Olen joutunut kuuntelemaan koko ikäni teitä, ja pikkuhiljaa alkaa riitää. Mä en jaksa enää. Mitä pahaa mä oon tehny. t. Pekka vm 1958
Vastaukset 13
- uffe
Mitä tuota täällä kyselet, kyllä aikuinen mies itse tietää mitä pahaa on tehnyt! Ja todella täytyy olla suuri rikos omallatunnollasi, että vaivaudut Katria ja Paulaa siitä panettelemaan. Hyi ja häpeä, vaihda levyä!
- Pasi
Eikö aikuinen mies osaa vaihtaa radio-/TV-kanavaa??? Oletko uusavuton?
- kommentti
Kuule, ei vm 58 voi olla uusavuton. Mahdollisesti se voi olla vain muuten avuton. Mitä tohon kanavan vaihtöön tulee, niin ei montaa todellista vaihtoehtoa ole. Ei vm 58 jaksa mitään runkrokkii kuunnella. Tää mun kommentti piti sisällään vaan sellasen ajatuksen, että noi kaks haahkaa jotenkin niinkun dominoi liikaa tota tarjontaa. En tie mistä se johtuu, mutta ehkä se johtuu siitä, että ne on londannu penaaliaan sopivissa paikoissa.
Mitä näiden kahen mamman musikaalisuuteen tulee, niin musiikipiireissä tiedetään , että Katri laulaa pikkusen sivuun, mitä ehkä keskiverto seiskan laulaja ei huomaa ja Koivuniemen taannoinen orkka lopetti yhteistyön, kommentein: "ethän sä edes osaa laulaa". - joopa joo -taito
kommentti kirjoitti:
Kuule, ei vm 58 voi olla uusavuton. Mahdollisesti se voi olla vain muuten avuton. Mitä tohon kanavan vaihtöön tulee, niin ei montaa todellista vaihtoehtoa ole. Ei vm 58 jaksa mitään runkrokkii kuunnella. Tää mun kommentti piti sisällään vaan sellasen ajatuksen, että noi kaks haahkaa jotenkin niinkun dominoi liikaa tota tarjontaa. En tie mistä se johtuu, mutta ehkä se johtuu siitä, että ne on londannu penaaliaan sopivissa paikoissa.
Mitä näiden kahen mamman musikaalisuuteen tulee, niin musiikipiireissä tiedetään , että Katri laulaa pikkusen sivuun, mitä ehkä keskiverto seiskan laulaja ei huomaa ja Koivuniemen taannoinen orkka lopetti yhteistyön, kommentein: "ethän sä edes osaa laulaa".ottaa estradi ,kuljettaa laulua ,kunnioittaa yleisöä.
Laulaminen; alaäänet soi nykyään hienosti ,ylä-äänissä iän mukanaan tuomaa puutetta ,mutta sen korvaa taito viedä laulu eteenpäin ,loppuun.Ja mitä laujajiin tulee ,suurin osa laulaa sivusta ,kun on pakko ,astmaoireet ,hengitystekniikka,yskä ,kurkun käheys ,kivut hartioissa ,kivut rintalastassa ,vatsakivut ,ilmavaivat ,kun jotan vialla ääni ei kulje toivotulla tavalla.Mutta yhteistyö orkesterin kanssa korjaa puutteet niin ,että ei tarkkakorvaisinkaan sitä huomaa aina ,kuten minä . Katrihelenan ja petoman (muuten aivan upee saxofonisti)orkesterin yhteistyö on tästä hyvä esimerkki. - Mutta levyllä?
joopa joo -taito kirjoitti:
ottaa estradi ,kuljettaa laulua ,kunnioittaa yleisöä.
Laulaminen; alaäänet soi nykyään hienosti ,ylä-äänissä iän mukanaan tuomaa puutetta ,mutta sen korvaa taito viedä laulu eteenpäin ,loppuun.Ja mitä laujajiin tulee ,suurin osa laulaa sivusta ,kun on pakko ,astmaoireet ,hengitystekniikka,yskä ,kurkun käheys ,kivut hartioissa ,kivut rintalastassa ,vatsakivut ,ilmavaivat ,kun jotan vialla ääni ei kulje toivotulla tavalla.Mutta yhteistyö orkesterin kanssa korjaa puutteet niin ,että ei tarkkakorvaisinkaan sitä huomaa aina ,kuten minä . Katrihelenan ja petoman (muuten aivan upee saxofonisti)orkesterin yhteistyö on tästä hyvä esimerkki.Sehän paljastaa kaiken. Jos jo puhelinlangat laulaa pikkusen sivuun, niin ei myöhemmistäkään voi enempää odottaa. Sävelkorvahan on sellainen, jota on vaikea kehittää.
- Pekka Klaukkalasta
joopa joo -taito kirjoitti:
ottaa estradi ,kuljettaa laulua ,kunnioittaa yleisöä.
Laulaminen; alaäänet soi nykyään hienosti ,ylä-äänissä iän mukanaan tuomaa puutetta ,mutta sen korvaa taito viedä laulu eteenpäin ,loppuun.Ja mitä laujajiin tulee ,suurin osa laulaa sivusta ,kun on pakko ,astmaoireet ,hengitystekniikka,yskä ,kurkun käheys ,kivut hartioissa ,kivut rintalastassa ,vatsakivut ,ilmavaivat ,kun jotan vialla ääni ei kulje toivotulla tavalla.Mutta yhteistyö orkesterin kanssa korjaa puutteet niin ,että ei tarkkakorvaisinkaan sitä huomaa aina ,kuten minä . Katrihelenan ja petoman (muuten aivan upee saxofonisti)orkesterin yhteistyö on tästä hyvä esimerkki.Kuuntelen tässä juuri radiosta soidinmenojen toista naisartistia, hänen leipätyönsä on näytteleminen, mutta hän laulaa par´aikaa aivan upeaa tulkintaa.
Mielestäni suomalaista kevyen musiikin lauljien tämänpäiväistä tasoa kuvaa vahvasti se , että näyttelijät menee vauhdilla vasemmalla ohi.
Jos keskittyy täysipäiväisesti musiikkiin ja saa neniinsä teatterikoululaisilta, niin siinä on silloin tasan väärässä seurassa. Ongelma on vain se että asiainomaiset eivät itse asiaa tajua, ja ympärilläolevat eivat kehtaa asiaa sanoa - akateemikko
Pekka Klaukkalasta kirjoitti:
Kuuntelen tässä juuri radiosta soidinmenojen toista naisartistia, hänen leipätyönsä on näytteleminen, mutta hän laulaa par´aikaa aivan upeaa tulkintaa.
Mielestäni suomalaista kevyen musiikin lauljien tämänpäiväistä tasoa kuvaa vahvasti se , että näyttelijät menee vauhdilla vasemmalla ohi.
Jos keskittyy täysipäiväisesti musiikkiin ja saa neniinsä teatterikoululaisilta, niin siinä on silloin tasan väärässä seurassa. Ongelma on vain se että asiainomaiset eivät itse asiaa tajua, ja ympärilläolevat eivat kehtaa asiaa sanoaOma sävelkorvasi on vähän pielessä kun näin kehtaat mollata. Vai lieko kolmaskin korva kasvamassa. No etpä näillä kommenteillasi Katrin tai Paulan uraa hetkauta mihinkään suuntaan. Ne urat vain jatkavat nousuaan ja kuin timantit loistavat yhä kirkkaammin!
- bbbbbb
akateemikko kirjoitti:
Oma sävelkorvasi on vähän pielessä kun näin kehtaat mollata. Vai lieko kolmaskin korva kasvamassa. No etpä näillä kommenteillasi Katrin tai Paulan uraa hetkauta mihinkään suuntaan. Ne urat vain jatkavat nousuaan ja kuin timantit loistavat yhä kirkkaammin!
Sä nyt vaan sekotat tunteet ja faktat, mutta naisilehan se on ihan tyypillistä. Ja sillehän mä en voi mitään.
- Nimetön
tosiaan jo pois kuvioista,mutta Katri-Helena ei koskaan! mikä karisma ja mikä ääni!!!! IHANAAAA
- miesihailijaaaa
Paula on sexympi ja nätimmät sääret.
- kuin osuuskaupan pattipolvi
miesihailijaaaa kirjoitti:
Paula on sexympi ja nätimmät sääret.
näin on ..............heh heh
- uffe
Mahtava konsertti Oulussa eilen ! Turhaan täällä kritisoidaaan jos ei tuolidta pääse kauemmaksi
- manne
Rahan päälle ymmärtävä teeskentelijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa872049Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391323Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu136993Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.214933- 81827
- 95803
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215724- 73691
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,51690On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 69621
- 35601
- 41566
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25467Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28452Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin13449- 35444
- 33433
- 40427