lapset ryhtyisivät käymään koulua toisessa, lähimmässä peruskoulussa?
Niin kauan, kuin lapsilla on oikeus perusopetukseen ei voida puhua sortamisesta. Olisihan se kivaa, jos kaikille lapsille olisi koulu naapurissa, mutta vieläkään se raha ei tipu taivaalta. Mutta toivottavasti asian puolesta taistelevat löytävät keinot karsia koulun menoja, tekemään niitä myönnytyksiä, että koulua voidaan pitää. Tietenkin olisi mahtavaa, jos koulu pystytään pitämään, aina vain kuitenkin huomioitava ketkä maksaa hinnan siitä. Joku toinen koulu? Jos opettajia heitettäisiin koulusta pois, luokkakoot kasvaisivat jokatapauksessa. - autyu
evvvk
- ..............................
Nimittäin Jakomäen yläaste. Mekin olemme yhdessä oppilaiden kanssa miettineet syitä miksi koulumme tulisi säilyttää, ja samoja asioita on noussut esille mitä tuossa sinun viestissäsi mainittiin. Koulumme sulkeutuessa yläasteen oppilaat yhdistettäisiin ala-asteelaisten kanssa samaan, jo valmiiksi ahtaaseen Jakomäen ala-asteen kouluun. Tämä tietysti kasvattaisi paljon luokkakokoja, joka on aina ikävää oppilaiden yksilöllisiä tarpeita ajatellen. Kymppiluokat jouduttaisiin mahdollisesti lopettamaan kokonaan.
On kuulema laskeskeltu, että vuonna 2010 koulumme mahdollisesti sulkeutuessa täällä ei olisi enään tarpeeksi oppilaita, jotta koulun pystyssä pitäminen olisi enään kannattavaa. En sitten kuitenkaan tajua, miksi koulumme tiloihin on suunnitteilla perustaa jokin kristillinen koulu. Koulumme on kuitenkin jo vanha ja räihnäinen, joten en yhtään ihmettele miksi suuri sille on kaavailtu merkittäviä muutoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18613767
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454960Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1563734Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402873Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201811Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3731714Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525