Pitääkö kaikki rekisteröidyt pennut merkitä kyseisillä merkeillä tai toisella niistä?
Mikrosiru/tatuointi
10
1671
Vastaukset
- Likka vain
tartte mutta jos pentusi katoaa/ varastetaan niin sitten ois paremmat mahikset sen löytää kotiin kun sillä on tunnisteet!
- se ole pakko
Ei siis ole pakko siruttaa/ tatuoida. Jos haluat käydä virallisissa näyttelyissä tai kokeissa, niin silloin koirasi täytyy olla tunnistusmerkitty. Useat kasvattajat (myös minä) myyvät pennut elk: n tarkastamina sekä sirutettuina..
- miumaumoumou
olen käsittänyt että ei pakollinen, mutta olisihan se hyvä olla katoamistapauksessa... meidän koirat saivat sirut kylläkin vasta 11 vuotiaina...
- Mira...
ei täydy mutta eiköhän se olisi hyvä olla jos koira karkaa sun muuta? itse ainakin kannatan sirua..
- Tietoa.....
Ei ole pakollista laittaa sirua tai tatuointia, mutta jos haluat käyttää näyttelyissä tai kokeissa se on oltava.
Sama jos haluat koirallesi vakuutuksen - vaativat sirun tai tatuoinnin vakuutuksen saamiseksi.
Siru taitaa maksaa n.10e, joten eipä hirveen kallis!- MISSÄ????
Mikrosirutus pääkaupunkiseudulla maksaa n. 65e.
Toisen toimenpiteen yhteydessä laitettuna n. 40e.
Meillä ainakaan Pohjola ei ole vaatinut mitään siruja vakuutuksen saamiseksi. Itse asiassa, pelkkä koiran syntymäaika riitti, eli rekisterinumeroakaan ei ole tarvinnut antaa. - Tietoa.....
MISSÄ???? kirjoitti:
Mikrosirutus pääkaupunkiseudulla maksaa n. 65e.
Toisen toimenpiteen yhteydessä laitettuna n. 40e.
Meillä ainakaan Pohjola ei ole vaatinut mitään siruja vakuutuksen saamiseksi. Itse asiassa, pelkkä koiran syntymäaika riitti, eli rekisterinumeroakaan ei ole tarvinnut antaa.Joensuun lähistöllä.
Tässä tapauksessa kyllä sirutuksessa koko pentue (4) kerralla.. varmaan vaikutti hintaan.
- ...
Tatuointi kuluu ja mikrosiru voi mennä rikki... mutta hyvin epätodennäköistä että siru menisi rikki mutta varmuuden vuoksi ottaisin molemmat..
- tunnistusmerkitsee kyllä!
Kaikki kasvattajasitoumuksen allekirjoittaneet kasvattajat tunnistusmerkitsevät pentunsa, tai ainakin lupaavat niin tehdä. Tässä taas yksi merkki siitä, että mistä kannattaa ottaa pentu ja mistä ei. Ei ole mitään järkisyytä, että miksei kasvattaja tuota asiaa hoitaisi kuntoon jo valmiiksi uudelle ostajalle.
- kasvattaja
Tunnistusmerkitseminen nyt ei tee kenestäkään hyvää tai huonoa kasvattajaa.
Itse kasvatan pientä kääpiörotua. Ei tulisi mieleenikään siruttaa pentuja vielä luovutusikäisinä. Joskus olen niin tehnytkin, mutta ikävien kokemusten jälkeen (siru hangannut ohuen ihon rikki yms.) en ole enää pentuja noin nuorina siruttanut.
Pidän itseäni aivan hyvänä kasvattajana ja niin taitaa pitää moni muukin, ainakin pentujen kysynnästä päätellen ;) . Tiedän monien muiden saman rodun harrastajien toimivan tässä siruasiassa kanssani ihan samalla tavalla.
Sirun hinta on pieni osa pennun hintaa, jos jollekin pennun osto on siitä kiinni, niin eipä voi sanoa kuin että huh huh mikä periaatteet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1076842
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915105Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113349Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333232Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska282391Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191746Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961391Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391332Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311246- 481014