Sanokaa nyt te viisaammat, mitä tällaisella koneella voi tehdä ja mitä ei. Olen jo jossain aikaisemmin kysynyt.
Suoritin: 233mhz pentium
Cd-asema:hitachi CDR-8335
Kiintolevy:3Gt
Ram muisti:63Mt
Verkkosovitin:AMD PCNET Family Ethernet Adapter PCI-ISA
Levyke asema:on
Äänikortti: Sound Blaster Audio PCI 128
Päivitetty IE-selain versioon 6,5
Näyttö: Hewlet Packard Ultra VGA 1280 17"
Kertokaa nyt tädille, tekeekö pappaikäinen tällaisella koneella mitään?! Kun minä en näistä ymmärrä ja olen silti ostanut tuollaisen ja jo postissa menossa. Paljoa en maksanut, postikulut teki eniten.
MUTTA, tuottaako tämä papparaisella vain harmia, kun tarkoitukseni oli saada hänen eläkepäiviinsä vähänkään piristystä. Ja vielä ajattelin, jos tuohon voisi laittaa netin. Jos vielä vastauksissanne huomioisitte, että koneen saaja ei ole käyttänyt kuin vielä paljon vanhempaa konetta vähän. Nettiä ei ole omistanutkaan.
Olisin tosi kiitollinen vastauksista, ihan totta :)
jotka ymmärrätte näitä
17
997
Vastaukset
- - ketjun aloittaja....
Onko asia todella näin? Miksi minulle sanottiin koneen oleva kunnossa ja toimiva? Saisiko vielä toistenkin mielipiteitä. Jokaisen käyttäjän tarpeet kun on erilaisia. Masentuuhan tässä ny ihan kokonaan:(
- zxcvbnm
Kone saattaa olla erinomaisessa kunnossa, mutta nykyisiä graafisia ohjelmia ei moinen mylly jaksa pyörittää. Joku nörtti saattaisi tehdä siitä Linuxilla palomuurin, reitittimen, DHCP-serverin ja nimipalvelimen kotiverkkoonas.
- T_A_N_E
noista linux pelleistä kyllä se kone toimii paapalla ihan hyvin.
Todella valitettavaa, että se kone on tullut ostettua ilman etukäteisselvitystä siitä, olisiko se käyttötarkoitukseensa sopiva.
Pahin hidaste on liian pieni muistimäärä, ja koska emolevyllä luultavasti on vain ikivanhoja SIMM-muistipaikkoja, muistin lisääminen on hankalaa ja/tai kallista.
Käyttöjärjestelmänä Linux voisi olla se kevyin vaihtoehto, varustettuna jollain kevyellä graafisella käyttöliittymällä, esim. XFce.
Nettiin kytkeytyminen onnistuu, jos on laajakaista ja modeemi, mutta ei se surffailu mitään nautintoa ole, videot ja animaatiot eivät juuri toimi ja kaikki graafiset efektit on käytännössä kytkettävä pois.
Kun täysin uuden boksin ilman näyttöä saa alle kolmellasadalla, ei noin vanhan koneen virittelyssä aloittelijan käyttöön ole juuri järkeä.- älä sinä pönttö
sitä Linux-paskaa joka paikkaan tyrkytä!
Eihän sitä nuoremmatkaan saa kunnolla toimimaan ilman kaikenlaista mounttausta ja ruoppausta ja muuta helevetin säätämistä! - e=mc²
älä sinä pönttö kirjoitti:
sitä Linux-paskaa joka paikkaan tyrkytä!
Eihän sitä nuoremmatkaan saa kunnolla toimimaan ilman kaikenlaista mounttausta ja ruoppausta ja muuta helevetin säätämistä!http://www.ubuntu.fi/
http://www.xubuntu.org/
Luuletko sitten että Windows n kpl eri torjuntaohjelmia on aloittelijoille helppoa?
Xubuntun saa varmasti asennettua ko. koneeseen helpommin kuin Windowsin ja se myös toimii ko. koneessa paremmin kuin Windows, eikä tarvitse mitään virustorjuntaa/palomuuria.
- NSDAP
varmaan toimii kaikki ohjelmat mitä siinä koneessa on............
et tarvii mitää office 2007.
ja nettiinkin pääset ihan hyvin jos sen mahdollisuuden hankit.
tuskin pelaat mitään quake 6:ta....
sen on ihan pätevä kokoonpano.
NETIN SIIHEN SAAT KUN SIINÄ ON JO TUO amd pcnet VERKKOSOVITIN TARVIIT VAAN YHTEYDEN JA ADSL MODEEMIN. - hp_guru
Kyllähän nyt tällä jotain tekeekin, kunhan on joku kevyempi käyttis. 63 Mb SDRAM muistia on XP:lle liiankin vähän. Jos siihen päälle laitat Nortonin ja vaikkapa Firefoxin niin hyvää tulee: tuo antiikkinen kone muuttuukin hitaaksi seulaksi.
Kehno on. Kiintolevy on niin pieni, että tuskin tilaa riitä XP:n jälkeen vaikkapa 1000 kuvaan ja muutamaan sataan musiikkikappaleeseen..
Näitä komponentteja voi toki vaihtaakin, mutta siinä ei ole mitään järkeä, koska kyse on antiikkisesta koneesta. Uusia pöytäkoneita saakin nykyään jo 300 eurolla ja ne sopiikin tarkoituksiisi hyvin. Ne vaan myydään ilman näyttöjä, mutta ostamassasi antiikkisessa koneessa on jonkin moinen näyttö, joten sitä voit sitten hyödyntää uudessa koneessa.
Jos se on kannettava, minkä juuri ostit niin joudut ostamaan näytönkin jos pöytäkoneen hankit, mikäli sinulla on nyt Pöytäkone ulkoinen näyttö käy myös uuteen pöytäkoneeseen. Ellei kyse sitten ole jostain eri liitännästä, mitä uudessa koneessa on.- gürü-poju
vedäppä tämäkin pois, kuten teit edelliselle höpötykselle. Taas on asia virhe "63 Mb SDRAM". SDRAMmin osasit jo vaihtaa, mutta et tuota 63 Mb:tä. Ei tuollaista ole olemassakaan. Kuten siihen itse poistamaasi viestiin vastasin, kysyjän ei ole pakko asentaa kökköXP:eetä.
Lue kirjoitelmasi huolella moneen kertaan, sillä tekstisi on niin sekavaa että ei siitä selkoa selkoa saa. On tästä sinulle huomautettu Mozzillankin foorumilla.
"Jos se on kannettava, minkä juuri ostit niin joudut ostamaan näytönkin jos pöytäkoneen hankit, mikäli sinulla on nyt Pöytäkone ulkoinen näyttö käy myös uuteen pöytäkoneeseen. Ellei kyse sitten ole jostain eri liitännästä, mitä uudessa koneessa on."
Mitä yrität tuossa kappaleessa kertoa? - hp_guru
gürü-poju kirjoitti:
vedäppä tämäkin pois, kuten teit edelliselle höpötykselle. Taas on asia virhe "63 Mb SDRAM". SDRAMmin osasit jo vaihtaa, mutta et tuota 63 Mb:tä. Ei tuollaista ole olemassakaan. Kuten siihen itse poistamaasi viestiin vastasin, kysyjän ei ole pakko asentaa kökköXP:eetä.
Lue kirjoitelmasi huolella moneen kertaan, sillä tekstisi on niin sekavaa että ei siitä selkoa selkoa saa. On tästä sinulle huomautettu Mozzillankin foorumilla.
"Jos se on kannettava, minkä juuri ostit niin joudut ostamaan näytönkin jos pöytäkoneen hankit, mikäli sinulla on nyt Pöytäkone ulkoinen näyttö käy myös uuteen pöytäkoneeseen. Ellei kyse sitten ole jostain eri liitännästä, mitä uudessa koneessa on."
Mitä yrität tuossa kappaleessa kertoa?..Pahemmin en jaksanut lukua muuttaa oikeanlaiseksi.
Sekoittaa vaan aloittajaa entisestään. Ja kuten sanoin: "KUNHAN asennat kevyemmän käyttiksen"...Joten en pakottanut edes asentamaan Kökkö XP:tä.
Tuo viimeinen on totta, täyttä soppaa, en tiedä edes miksi sen kirjoitin, mutta olkoon nyt siellä.
- Wintoosailija
Se on vanha kone, mutta se toimii ihan hyvin nettikoneena / kirjoituskoneena. Siinä on luultavasti joku Windows 98 tai NT4 ja niillä se toimii ihan kivasti. Sillä ei kuunnella musiikkia eikä varsinkaan katsota videoita, mutta ei pappa sitä kuitenkaan tekisi.
Virustorjuntana vaikka joku pieni kevyt ilmaisohjelma kuten Antivir.
Kiintolevy on pieni, mutta ei se haittaa koska pappa ei kuitenkaan osaa imuroida mitän, kunhan surffaa ja kirjoittelee sähköposteja lapsenlapsille :)- T_A_N_E
voi kuunnellaq musiikkiakin onhan siinä äänikortti hommaa vaan kaiuttimet ja videon katselukin sujuu varmasti hyvin.
- _________
Tuliko PC-munkkilatinaa tarpeeksi?
Koneella voi nettisivustoja selailla ja lueskella, ja siihen varmaan sen tarkoititkin. Papalla varmaan ei ole kiire mihinkään, kun kone ei todellakaan ole nopea. Ja jos asuu alueella, missä ei laajakaistaa saakaan, niin OK, koska ei sillä musaa ja videoita imuroida muutenkaan.
Lueskelukone kärsivälliselle. - T_A_N_E
paapan netti koneena menee ihan hyvin ei siinä tartte kun laittaa joku ilmainen kevyt virustorjonta esim. avast vaikka tuolta Suomeksi.
http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html#DownloadAvastHomeEdition- :::alkuperäinen::::
Kyllä menee mieli penkin alle, kun lukee jotain kommentteja. Tane sanoikin, mihin tarkoitukseen ja käyttöön kone tulee, siis ymmärsit aivan oikein. Jospa pappa sillä kuitenkin jotain voisi tehdä. Asuu vaan sen verran kaukana täti-immeisestä, etten nyt tällä hetkellä pääse edes katsomaan mitä sinne tulee.
Minullehan nuo koneen tiedot eivät sano oikeastaan mitään. En osaisi sanoa tästä omastanikaan tietoja, muutakuin on muutaman vuoden ikäinen ja tällä hetkellä litteä näyttö. Kummasti sitä kuitenkin vanhempikin oppii käyttämään, vaikkei osaa mitään hienouksia ja ominaisuuksia luetella. Minulle on tärkeää, että masiina toimii ja suhteellisen nopeasti vielä, viis tiedoista. Jos ongelmia tulee, lapsenlapset kyllä neuvovat ja auttavat. Tästä papan koneesta en ole heille puhunut mitään.
- liittymä
Minkälaisen nettiliittymän tuohon koneeseen voisi laittaa. Kone on Vaasan seudulla. Voikohan siihen laajakaistaa laittaa? Toimisiko?
- NSDAP
tietysti otat SONERAN 1 taikka 2 Mekan adsl liittymän
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1944952Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1124032Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363589- 573515
- 513420
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest372907Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232316
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo282056UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211949