Paljonko teillä, jotka asutte pyöreästi 130 nelin asunnossa, mahtaa olla sähkö-, vesi-, jäte ja muut kulut? Tiedän kyllä, että riippuu monesta asiasta, mutta silti olis kiva tietää edes jotain suuntaa antavaa.
Asunnossa, josta olemme kiinnostuneita, on alakerrassa lattialämmitys ja yläkerrassa patterit. Takkavaraus on ja aiomme sellaisen laittaa mikäli ostamme tuon.
sähkö ym. kulut
135 neliön asunnossa?
1
449
Vastaukset
- pyöreästi pyörällä päästään
niin en usko että 200 €/kk sähkölasku menee paljon pieleen. Vesilasku 4-henkisellä perheellä luokkaa 40 €/kk. Jätteiden käsittely n. 15 €/kk. Kotivakuutus 20 €/kk.
Varaava takka maksaa 2500-6000 €, koivuhalot 40 €/motti. Eli kyllä takkaa saa jonkin aikaa lämmitellä ilmaisilla puillakin ennen kuin alkaa säästöä syntymään. Ilmalämpöpumppu voisi olla fiksumpi vaihtoehto vaikkakaan ei niin tunnelmallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?483087Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n422290Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari622189Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa952077Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh631794Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä171745Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr781547Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441331Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1371277Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1661064