zzr 1400

jore 12 r

Haluaisin kuulla kokemuksia viimekesältä ko. pyörästä. Olen harkinnut vaihtoa. nykyinen zx 12 r.

6

5173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta

      viime kesältä. Sain pyörän kesäkuun viimeisenä päivänä. Kilometrejä kertyi 7000 lokakuun loppuun. Ei mitään ongelmia. Kulkee kuin unelma. Jossain on moitittu pyörän huonoa vääntöä alakierroksilla, mutta en ole asiasta aivan samaa mieltä. Hyvät tehot mahdollistavat mukavan ajon.
      Useampi on kesän aikana matkan varrella irvaillut, että mihin niitä tehoja tarvitaan Suomen teillä. Taitavat olla vaan kateellisten puheita.
      Suosittelen. Kahdella edellisellä pyörällä ehdin ajaa liki 200000 kilometriä.

    • johtajak

      Kawa 12 R on ihan mukava pyörä ajaa ja moottori antaa tehoa hyvin alhaalta. Ajoltaan on hiukan jäykempi kuin 1400, mutta 190 takarenkaalla kääntyy ihan nöyrästi.

      ZZR 1400 kääntyy lähes ajatuksen voimalla ja voimaa on alhaallakin normaaliin ajoon aivan riittävästi. Käytännössä ei tarvitse polkea alaspäin normaaleissa ohituksissa.

      Itse omistan molemmat ja aion ne myös pitää. Erot tehoissa ja kiihtyvyyksissä ovat minimaaliset. Paukku riittää varmasti kummassakin.

      Jos eroja haluaa hakea, niin kaksi päällä ajettaessa 1400 takakahva on hyvä, koska se zx 12 R:stä puuttuu.

      1400:n etuna saattaa olla pitkät huoltovälit, ainakin venttiilien säädön osalta 42000 km.
      Kummassakaan ei ole ollut mitään ongelmia, kuten ei aikaisemmissakaan Kawoissa ( nykyiset ovat järjestyksessä 6.s ja 7.s ).

      Hyvää joulua kaikille alan harrastajille ja kevään odotusta.

      • Turbo-On

        Onko jossain jo testattu mitä 1400Zetori kulkee vakiona ilman rajoitinta TODELLISTA nopeutta?Ihan mielenkiinnosta vaan kyselen.


    • jore 12 r

      Kiitos hyvistä kommenteista. Tänään sovittiin kaupoista. Ensi kesänä sitten zzr:llä. Olis jo kesä!!!

    • a boy

      Mulla on ollut ja 12 ärrä monta vuotta, enkä saa sitä hajalle !! Vaihtokuume on pikkuinen ihan vaan vaihtamisen halusta, aikansa kutakin.
      Ongelma on se etten tiedä mihin vaihtais ?
      1000 GSX R on yks vaihtoehto, rataa tykkään ajaa.
      FZ 1 Yamaha on toinen vaihtoehto, sopii joka paikkaan ja vielä tuo ZZR 1400, mihin se sopii ??
      En ole ajanut metriäkään, ei voi sanoa. Muilla olen. Minun mielestä ZZR on vanhanaikaisen näköinen, ei kaunis ? Mulla oli joskus 1000 CBR,
      mielestäni yhtäläisyyttä on. Se on sitten jokaisen oma juttu millä arvoilla pyörän ostaa, kauneus, suorituskyky yleensä, tehot ja painot,muoti? Minun mielestä pitää ostaa sellainen pyörä josta itse pitää. Ei sitä pidä ostaa naapurin rouvan, kavereiden tai jonkun trendin mukaan !? Ootteko samaa mieltä ?
      Loppujen lopuksi kauneusarvot ja muut ei mitattavissa olevat asiat on, ja tulee aina olemaan keskustelun aiheena, ehkä niin pitää olla. Mennään MP näyttelyyn kuolaamaan ja saamaan kiksejä tulevaa kautta varten. WROOOOOM..

      • missninja

        Olen aivan samaa mieltä. Itse huristelen 600cc ninjalla ja olen täysin hullaantunut kyseiseen yksilöön, enkä siitä aio luopua. Joskus kuulee noiden setien haukkuvan "esikoululaiseksi" (netin välityksellä)kun niin "pieni" kuutioisella pärrällä ajelen, mutta herää vain kysymys missä ajatusmaailmoissa he sitten elävät. Nämä iso kuutioiset vaan vaikuttavat ulkonäöllisesti turhan paljon matkapyöriltä. Mutta makunsa kullakin :) .


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6349
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4879
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      103
      3144
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2972
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2195
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1576
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      93
      1149
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1145
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1066
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      844
    Aihe