Eli Laguna -96 farkussa nopeausmittari näyttää vain nollaa.. missä vika ja kuinka paljon korjaus maksaisi? olisko jossain anturissa vikaa?
thx
thx
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
matkamittari??? tais olla jo siinä mallissa sähköinen anturi,voi olla et tulee halvimmaks ettiä käytetty mittaristo.....
Kymmenen vuotiaaseen autoon ei välttämättä kannata kalliita korjauksia tehdä(paitsi välttämättömät) -> Nopeusmittarin voi korvata irtonavigaattorilla(alkaen n. 300€) - Erittäin tarkka nopeusnäyttö muut edut. Lisäksi voi viedä mukanaan seuraavaan autoon.
mennyt joko sulake tai sitten kontaktihäiriö sulakepesässä.
anturissa vikaa..?
siis tunnistimessa ja millanen korjaus mahtais olla, hinta ~?
En osaa sanoa, onko mittariston toiminta samanlainen kuin omassa -99 Meganessa, mutta tässä kokemukseni:
Vein auton merkkipajalle, kerroin vian ja heppu antoi kaksi vaihtoehtoa. Kallis = ABS-yksikössä vikaa ja tarkoittaa koko yksikön vaihtoa. Halpa vaihtoehto = Johtojen hapettuneet liittimet (sähköinen mittari, ei vaijeria). En uskaltanut edes kysyä ABS-yksikön hintaa, vaan jätin auton korjattavaksi ja rukoilin. Onneksi vika oli tuo halvempi ja maksoi 84e.
Poistivat samalla kaikki liittimet ja kolvasivat ne piuhat kiinni, on kuulemma suht yleistä tuo liittimien hapettuminen.
Ihmettelen vähän mikseivät tinaa niitä jo tehtaalla, koska irrotettavat liittimet ovat täysin turhia tuollaisessa paikassa. Liittyy ehkä kokoonpanon nopeuteen kenties..
Mun autossa vähän vakavemmasta kyse.Torstaina vein Käyttöautoon merkkihuoltoon jossa selvittivät että pitäis ostaa KOKONAAN UUSI MITTARISTO, tulis maksamaan lähes 1300€,ja mittarinvaijerin ~150€ työt eli noin 1800€.En kyllä noin kallisti huolla joten aattelin ostaa käytetyt varaosat ja sitten korjauttaa sen jossain pienemmässä korjaamossa joten hinta laskis huomattavasti..Onko edullisempia vaihtoehtoja saatavilla? Korjaamolla eivät tarkalleen osanneet sanoa mistä serv valo vois johtua mutta veikkasivat että mittari ongelmaan liittyis..tänään kun hain auton huollosta ei oo kyllä serv valo vilkkunut yhtään! :)
eihän serv valo syty kuin silloin kun pissapoika on tyhjä sähköantureille oma vika valo!!!
MOI, ANTAISITKO KORJAAMON MISSÄ KÄVIT SEN ANTURIN KORJAUTTAMASSA MULLA AUTOSSA SAMA VIKA KIITOS.
mulla oli sama vika -97 mallissa,otin vaijerin
irti alapäästä ja laitoin takaisin pohjaan asti
ja on siitä lähtien toiminut.
Eli tossa 3 viikkoa sitten korjautin sen ei tarvinnu vaihaa mittaria vaan korjaus riitti maksoi 250€!Paljon vähemmän kuin ajattelin sen maksavan.No hyvä näin.