Oliko Kaukonen ammattikirjailija vai mikä ammatti, elääkö vielä, missä syntynyt jne? Klaanin ja ken surmais... lisäksi muita teoksia?
Tauno Kaukonen
9
2160
Vastaukset
- parissa sekunnissa
Kyllä te ootte uusavuttomia.
- Olmikin on ...
..mutta en silti löytänyt. Minäkö tyhmä, en nyt oikeen ymmärrä.
- Petri Kaukonen
Googlettamalla löytyy todella vähän tietoja Tauno Kaukosesta. Hänen kirjojaan ei ole ennen viime vuotta julkaistu 21 vuoteen. Hän oli Weilin Göösin kirjailija koko kirjalijauransa. Hänen kuoltuaan WG luopui kaunokirjallisuuden kustantamisesta ja Klaanin kustannusoikeudet siirtyivät taholle, joka ei juurikaan tuntenut kirjailijaa. Kirjailija eli ennen internetaikaa ja on ollut ikävä kyllä unohduksissa. LIKE teki kultuuriteon kun julkaisi kirjan uudelleen. Suomi on täynnä loistavia kirjoja ja kirjailijoita, jotka unohtuvat. Kustantamot pitävät tiukasti kiinni omasta politiikastaan ja välttävät riskejä. Täytyy toivoa, että kirja löydetään uudelleen uuden painoksen myötä ja että tarina jä eloon myös Mika Kaurismäen ansiosta. Myös Tikanmäen musiikki ja Juicen sanoitus tunnuskappaleessa on osaltaan tekemässä tätä työtä. Surullista on, että KLAANIN tarina on tunnetumpi ulkomailla kuin Suomessa myös Kaurismäen ansiosta. Toivoisin kirjailijan poikana että joku löytäsi kirjan ja kääntäisi sen englanniksi. Se on käännetty vain unkariksi.
- aleksanteri suuri sammakko
häntä on titueerattu. veräjättömän tarina on kans tanen kirja.
- Petri Kaukonen
Tunsitko isäni kun tiedät hänen lempinimensä? Kirjoittele muistoja isästäni osoitteeseen [email protected]. Olen kiinnostunut hänen nuoruudestaan jonka tunnen osittain.
- PETRI KAUKONEN
Kaikki Tauno Kaukosesta ja hänen tuotannostaan kiinnostuneet. Olen enemmän kuin mielissäni jos joku on kiinnostunut isäni töistä. Vastaan kysymyksiinne vaikkapa sähköpostitse. Isäni elämänkaari sisälsi kolme loistavaa romaania, novelleja ja kuunnelmia. Pääteokseksi on jäänyt myös elokuvana ja elokuvasävellyksenä tunnettu Klaani. Tauno oli ammattikirjailija Klaanin julkaisemisesta lähtien kuolemaansa 1983. Sitä ennen hän toimi mm. maanviljelijänä, maalarina ja rakennustyömiehenä. Hän oli syntynyt Tampereella ja lapsuutensa kiertänyt ympäri Suomea hitsaaja isänsä töiden takia Viipurista Jyväskylään. Tampereelle Tauno Kaukonen vakiintui avioiduttuaan 1952. Kolmas romaani hänellä oli Veräjättömän tarina. Isäni ei ehtinyt näkemään Klaania elokuvana. Tosin Klaanista tehtiin Aito Mäkisen kanssa sopimus jo 1960-luvulla. Tätä elokuvaa ei koskaan tehty pitkän näyttelijälakon kaadettua suunnitelmat. Klaani sai ilmestyttyään lukuisia palkintoja. Se oli lähes yksinomaan kiitetty teos. Parhaimmillaan julkaistujen kirjakauppaindeksien mukaan Klaani nousi 1964 jopa toiselle sijalle myydyimpien kirjojen listalla.
- <<<<
EILEN TULI KLAANI TELEVISIOSTA HYVÄÄ AJANKUVAA 80-L SUOMESTA. OLI JOPA 240 MALLIN VOLVO POLIISIAUTONA
- 5+7
LuinTauno Kaukosen uskomattoman hienoja novelleja, jotka oli julkaistu omakustanteena.
Oliko Kaukosella huonot suhteet sen aikaisiin kulttuuripiireihin kun ei saanut novelleitaan julkaistua normaalisti?- Petri Kaukonen
No eihän hän varmastikaan mikään PR-ihminen ollut, mutta ei nyt riidoissakaan vaikuttajien kanssa. Nyt vuonna 2013 ilmestyy Klaani myös e-kirjana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1516543
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k263908- 453066
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1323034- 512806
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262176Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2711968Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511908- 361803
- 291746