vauhtipyörä monkey

44444

Onko kukaan kokeillu monkeyn vauhtipyörän kevennystä..onko kokemuksia...paljoko kärsii ottaa yhteensä että joten kuten saa viel tyhjäkäynnin kohdilleen...ite ajattelin sorvata mutta kun ei oikein tiedä paljoko ottais siitä...Kertokaa kokemuksennne.

1

2852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -1-9-7-8-

      Olen kokeillut paljon tehokkaammankin jutun..

      Saat kysymykseesi vastauksen! On apua!! Itse aikanaan kevensin kampiakselinkin vauhtipyörän lisäksi, ja vieläkin olis jostain saanut ottaa pois. Mutta täytyy muistaa, että kone kiersi n. 14000 rpm ja tehoalue alkoi n 6000rpm jne..

      Se että siitä saa todella tuntuvaa hyötyä, niin viritysasteen täytyy olla korkea (Nokka, kansi, kaasari, cc, venttiilinjouset, sytytys, putki, kytkin) Syynä mm. nopeampi "kierrosalueelle" pääsy!! Jos muuten vakiopeli -> en suosittele..

      Ja loppuun sinulle ja muillekkin ilmainen tippi!!!!!!!!! Jos mankissasi kierrostenrajoitin, niin ota kampiakselista kiila pois ja käännä vauhtipyörää n.kiilauran verran vastapäivään ja kiristä vauhtipyörä kunnolla!! Näin lähtee kierrosten rajoitin pois (Syy seuraus.. Sytytysennakko kasvaa ja ylimääräinen kipinä ei polta polttoainetta pako-imutahdin yläkuolokohdassa). Toki tästä on hyötyä muissakin monkeyn nelari koneissa, jossa nokka-akseli kireempi sytytyksestä riippumatta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      40
      2899
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2681
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      31
      1719
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe