Mietinpä tällaista:
Voiko opiskelija ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi kesällä jos ei saa kesätyötä. Minulla ei ole tarvetta saada mitään tukia, mutta tiedossa olis vuorotteluvapaan sijaisuus, jota voi hakea vain työtön työnhakija. Neuvokaa viisaammat.
Voiko opiskelija olla kesällä
3
1770
Vastaukset
Koska olet kesälläkin opiskelija (vaikka et tuolloin suorittaisikaan mitään kursseja), et voi samalla olla työtön työnhakija.
- ,,..,,
Joo noin se minustakin menee, et voi ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi työkkäriin, koska opiskelija on opiskelija kesälläkin, mutta työnhakijaksi voi ilmoittautua. Tällöin ei tietenkään saa mitään työttömyyspäivärahoja tms, mutta on muuten työkkärin kirjoilla. Työttömäksi työnhakijaksi "pääsee" vain lopettamalla opiskelut.
- kkjiikuu
,,..,, kirjoitti:
Joo noin se minustakin menee, et voi ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi työkkäriin, koska opiskelija on opiskelija kesälläkin, mutta työnhakijaksi voi ilmoittautua. Tällöin ei tietenkään saa mitään työttömyyspäivärahoja tms, mutta on muuten työkkärin kirjoilla. Työttömäksi työnhakijaksi "pääsee" vain lopettamalla opiskelut.
Aikaisemmat viestit oli oikein. Opiskelija ei voi olla samalla työtön työnhakija, mutta vuorotteluvapaasijaisuus ei ole kuitenkaan mahdotonta.
Olen opiskelijana yo:lla. Keväällä sain tiedon, että pääsisin vuorotteluvapaasijaiseksi, jos oon syksyllä työtön. Kävin syksyllä sitten keskeyttämässä opintoni yliopistolla. Se pitää aina tehdä vuodeksi kerrallaan siitä päivästä alkaen kuin opinnot keskeytyy. Siitä keskeyttämisestä saa sitten todistuksen, joka pitää kiikuttaa työkkäriin. Täällä ne merkkaavat ylös sen, että olet keskeyttänyt opintosi, etkä ole enää opiskelija. Sen jälkeen saat työkkäriltä lausunnon siitä, että olet työtön työnhakija. Nyt voi aloittaa vuorotteluvapaasijaisena.
Kun työt on alkaneet, saat työkkäristä lapun, että et ole enää työtön työnhakija, koska olet mennyt töihin. Tämän lausunnon viet sitten yliopistolle, ja voit pyytää keskeyttämään opintojesi keskeyttämisen. Tämän jälkeen maksat mahdollisen ilmoittautumismaksun, jonka jälkeen saat taas tarran ja olet opiskelija jälleen ja samalla täytät vuorotteluvapaa sijaisuuden kriteerit.
Opintojen keskeytyksen aikana, et voi tehdä tenttejä, et nostaa opintotukea, et saa opiskelijatarraa tai käytää muitakaan opiskelijaetuja. Jos kuitenkin keskeytätä keskeyttämisen mahdollisimman pian, ei suurtakaan katkoa ehdi tulemaan.
Viitseliäisyyttä vaatii ja byrokratian kestämistä, mutta mahdollinen toi kuitenkin on. Itse oon nyt onnellinen vuorotteluvapaasijainen ja samalla opinnot jatkuvat oman viitseliäisyyden mukaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892648Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2041682- 1161610
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411471Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641232Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 67881
- 45877
- 61835