miten alkuun?

toiveinen

Hei
Lukuisten lapsettomuushoitojen jälkeen olemme tulleet siihen tulokseen, että nyt riitti hoidot. Kun ei biologista lasta tule, niin ei tule.
Olemme miettineet adoptiota vaihtoehtona heti alusta alkaen, eli siitä asti kun saimme tietää, ettei meille lasta tule "luomusti".
Olen käynyt Pelastakaa lapset ry:n ja Interpedian sivuilla, mutta en silti tiedä, että miten nyt lähtisin tätä prosessia eteenpäin viemään.
Pitääkö se nyt heti valita, että minkä firman kautta adoptiota lähtee hakemaan? Kuinka kauan kestää adoptioneuvonta? Toiveena olisi pieni vauva, alle 1-vuotias, onko tämä mahdollista? Kun noita sivuja olen selaillut, niin tällä hetkellä näen meille mahdollisina maina Kiinan ja Etiopian, millaisia kokemuksia teillä on näistä maista?
Ja ennen kaikkea, miten nyt siis aloitan? Mihin soitan? Vai tilaanko vain esitepaketin esim. Interpediasta? Ja jos tilaan niin voiko sen jälkeen vielä vaihtaa järjestöä?

Kiitos paljon tiedoista.

6

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa...

      Adoptiossa on ensin ns. neuvontavaihe, jonka jälkeen vasta valitaan palveluntarjoaja = käytännössä Pela tai Interpedia riippuen siitä, mistä kohdemaasta olette päätyneet adoptoimaan. Neuvonnan kesto vaihtelee suuresti sen antavasta tahosta ja asuinalueestanne. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla on joutunut jonottamaan pelkkää neuvontaan pääsyä huonoina aikoina reilun vuodenkin. Toisaalta taas joissakin kunnissa neuvontaan on päässyt lyhyelläkin varoitusajalla. Itse neuvonta kestää n. vuoden verran, jonka jälkeen seuraa palveluntarjoajan valinta, paperiprosessit ja varsinainen odotusvaihe. Neuvontaa antavat useimpien kaupunkien ja kuntien sosiaalitoimet sekä Pelastakaa Lapset Ry. Joissakin kunnissa neuvonta on ostopalveluna pelalta, jos kunta ei pysty neuvontaa itse järjestämään. Alkaisin sinuna prosessin kuitenkin soittamalla omaan sosiaalitoimistoosi ja kysymällä antavatko he itse asukkailleen adoptioneuvontaa. Kotikuntaan pääsee yleensä paljon nopeammin neuvontaan (ja se myös yleensä etenee nopeammin kuin pelalla) ja myös matkakuluissa saattaa säästää paljon. Jos eivät itse pysty palvelua tarjoamaan, niin saatte maksusitoumuksen Pelaa varten, eikä teille itselle näin tule neuvonnasta kuluja.

      Sinun kannattaa myös tilata Interpedialta info-paketti (ei sido mihinkään), koska se selkiyttää paljon prosessia, kohdemaiden vaatimuksia ja siitä saa myös tietoa mistä maista voi Interpedian kautta adoptoida. Pelalla on myöskin ilmaisia info-tilaisuuksia, johon osallistumista voin lämpimästi suositella (tällöin saa myös tietoa pelan omista kohdemaista).

      • toiveinen

        Kiitos oikein paljon tiedoista. Heti helpotti, kun nyt on taas suunta mihin kulkea.
        Otan siis yhteyttä sostoimeen ja toivon, ettei siellä ole kauheaa jonoa.


      • Eiwa

        ...suosittelisin Etiopiaa. Ystäväni adoptoi sieltä miehensä kanssa alle 1v laspen ja sieltä on viime aikoina tullut enemmänkin pienia.

        Toiseksi olisi Etelä-Afrikka.Sieltä useimmat tulevat ovat 3kk-9kk vanhoja. Tietolähde: Interpedian sivut.


    • Pelaan

      ja siitä se prosessi sitten eteni.

      Lapsen ikään vaikuttaa teidän ikänne. Prosessin pituuteen vaikuttaa teidän elämäntilanteenne.

      • ja kävimme

        Infossa, mutta siellä kehoitettiin ottamaan yhteys omaan kotikuntaan, josko sieltä saisi neuvonnan nopeammin. Valittelivat silloin resurssien vähyyttä ja sitä, että menee vuosi ennen kuin edes pääsee alkamaan neuvonnan. Kotikuntaan pääsimme neuvontaan 2 viikon varoitusajalla. Mutta tilanteet on voineet muuttua sen jälkeen olennaisestikin, jos Pelaan on otettu lisää henkilökuntaa.


    • Ikätoiveesta...

      Siis,lapsen ikätoiveeksi voi minimissään asettaa 0-2 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      338
      6321
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3786
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      943
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      860
    5. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      810
    6. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    7. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      67
      779
    8. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      52
      768
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      130
      753
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      671
    Aihe