Olen joutunut kuuntelemaan koko ikäni teitä, ja pikkuhiljaa alkaa riitää. Mä en jaksa enää. Mitä pahaa mä oon tehny. t. Pekka vm 1958
Lähe eläkkeelle
13
1507
Vastaukset
- uffe
Mitä tuota täällä kyselet, kyllä aikuinen mies itse tietää mitä pahaa on tehnyt! Ja todella täytyy olla suuri rikos omallatunnollasi, että vaivaudut Katria ja Paulaa siitä panettelemaan. Hyi ja häpeä, vaihda levyä!
- Pasi
Eikö aikuinen mies osaa vaihtaa radio-/TV-kanavaa??? Oletko uusavuton?
- kommentti
Kuule, ei vm 58 voi olla uusavuton. Mahdollisesti se voi olla vain muuten avuton. Mitä tohon kanavan vaihtöön tulee, niin ei montaa todellista vaihtoehtoa ole. Ei vm 58 jaksa mitään runkrokkii kuunnella. Tää mun kommentti piti sisällään vaan sellasen ajatuksen, että noi kaks haahkaa jotenkin niinkun dominoi liikaa tota tarjontaa. En tie mistä se johtuu, mutta ehkä se johtuu siitä, että ne on londannu penaaliaan sopivissa paikoissa.
Mitä näiden kahen mamman musikaalisuuteen tulee, niin musiikipiireissä tiedetään , että Katri laulaa pikkusen sivuun, mitä ehkä keskiverto seiskan laulaja ei huomaa ja Koivuniemen taannoinen orkka lopetti yhteistyön, kommentein: "ethän sä edes osaa laulaa". - joopa joo -taito
kommentti kirjoitti:
Kuule, ei vm 58 voi olla uusavuton. Mahdollisesti se voi olla vain muuten avuton. Mitä tohon kanavan vaihtöön tulee, niin ei montaa todellista vaihtoehtoa ole. Ei vm 58 jaksa mitään runkrokkii kuunnella. Tää mun kommentti piti sisällään vaan sellasen ajatuksen, että noi kaks haahkaa jotenkin niinkun dominoi liikaa tota tarjontaa. En tie mistä se johtuu, mutta ehkä se johtuu siitä, että ne on londannu penaaliaan sopivissa paikoissa.
Mitä näiden kahen mamman musikaalisuuteen tulee, niin musiikipiireissä tiedetään , että Katri laulaa pikkusen sivuun, mitä ehkä keskiverto seiskan laulaja ei huomaa ja Koivuniemen taannoinen orkka lopetti yhteistyön, kommentein: "ethän sä edes osaa laulaa".ottaa estradi ,kuljettaa laulua ,kunnioittaa yleisöä.
Laulaminen; alaäänet soi nykyään hienosti ,ylä-äänissä iän mukanaan tuomaa puutetta ,mutta sen korvaa taito viedä laulu eteenpäin ,loppuun.Ja mitä laujajiin tulee ,suurin osa laulaa sivusta ,kun on pakko ,astmaoireet ,hengitystekniikka,yskä ,kurkun käheys ,kivut hartioissa ,kivut rintalastassa ,vatsakivut ,ilmavaivat ,kun jotan vialla ääni ei kulje toivotulla tavalla.Mutta yhteistyö orkesterin kanssa korjaa puutteet niin ,että ei tarkkakorvaisinkaan sitä huomaa aina ,kuten minä . Katrihelenan ja petoman (muuten aivan upee saxofonisti)orkesterin yhteistyö on tästä hyvä esimerkki. - Mutta levyllä?
joopa joo -taito kirjoitti:
ottaa estradi ,kuljettaa laulua ,kunnioittaa yleisöä.
Laulaminen; alaäänet soi nykyään hienosti ,ylä-äänissä iän mukanaan tuomaa puutetta ,mutta sen korvaa taito viedä laulu eteenpäin ,loppuun.Ja mitä laujajiin tulee ,suurin osa laulaa sivusta ,kun on pakko ,astmaoireet ,hengitystekniikka,yskä ,kurkun käheys ,kivut hartioissa ,kivut rintalastassa ,vatsakivut ,ilmavaivat ,kun jotan vialla ääni ei kulje toivotulla tavalla.Mutta yhteistyö orkesterin kanssa korjaa puutteet niin ,että ei tarkkakorvaisinkaan sitä huomaa aina ,kuten minä . Katrihelenan ja petoman (muuten aivan upee saxofonisti)orkesterin yhteistyö on tästä hyvä esimerkki.Sehän paljastaa kaiken. Jos jo puhelinlangat laulaa pikkusen sivuun, niin ei myöhemmistäkään voi enempää odottaa. Sävelkorvahan on sellainen, jota on vaikea kehittää.
- Pekka Klaukkalasta
joopa joo -taito kirjoitti:
ottaa estradi ,kuljettaa laulua ,kunnioittaa yleisöä.
Laulaminen; alaäänet soi nykyään hienosti ,ylä-äänissä iän mukanaan tuomaa puutetta ,mutta sen korvaa taito viedä laulu eteenpäin ,loppuun.Ja mitä laujajiin tulee ,suurin osa laulaa sivusta ,kun on pakko ,astmaoireet ,hengitystekniikka,yskä ,kurkun käheys ,kivut hartioissa ,kivut rintalastassa ,vatsakivut ,ilmavaivat ,kun jotan vialla ääni ei kulje toivotulla tavalla.Mutta yhteistyö orkesterin kanssa korjaa puutteet niin ,että ei tarkkakorvaisinkaan sitä huomaa aina ,kuten minä . Katrihelenan ja petoman (muuten aivan upee saxofonisti)orkesterin yhteistyö on tästä hyvä esimerkki.Kuuntelen tässä juuri radiosta soidinmenojen toista naisartistia, hänen leipätyönsä on näytteleminen, mutta hän laulaa par´aikaa aivan upeaa tulkintaa.
Mielestäni suomalaista kevyen musiikin lauljien tämänpäiväistä tasoa kuvaa vahvasti se , että näyttelijät menee vauhdilla vasemmalla ohi.
Jos keskittyy täysipäiväisesti musiikkiin ja saa neniinsä teatterikoululaisilta, niin siinä on silloin tasan väärässä seurassa. Ongelma on vain se että asiainomaiset eivät itse asiaa tajua, ja ympärilläolevat eivat kehtaa asiaa sanoa - akateemikko
Pekka Klaukkalasta kirjoitti:
Kuuntelen tässä juuri radiosta soidinmenojen toista naisartistia, hänen leipätyönsä on näytteleminen, mutta hän laulaa par´aikaa aivan upeaa tulkintaa.
Mielestäni suomalaista kevyen musiikin lauljien tämänpäiväistä tasoa kuvaa vahvasti se , että näyttelijät menee vauhdilla vasemmalla ohi.
Jos keskittyy täysipäiväisesti musiikkiin ja saa neniinsä teatterikoululaisilta, niin siinä on silloin tasan väärässä seurassa. Ongelma on vain se että asiainomaiset eivät itse asiaa tajua, ja ympärilläolevat eivat kehtaa asiaa sanoaOma sävelkorvasi on vähän pielessä kun näin kehtaat mollata. Vai lieko kolmaskin korva kasvamassa. No etpä näillä kommenteillasi Katrin tai Paulan uraa hetkauta mihinkään suuntaan. Ne urat vain jatkavat nousuaan ja kuin timantit loistavat yhä kirkkaammin!
- bbbbbb
akateemikko kirjoitti:
Oma sävelkorvasi on vähän pielessä kun näin kehtaat mollata. Vai lieko kolmaskin korva kasvamassa. No etpä näillä kommenteillasi Katrin tai Paulan uraa hetkauta mihinkään suuntaan. Ne urat vain jatkavat nousuaan ja kuin timantit loistavat yhä kirkkaammin!
Sä nyt vaan sekotat tunteet ja faktat, mutta naisilehan se on ihan tyypillistä. Ja sillehän mä en voi mitään.
- Nimetön
tosiaan jo pois kuvioista,mutta Katri-Helena ei koskaan! mikä karisma ja mikä ääni!!!! IHANAAAA
- miesihailijaaaa
Paula on sexympi ja nätimmät sääret.
- kuin osuuskaupan pattipolvi
miesihailijaaaa kirjoitti:
Paula on sexympi ja nätimmät sääret.
näin on ..............heh heh
- uffe
Mahtava konsertti Oulussa eilen ! Turhaan täällä kritisoidaaan jos ei tuolidta pääse kauemmaksi
- manne
Rahan päälle ymmärtävä teeskentelijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1545009- 1914021
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1383684Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia472955Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat362287- 1441956
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441727Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.351468Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631424Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261309