Miten piristää rassukkaa??

anskuu

Minulla on nuori akaattikotilo jonka ostin pari päivää sitten eläinkaupasta. Mutta en tiedä miten piristän rassukkaa kun se kaan on kotilon sisällä tai mullassa... Yö on ainutta aikaa milloin se käy syömässä seepiansuomua. Miten piristäisin sitä? Kertokaa myös ruoka ohjeita, koska se on syönyt vain salaattia: ei taida pojalle minun mössöt kelvata;( Mutta kertokaas noita juttuja!! Kiitos:)

8

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat

      Yleensä laumaeläimiä. Yksin elävä aksu on aina masentunut. Osta sille ainakin yksi kaveri ja laita ne kaksi vierekkäin että heti huomaavat toisensa niin piristyvät. Itsellänikin 17 aksun lauma. Muista myös sumutella usein. Yksinäinen aksu saattaa masentua jopa niin kovaa että kuolee joten mahdollisimman pian pitäisi saada aksun lajitoveri. Minkäs kokoinen terra sillä aksulla on?

      • anskuu

        Minulla on isoin faunaboxi ja yksi nuori kotilo siellä. En missään nimessä halua poikasi jota toden näköisimmin tulee jos on kaksi.


      • kotilo-kaktusfani.
        anskuu kirjoitti:

        Minulla on isoin faunaboxi ja yksi nuori kotilo siellä. En missään nimessä halua poikasi jota toden näköisimmin tulee jos on kaksi.

        No jos et halua poikasia voit aina murskata munat. Ei kukaan anna kaikkien poikasten kuoriutua. Joko luovut kotilosta tai ostat sille kaverin ja murskaat aikanaan tulevat munat. Aksujen munat ovat niin suuria ja valkoisia että ne huomaa helposti turpeesta tai mullasta.


      • aaksuu^^
        kotilo-kaktusfani. kirjoitti:

        No jos et halua poikasia voit aina murskata munat. Ei kukaan anna kaikkien poikasten kuoriutua. Joko luovut kotilosta tai ostat sille kaverin ja murskaat aikanaan tulevat munat. Aksujen munat ovat niin suuria ja valkoisia että ne huomaa helposti turpeesta tai mullasta.

        itellänikin 2 aksua ja silti ne molemmat ovat jo 1½ vuotta ja ei ole tullut kun 1 ainoa muna n. puoli vuotta sitten.. ne ovat kylläkin samasta poikueesta


    • aksukka

      Meillä piristy ihan hulluna kun pistettiin peilin eteen. Luuli että siellä on toinen kotilo. Sit tarras peiliin kii ja ei meinattu saada sitä irti... Seuraavana päivänä muni munan(joka ei koskaan kuoriutunut, mutta oli muutaman päivän kuluttua kadonnut). Ja meillä ei oo kun vaan toi yks kotilo.

    • kotilomato

      no ensinnäkin akaatit ovat enemmän yö eläjiä...ja lauma. kyllä itselläni on kaksi jotain 1,5 vuotias ja ovat saaneet poikasia kolme kertaa... ensimmäisestä sadan lastista säästin 32 ja toisesta ei hedelmöittynyt. kolmas poikue tuli kaksi päivää sitten ja murskasin kaikki.

      kannattaa hankkia vähintään toinenkin akaatti ja ruokkia monipuolisesti esim. kurkku, salaatinlehti, porkkana, mysli/muro/leipä/kaurahiutale vedessä turvotettuna, marjoja; mustikka, mansikka jne..., wokkivihanneksia, rasvatonta ja sokeritonta jogurttia (suosikki), akvaariokalojen ruokaa, voikukanlehtiä, raeruoho, banaani, mandariini, lihaa harvoin, raejuusto..... siis vaikka mitä on olemassa! :D

      kannattaa kylvettää hanan tai suihkun alla varovasti lämpimällä vedellä. vesiastiaakin voi pitää, omani tykkäävät kylpeä. kädelläkin voi pitää ja tarkastella miten se liikkuu.

      onko sinulla turvetta pohjana? talvisin akaatit voiva horrostaakkin hieman pakkasen ansiosta. joskus voi pitää lämpölamppuakin muutaman tunnin päällä, mutta ei tarvittava jos huoneen lämpö on jotain 22 ainakin :)

    • Etana-hullu

      Ehkä vastaan liian myöhään, mutta kaveria se varmaan haluaisi

    • tiikerivaahdon

      Mulla oli yhdessä vaiheessa sama juttu ton ernestin kanssa,mutta se virkistyikun hommasin sille toisen aksun kaverikis,ja nyt ne tuola vaan kiipeilee terran katossa kaverinsa kanssa (=
      ja sitten se voi piristyä kun suihkuttelet sitä kädenlämpöisellä vedellä,sen voi kyllä laittaa myös käsienpesualtaaseen "kylpemään" omat kotilot ainakin tykkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2246
    2. 129
      1812
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1206
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      84
      1134
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      71
      1043
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      993
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      955
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      22
      918
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      912
    Aihe