Kuulin äskettäin päin naamaa yhdeltä tuttavaltani(jolla vakituinen virka jo yli 20 vuotta..eli "suojatyöpaikka"), että mehän työssä käyvät maksamme teidänkin työttömien sosiaalietuudet maksamalla veroja omasta palkastamme! Huh, huh, kovaa tekstiä.
Kyllä ansiosidonnaisesta ja kelan maksamasta toimeentulosta maksetaan verot myöskin!
Eiköhän se työttömyys ole kenelle tahansa niin alentavaa ja turhauttavaa ja köyhyysrajoilla elämistä, että ei tarvitseisi kuunnella tuommoista pas**aa! Hävetkää te jotkut työssäolijat, voi se työttömyys tulla teillekkin näinä aikoina ja milloin tahansa tuotannollisista ja taloudellisista syistä...
Kyllä ansiosidonnaisesta ja kelan maksamasta toimeentulosta maksetaan verot myöskin!
Eiköhän se työttömyys ole kenelle tahansa niin alentavaa ja turhauttavaa ja köyhyysrajoilla elämistä, että ei tarvitseisi kuunnella tuommoista pas**aa! Hävetkää te jotkut työssäolijat, voi se työttömyys tulla teillekkin näinä aikoina ja milloin tahansa tuotannollisista ja taloudellisista syistä...
Vastaukset 26
Vanhimmat
Nämä jotka ovat joissakin virastoissa ja muka niin tärkeitä,heidän palkka tulee verokertymästä.Verojahan he tietysti maksavat,mutta koko brutto palkka on jo verorahoja.Tavallinen tuunari se yhteikunnan pystyssä pitää.Muuten työttömät kuluttavat vähemmän verorahoja kuin muka tärkeät (suurin osa)virkamiehet.
ja kuinka moni verorahoilla työskentelevä joutaisi oikeasti pois. Tämä ei koske terveydenhuoltoa, vaan nimenomaan virastoja.
Tosi asia on että myös työtön maksaa veroa alimmillaan kun korotus osa (2%) otetaan mukaan, jotain 22 % veroa. Sen lisäksi jokaisesta ostosta arvonlisäveron 22 %, eli yhteensä noin 44 % kokonaisuudessaan, noin pyöreästi. että esitä tämä sille ponsorille.
halvemmaksi kuin joku muka tärkeä virkamies,siis kulujensuhteen yhteiskunnalle.
Näinhän se menee niinkuin kirjoitit. Olen itsekin työtön ja kokenut kanssa ihmisiltä huomautuksia.
eläkkeelle jos pääasisin( 42-vuotias ei vielä pääse ), työelämä on nykyään yhtä tiimityöskentelyä, mitä enemmän tiimissä työskentelee, sitä enemmän siellä riidellään, tiimi homma tuli aikoinaan muka sen takia, että vastuu annetaan työntekijälle...samalla työnantaja pääsi omasta vastuustaan, minusta työntekijä on työntekijä ja työnjohtaja on työnjohtaja.
otsikossa se. Virastoissa varsinkin, tukityöllistetyt tekevät työt sillä aikana, kun vakituiset valittavat kiirettään. Varsinkin täällä Kajaanissa, nähty on läheltä.
mutta muualla olen ollut töissä, jossa oli tämä tiimi työskely, joka ei toiminut pätkääkään
jotka itse eivät ole moista kokeneet...!
Moni ansiosidonnainen ansaitsee sitä tuloa paljon enemmän kuin usea valtion leipien virkamies. Ainakin minua on moni virkamies kadehtinut, koska pystyn elämään paremmin ansiosidonnaisellani kuin he sillä valtion turvapalkallaan. Ja olen itse omilla ansioillani kyllä tuloni ja tulevan eläkkeeni tienannut ja tulen nauttimaan täysin palkein!!
Naureskelen vaan pienipalkkaisille virkamiehille, jotka kitkuttelevat kuukaudesta toiseen ja yrittävät keksiä työttömille huononnuksia etuihin.
Eivät enää ainakaan minulle voi mitään!!
Kolminkertainen eläköönhuuto sen kunniaksi!!!
Tuossa nyt ei ou mittään kiljumista.
huuva vain ite, niin paljon ku keuhkoista lähtee.
"Vyötäröllään on Suomi-neidolla Oulun korkeudella rakenteellinen työttömyyden syöpä. Kuumekäyrä nousee joulukuussa. Jo seitsentoistavuotisna käy kortistoon kainuulainen mökin poika, maansa orja, liika pohjoisessa, näin tietä isäin astumaan."
Väinö Kirstinä: Pohjoinen kansa
Jos ette parempaan pysty, niin mitä sitä pitää täällä urputtaa!!
Olet väärällä palstalla, mene talous palstalle.
kun et asiasta ymmärrä mitään
Millään muulla ei saada työttömyyttä kuriin kuin kannattavilla yrityksillä
Juuri viimeviikolla ME kainuulaiset laitettiin 800 000 € haisemaan yritysideointiin, toisin sanoen tuuleen. nyt me odotellaan kuinka ne rahat poikii niitä yrityksiä ja niiden kehittymistä. Vaan taitaapa sijoittamamme rahat lämmittää vain konsulttien takataskua .
Yrittäjiä kyllä piisaa mutta työtäkin pitäisi tehdä niiden luomiseen ja se onkin toinen juttu.
tai muuten joudatte todella kyykkyyn. Älkää enää iniskö täällä.
totuuden torvi....Mars mars töihin, otatko huomioon, ettei kaikki pääse töihin, vaikka yrittää, sinulla tosiaan on joku suojatyöpaikka, mutta muut tekee sinutkin työt!
Työttömyyden syyt ovat Kainuussa rakenteelliset. Työttömien ominaisuudet, tiedot, taidot ja koulutus ei ole tästä maailmasta, eikä ne siitä miksikään muutu vaikka kuinka Filatov pumppaisi rahaa fiiliskursseihin. Ja nämä viilisrojektit työllistää ihan muita kuin kuin näitä rakennetyöttömiä, raha menee väärään osoitteeseen. Ja ketä se työttömän kohtalo oikeasti kiinnostaa, ei ketään, luontainen poistuma korjaa ongelmaa hitaasti, tosin samat perintötekijät jälkipolvilla.
töissä mutta en mollaa työttömiä. Olen itsekin ollut työttömänä ja tiedän miten vittumaista ja turhauttavaa se on. Kajaanissa kun työn löytäminen ON vaikeaa. Eri asia on tietysti sitten ne jotka eivät tee mitään työttömyytensä eteen vaan lusmuilevat kotona ja elävät tarkoituksella tökäreillä ja sossun almuilla. Tai "opiskelijat" jotka eivät käy tunneilla vaan roikkuvat koulun kirjoilla vuosikausia nostaen opintotukea samalla kun asuvat vanhempiensa helmoissa tai ilmaisessa kämpässä.
vaikka olisi liiton korvauksilla, se kestää 500 päivää....vaan, koska se aika menee loppujen lopuksi aika äkkiä, ihminen passivoituu, jos jää paikoilleen löhöilemään, itse olen kahtena kesänä ollut kesän reissuhommissa( aika stressaavaa ), talvet sitten olen ollut toimettomana, koulutuksia, mulla on useammallekkin alalle, mutta työkokemus puuttuu, eipä oikein ole saanut jalkaa oveen väliin, oikein millekkään alalle...että kai sitä jonnekkin pääsee joskus...toivottavasti, pätkätyöt on PERSEESTÄ, mutta joillekkin ne käy, mulle ei, haluaisin jotain vakituista työtä, eläkkeellekkään ei vielä ole asiaa yli 20 vuoteen
...ja ala nauttiin elämästä..nyt ja tässä!
Kerran täällä eletään!Et voi millään tietää pääsetkö edes niin pitkälle jotta vanhuuseläke alkaa juosta...ei elämä mene niin kuin suunnittelee.
tässä iässä, ei minulla ole kunnossa vikaa, enkä ole sairas, töitä ei vain löydy....oikein miltään alalta, muutamista aloista on koulutusta, mutta ei työkokemusta.
..älä valita ota ikuinen loma!
kokemusta, ei tulisi mieleenkään, kaikilla sinun kaltaisillasi taitaa sellainen paperi olla