Ollaanpa avioehdosta mitä mieltä tahansa, mutta hyvä se olisi ainakin joidenkin asioiden oikeudenmukaisuutta ja pysyvyyttä turvaamassa.
Erotilanteissa tunteet on hyvin usein tulehtuneet ja kohtuus on niissä jakotilanteissa kaukana, eniiten vaikuttavina tunteina ovat ahneus ja kosto.
Yksi yrittäjä tuttuni erosi vaimostaan, kun vaimo löysi uuden. Hän purki tuntojaan; kaiken muun kertoi ymmärtävänvä menevän puoliksi, onhan hän minulle kaksi hyvää lasta antanut. Se ei kuitenkaan hänen (ei minunkaan) oikeustajuunsa sopinut, että miehen sukutilastakin, jonka miehen suku oli omistanut satoja vuosia, hän käytännössä otti puolet (rahana).
Joutui ottamaan huimasti velkaa saadakseen vaimonsa maksettua sukutilastaan ulos. Yrityksessä teki sitten vaimolle pikko jäynän, ei suostunutkaan lunastamaan siitä vaimoaan ulos, vaan tarjosi, että puolet omistavana sinä saat lunastaa minut ulos. Toisena vaihtoehtona tarjosi, että omistetaan yritys puoliksi kuten tähänkin asti, mutta hoida sinä nyt seuraavat 15-vuotta firman asiat ja minä otan palkan kotiin kuten sinä olet tehnyt. Hyvin erikoisella alalla toimiva yritys, johon ei löydy helpolla ulkopuolisia ostajia ja vaimokaan ei ymmärrä alasta ja firmasta oikeastaan hölynpölyä.
Olisi varmaan ilman muuta lunastanut vaimonsa yrityksestä ulos, mutta ei tee sitä, koska koki sukutilajutun niin loukkaavana.
Avioehto
2
679
Vastaukset
- Zagharias Thopelius
taas oikein yösatu.
Siinä sitten hoitelin sen paskayrityksenkin konkurssikypsäksi 15v aikana, hölmö. - bullshíttia
Aika oudolta kuulostava tarina. Miten vaimo omisti puolet miehensä yrityksestä? Tämä päästä keksitty tarina perustuu siihen hyvin yleiseen harhaluuloon, että avioliitossa omaisuus jotenkin "omistettaisiin yhdessa". Ei omisteta. Avio-oikeus ei ole omistusoikeutta.
Kumpinkin omistaa oman omaisuutensa avioliiton aikana. Omaisuuden hallinnasta jonkinlainen poikkeuksia on lähinnä sen asunnon osalta, jossa perhe asuu. Muuten omaisuutta hallitsee se, jonka nimissä omaisuus on.
Jos jompi kumpi puoliso omistaa yrityksen osakkeet, hän omistaa ja hallitsee niitä avioliiton aikanakin. Avioerossakin hän ne omistaa, mutta ne otetaan huomioon hänen varallisuuttaan laskettaessa.
Höpö tarina. Jotenkin katkeruudessaan kivakin. Perintötilakin oli siihen saatu ympättyä. Ja yritys. Entäs vaarin rippilahjaksi antama vanha keräilytraktori? Zetor...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674421
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h684271Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv662835Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212119Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.552002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111373- 1821286