Talvikolla kasvaimia ?

Jelpatkaa

Miellä on 2v3kk oleva poika talvikko.Eilen huomasin näpyn sen selässä takapääsä.Tarkemmalla tarkastelulla löytyi vielä kolme vatsapuolelta.
Ovat kiinteän tuntuisia patteja,ovatko ehkä kasvaimia ? Tiedän että eläinlääkäri sen osaisi kertoa,mutta ei näin sunnuntaina viitsi lähteä etsimään,varsinkin kun hamsteri on touhukas ja ruokahalu tallella.
Kertokaapa kokemuksesta,jos teidän hamsuilla on ollut kasvaimia.Ei kai hamsua joudu vielä lopettamaan ?

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      Kyseiset patit saattavat olla kasvaimia. Kasvaimia esiintyy jyrsijöillä kohtuu usein, etenkin vanhemmiten. Nuorien eläinten kohdalla voi yrittää leikkausta, mutta vanhempien eläinten kohdalla se harvemmin kannattaa. Leikkauksessa riskeinä on paitsi nukutus, myös siitä palautuminen vie pieneltä eläimeltä aikaa ja voimia. Kasvaimet voivat myös leikkauksesta huolimatta uusia. Mikäli hamsu on virkeä, syö ja touhuilee, ei sen lopettaminen ole vielä tarpeen, vaikka sillä kasvaimia olisikin. Tilannetta kannattaa kuitenkin tarkkailla ja jos/kun kasvaimet alkavat haitata normaalia elämistä (esim. kasvavat sen verran että liikkuminen vaikeutuu) on aika päästää eläin viimeiselle matkalleen.

      • Jelpatkaa

        Tuo hamsu kun alkaa olemaan jo muutenkin niin vanha,että yritetään viettää vielä vähän hyviä hetkiä,ennen lopetusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      340
      6345
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3786
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      953
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      816
    6. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      810
    7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      790
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      134
      774
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      691
    Aihe