ei Einsteinkaan...

ottolyyli

Niin, katoin tänään Teemalta jotain juttua tiedemiehistä ja siinä vaan kommentoitiin, että esimerkiksi Albert Einstein aloitti puhumaan niin myöhään, että herraa epäiltiin jo jälkeenjääneeksi. Mutta oli vain taitanut tuumailla asioita niin paljon, ettei turhia kerennyt puhumaan....

Oman jälkikasvun (1v 3kk ja puhumaton) osalta oon ajatellut, että jos neuvolas rupeavat puuttumaan, niin sitten alan huolestumaan.

8

1135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ayreon

      Heh, aivan...eikös Einsteinilla ollut lukihäiriö tai vastaavaa?

    • hauska...

      meidän einstein sai neuvolasta lähetteen 2v3kk puheterapiaan. puheterapeutti käski huolestumaan vasta 3v kohdalla... alkaahan tuota puhetta viimein tulla hiljalleen. toivottavasti lapsi on käyttänyt ajan muunlaiseen aivojen kehittämiseen. toiveet korkealla nyt :)

    • äitee +4

      näin jälkeenpäin on myös todettu, että ko herra oli todennäköisesti asperger joten varhaiskuntoutuksella olisi saavuttanut muutakin kuin mainetta. Kouluthan jäi herralla vähän vaiheeseen..

      Tuossa iässä kyllä kannatta alkaa selvittämään miksi ei lapsi puhu. Vika voi olla kuulossakin tai missä vaan joka oikeasti kaipaa korjausta. Jokeltelu pn merkki että ainakin jotakin toivoa on.

      Meillä yksi lapsi alko puhumaan vasta reilusti päälle kaksivuotiaana, mutta sanoi silloin tällöin sanoja jopa lauseita.

    • taas..

      Esikoinen lauleli jo lauluja 1,5-vuotiaana.
      Nuorin taas oli jonin verran yli kaksivuotias, kunnes alkoi edes sanoja sanomaan.

      Niin se on lapset erilaisia - samassa perheessäkin.

      Molemmat kyllä puhuu nykyisin kovastikin, ovat jo teini-ikäisiä.
      Vanhin oppi lukemaan 4,5-vuotiaana, nuorin 5-vuotiaana.

    • einstein..

      vedetään esiin.

      Ymmärtäkää nyt, että hän on harvinainen poikkeus. Kyllä pääsääntöisesti teoreettisesti lahjakkaat lapset puhuvat aikaisin. Tästä on paljon tutkimusta.

      • 5 vuotiaana

        Mannerheim 5 vuotiaana oppi vasta puhumaan.


      • Pariton Isä

        Minäkin aloin puhumaan vasta tosi myöhään, mutta kun aloin niin osasinkin samantien puhua kunnolla.
        Itseni tuntien epäilen että harjoittelin salaa (mielessäni tai muuten), sillä näin se on lähes kaikessa muussakin minulla ollut.
        Perfektionisti jo pienestä pitäen.

        Eli koska olen teoreettisesti suhteellisen lahjakas enkä silti puhunut aikaisin, en ilmeisesti ole pääsääntöinen.
        Asiaa ei tutkittu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe