Kysyisin tämmöistä..Kannattaako arkaa koiraa leikkauttaa vai vaikuttaako se sen "päähän" jotenkin?Olen nyt vakuuttunut etten käytä koiraa jalostuksessa sen aran luonteen takia.Tosi harmi kun on niin kaunis,mutta tämmöisiä valintoja tämä kasvatus taitaa olla..
nartun leikkautus
"arka jalka"
3170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kummemmin vaikuttanut narttun leikkaus käytökseen. Leikkautan narttuni yleensä vasta vanhemmalla iällä, myös ne joita en käytä jalostukseen. Ihmisillähän kaiken poistaminen (siis myös munasarjat, joissa ne hormoonit on) saattaa aiheuttaa osteoboroosia, jos ei syö hormooneja. Miksipä ei siis koirallakin? Niskkäistä me molemmat ollaan. Tuon takia en leikkuuta 2-3 v koiraa vaan vasta tuolla 7-9 v tienoilla. Jos ei ole vaivoja juoksujen kanssa eikä kasvaimia, leikkuutan vasta 9 v tienoilla. Kestän kyllä juoksut. Mulla on myös uroksia, mutta hyvin olen saanut koirat pidettyä erossa. Jos on tilaa, erossa pitäminen kyllä onnistuu, kun vaan viitsii vähän nähdä vaivaa. Vahinkopentuja ei ole ollut.
Eriasia on sitten, jso koira kärsii jatkuvasti voimakkasita valekantavuusoireista. Silloin on paremi leikkuuttaa nuorenpana kuin syöttää jatkuvasti lääkkeitä.
Yksi alkoi lihomaan, mutta muut ei ole edes lihoneet.
enpä usko, että leikkauttaminen tekee arasta koirasta sen arenpaa tai reippaanpaa.
Kiitos kun vastasit viestiini:) Nyt taas viisaampana jatketaan.