Provisiopalkalla hyvän työntekijän on mahdollista tienata erittäin hyvä palkka itselleen. Miksi toiset pelkäävät provisiopalkkaa? Onko se niin, ettei viitsi töitä tehdä, mutta tilille pitäisi pari tonttua rahaa tulla kuukausittain? Jos olet hyvä myyjä, ansaitset varmasti enemmäin kuin tämän pari tonttua. Miksi kitistä ja valittaa, jos ei ole palkkansa eteen valmis tekemään töitä?
Jos töitä hakee, pitäisi sen verran olla rintarottingilla, että minähän olen hyvä myyjä ja pystyn työskentelemään niin, että voin provisiolla elättää itseni ja jää vielä suknakin varteen. Jos ei ole munaa myydä ja yrittää, täytyy varmsti mennä lukemaan insinööriksi.
Jos töitä hakee, pitäisi sen verran olla rintarottingilla, että minähän olen hyvä myyjä ja pystyn työskentelemään niin, että voin provisiolla elättää itseni ja jää vielä suknakin varteen. Jos ei ole munaa myydä ja yrittää, täytyy varmsti mennä lukemaan insinööriksi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
... viisas pääsee vähemmällä...
Jotkut myy munaa sen suknakin varresta, jotkut jotain muuta...
Ostajista se enimmäkseen on kiinni. Enpä tunne tästä aivan huutoetäisyydeltä ketään joka olisi viimeisen vuoden aikana vasten tahtoaan ostanut yhtään mitään...
Ei muissakaan töissä makseta suoraan tuloksista. Töissä maksetaan tehdystä työstä ja yrittäjä itse ottaa riskin liiketoiminnan onnistumisesta, asiakkaiden hankinnasta, myynnin kulkemisesta yms.
Miksi myynnin pitäisi olla poikkeus? Miksi muualla saa palkkaa siitä että tekee töitä ja yrittää? Työn onnistuminen ei ole aina itsestä kiinni.
Itse en lähtisi provisiopalkkaiseen työhön. Jos haluan ottaa riskin onnistumisesta tai mahdollisuuden menestymisestä, ajan itse yrittäjäksi.
Oma tarinani on se että 3 vuotta sitten insinööriopintojen ohessa tulin järkiini ja päätin mennä töihin. Menin tekemään myyntityötä jossa puhelin oli työvälineenä. Olen vielä tänäkin päivänä alalla. Menestyn hyvin ja tienaan tuplasti sen mitä hikinen insinööri. Tämän vuoksi en enään ikinä mene työpaikkaan jossa on kk-palkka.
kuunnella sun juttujasi päivän verran....
Silloin kun menee hyvin on kaikilla kivaa. Aina ei vain ole niin. Millä sitten elät?
"Onko se niin, ettei viitsi töitä tehdä, mutta tilille pitäisi pari tonttua rahaa tulla kuukausittain?"
Juuri näin. Näitä saatanan pellejä en jaksa katsella enää päivääkään. Näkisivät saman vaivan aikoinaan työssä, kuin tyhjänpäiväisessä valittamisessa jälkikäteen. Olette saastaa. Älkää soittako minulle enää missään asiassa.
Huh, helpotti :D Ja jatketaan.
Itse olen provisiopalkkaisessa työsuhteessa, sekä yrittäjänä, joten vain se tulee mitä teen. Rahasta ei ole puutetta ja luksustakin pystyy välillä hankkimaan. Jonkun verran olen kyllä ylpeä itsestäni.
Provisiota pelätään tottakai siksi, koska haetaan työpaikkaa, johon ei omat rahkeet riitä. Jos tietää olevansa onnistuja, joka osaa hommansa, ei provisiossa ole mitään pelättävää. Kaiken maailman kitisijät, jotka eivät saa aikaan tulosta, ovat etunenässä itkemässä pohjapalkan perään. Ei ole yrityksen vika, jos SINÄ olet niin vitun käsi ja kuutamolla.
Jos itse tekisin tuntihommina sen mitä nykyään teen, en tienaisi kuin puolet siitä, mitä nyt tienaan.
jos pomo on profiloinut asikaskunnan ostovoiman, ikäjakauman, paikkakunnan, aviosuhteen, lasten lukumäärän mukaan ja sitten sulle annetaan soittolista sieltä loppupäästä.
Ei synny provikkaa vaikka miten yrittäisit.
Aika kummoset luulot on itsestä, jos luulee
että omalla taidolla sen provikan saa.
20% on myymisestä sitä taitoa ja 80% pelkkää
show:ta ja asiakkaan ympäripuhumista aiheen vierestä.
En ole niin ketku että lupaisin kuuta taivaalta jokaiselle erikseen - saavat muut valehdella.
Rehellinen myyjä ei enää nykyään pärjää.
Ei provisiossa mitään vikaa ole, jos soittolistoja ei ole mitenkään manipuloitu. Mutta jos on profiloidut soittolistat ja pelkkä provikka, niin siinä on kyllä aika lailla työnantajan ja puolison kukkaron armoilla että tuleeko sitä elantoa ollenkaan.
Seurasin että mitä työnantaja tekee, niin se soittelee sieltä listan loppupäästä 20 puhelua päivässä kun huippumyyjät soittelee 160 puhelua vuorossa sieltä listan alkupäästä. Ei varmaan masenna kun työnantaja ei itsekään saa yhtään provikkaa, vaan elelee huippumyyjien provikoiden osilla - ja soittelee sukulaisilleen hupipuheluita...
Provikalla painellaan.Oispa helppoo jos joku vielä tekis soittolistat. Ite ne on väännettävä. Se hyvä puoli et tietää ketä syyttää jos se on huono.
..voi saada provikkapalkkion.
Luulen että täällä ihmettelevät ääneen ne joita provisio palkkaus ei vaan kiinnosta..ymmärrettäväähän se on. Sanoisin että hakuammuntaa esittää mielipidettä asiasta jota ei ole itse halukas kokeilemaan, saatikka että tietäisi omia tai muiden mahdollisuuksia pärjätä provisiopalkalla.Itse, kuten olen jo sanonutkin, olen tehnyt tällä palkanmaksutavalla töitä useampia vuosia, enkä kertaakaan ole ilman palkkaa jäänyt. Tietenkään en tiedä tulevaisuudesta, joskus voi olla niin että väsyn tuloksen tavoitteluun, enkä jaksa miettiä minne voisin tuotteita tarjota.Jos näin käy, etsin toisenlaista työtä.Tällähetkellä pidän työstäni, siitä että minulla on vapaat kädet suunnitella, ja etsiä uusia asiakkaita. Miettiä päivieni kulku, ja löytää oikeat ihmiset näille tuotteille.
Provisio palkkauksella voi toimia tavallaan itsenäisenä yrittäjänä, ilman varsinaisia kuluja ja riskejä, myytävät tuotteet hommaa joku muu, maksaa ne, ja antaa myyjän markkinoida ne eteenpäin.Ei varastointia, ei hävikkiä, myyt niitä tuotteita joita haluaat tuotemarginaalista poimia.
Muistellaanpas aikaisempien aikojen kaupparatsuja jotka matkalaukkuineen kiersivät ovelta ovelle myymässä tuiki tarpeellisia tavaroita, joita ei paikallisista pikkukaupoista saanut. Tämän kauppamiehen paikalle tulo oli yhtä juhlaa, ja parhaat tavarat loppuivat heti kättelyssä.Ihmiset säästivät matkan kauas isoihin marketteihin, tai kaupunkeihin.
Miksi nykypäivän kiireiset ihmiset eivät arvostaisi samanlaista palvelua. Ostajan ei tarvitse kuin antaa pieni hetki aikaa, ja tilaus toimitetaan suoraan asiakkaalle muutaman päivän kuluttuaAsiaks ostaa tuotteita mitä haluaa, nähtyään ne, ja ehkpä myös kokeiltuaan niitä.
Postimyynti on myös nopea tapa hoitaa tavaroiden tilaukset, mutta katalogeista löytyy usein samat tuotteet kuin kirjakaupoista. Näitä tuotteita ei pääse testaamaan kuten tuotedemossa.
Hyvälle myyjälle riittää aina kysyntää, kuten myös hyville ja idearikkaille laadukkaille tuotteille.Kysyntää riittää myös mukaville asiakasehdokkaille,..vaikka kaikista yrityksistä ei asiakkaita aina tulisikaan.
Kannatan provisiopalkkausta, mutta myönnän ettei se kaikille sovi. Tuttavistani kaikki sanovat ettei heistä olisi tälläiseen hommaan, mutta minä sanon, että minusta on. Olen sen jo vuosien varrella kaikille epäileville, myös itselleni todistanut.
Jos on ennakkoluuloton ja luottaa itseensä, luottaa yrittäjään jonka palvelukseen emnee provisiopalkalla, luottaa tuotteisiin,..on hyvät mahdollisuudet ansaita kohtuullisesti, tai hyvin, tai loistavasti provikkapalkkauksella. Palkankorotuksen voi saada vaikka joka kuukausi.
Joten ethän siis tyrmää ideaa, ennenkuin olet kokeillut, ja joko voittanu tai hävinnyt kilpailukentällä.
Mukavaa itseppäisyyspäivää kaikkille:)
Tuo 20/80 sääntä ei pidä paikkaansa tässä provisiopalkkatyössä, ainakaan firmassa jossa työskentelin. on vähä huonompia myyjiä ja sitten se ehkä suurin osa hyviä jotka tienaa mukavasti, varmaan se 2-3 tonttu ukkoa keskimäärin. Mutta sitten aivan extreme yksikkö, joita ei ole kuin pari tai kolme,saa varmaan jopa sen 40% päälle. Tietenkin tämä riippuu firmasta, mutta kyllä se helvetin paljn esim. vaikuttaa kuka sieltä soittaa. Jos joku on nähnyt tämmösen "starbon" toiminnassa, varmaan voinee allekirjoittaa saman asian?
Esim. seuraava tili tulossa käteen 6200 euroa! Vituttaa vain kun verottaja vie nykyään niin paljon palkasta....
Kerro minullekin mikä on firman nimi niin minä tulen ja haluan oman osani!
paikkoja auki...
Älä suotta uhoo.