Mitäköhän eroa on Euro2 cumminssilla(celect) sisussa verattuna vanhempiin 14l koneisiin??
CELECT
juipppi
71557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikös siinä Celectissä ollut se elektroninen moottorinohjaus.
se celecti yhdella sylinterin kannella, omassani on ISX, joka on yhdella kannella. Taa N14 on muistaakseni erilliskansilla?
Voi hyvin olla, vaikka muistaakseni taas 11-litrainen Celect on yhdellä kannella. Kuitenkin on sellainen muistikuva, että tuo Celect tarkoittaa nimenomaan sitä moottorin ohjausjärjestelmää, joka sitten voi olla eri moottorityypeissä.
Kyllapa muuten oikeassa taisit olla. Rupesin oiken katteleen tota myllya tarkemmin. Ja nayttaa , etta se on ISX varustettuna CELECT PLUS ohjausjarjestelmalla, lieko joku kakkosversio CELECTista. Kumma juttu muuten, etta tallekin moottorille Cummins ilmoittaa oljynvaihtovaliksi 15000 mailia (24000km). Scania- ja Volvomiehet saattaa naureskella noin lyhyelle huoltovalille. Ainaki sillon ku olin renkina euroopan teilla, niin Volvolla ajettiin se 40000km yksilla oljyilla. Toisaalta, amerikan poikain mielesta moottori, jolla ei pysty ajamaan miljoonaa mailia ilman koneremonttia, ei ole oikea moottori. Ja Cummins, Detroit S60 ja CAT ovat kylla helposti sen miljoonan ylittavia koneita. Aikoinaan eras FH-Volvo jolla ajelin, oli 1.1 milj. KILOMETRIA ajettu ja kylla se kone alko olemaan aika "valmis". Lieko tuolla pitemmalla huoltovalilla oleellinen merkitys koneen kestavyyteen? no omalla ajokilla on nyt ajettu 712000 mailia, ja hyvin pyorii, eika tarvi oljya lisailla. Aika nayttaa mita tapahtuu kun kun tulee se milli tayteen.
olla tuolle koneelle vasta sisäänajo
.....totuus on toinen
On sitä alla ollut joskus 2 miljoonaakin ajettu FH, eikä siihenkään koneremonttia oltu tehty. Siitähän se vaan riippuu, minkälaisilla rasituksilla moottoria käytetään ja moottorin tunnit on kans aika ratkasevat.