Olen miettinyt monta kertaa rekisteröitymistä eli tietyn nicin varaamista, mutta kun joitakin kommenttja ja kirjoittajia katselee, ilkeyksiä sataa niskaan varmemmin. Kertokaapa te, joilla on varattu nimmari, miten koette ilkeydet ja tietynsorttisen vainoamisen, jota sitäkin näyttää olevan? Onko varatusta nimimerkistä ollut enemmän hyötyä kuin haittaa?
Eräs toimittaja sanoi kerran näistä ilkeyksistä, että jos yleensä palautetta tulee, mitä tahansa, on onnistunut herättämään huomiota ja teksti on luettu. Se kuulemma on saavutus sinänsä.
Kannattaako rekisteröityä?
19
1296
Vastaukset
- kiertäjä jo kauan
lue näitä rekisteriöityjen juttuja,syytä en tiedä.
- Pähkääjä
"Eräs toimittaja sanoi kerran näistä ilkeyksistä, että jos yleensä palautetta tulee, mitä tahansa, on onnistunut herättämään huomiota ja teksti on luettu. Se kuulemma on saavutus sinänsä."
Näillä palstoilla lainaus ei pidä paikkaansa. vainoajat eivät lue viestistäsi kuin jonkun sanan valikoiden. Vainoajista ei kannata välittää. Kun ei koskaan vastaa niin luopuvat lopulta. - P. Veli
...sitä, enkä käsitä mitä hyötyä tai haittaa sen käyttämisestä voisi olla?
- raikuli ***
olin treffeissä rekisteröitynyt se alkoi tuntua kuluneelta nikiltä poistin sen ja tein uuden ,
minulle tuli viesti heti" miksi sinä teit uuden
nikin" tämä viesti oli vanhalta kaverilta ,kuinka hän tiesi uuden nikkini ?
- Klara*
Voit rekisteröityä tai olla rekisteröitymättä, voit käyttää rekisteröityä nikkiäsi tai kirjoittaa muulla nikillä, näillä asioilla ei ole mitään väliä, pääasia on, että tahdot kirjoittaa.
Täällä, varsinkin 70 -palstalla on rekisteröitymisen puolestapuhujia ja usealle siellä se tuntuukin olevan ajoittain jopa tärkeämpi asia kuin itse kirjoittaminen.
Tee päätös ihan itse ja toimi sen mukaan. Tuskin saat sen enempää haittaa kuin hyötyäkään rekisteröitymisestä.
Minä käytän molempia tapoja, tilanteen ja mieleni mukaan.
Tietysti siinä tapauksessa, että haluat perustaa Gallerian ja siellä kertoa itsestäsi ja vaikkapa laittaa kuvasi, rekisteröityminen on ainoa vaihtoehto.- rekkaamattomuuden,
mikäli niin teet.
Myös rekisteröityneet voivat väärinkäyttää palstaa. - Klara*
:))
- Klara*
Klara* kirjoitti:
:))
Tarkoititko olla minä? No, et onnistunut. Oikea Klara* ei koskaan, huomaa, ei koskaan, tekisi noin räikeää kirjoitusvirhettä.
Niinpäniin...EI ole yhdyssana, vaan se kirjoitetaan erikseen: niinpä niin.
Yritä seuraavalla kerralla onnistua paremmin.
Lue suomen kielioppia.
- Ikinuori konkari
Olen vieraillut täällä niin monta vuotta, että
voin sanoa olevani konkari.
Voit rekisteröidä itsellesi yhden tai useamman
nimimerkin ja lisäksi kirjoittaa nimettömänä.
Joillekin nikki tärkeyttä millä rehostella.
Parhaat satiirikot kirjoittavat yhdellä nikillä
yhtä ja toisella toista.
Leikkiä tämä on - Ruuneperi
Rekisteröitymättömät ovat asiattomia puskastahuutajia. On tosin yhtä nikkiä käyttäviä, asiallisia kirjoittajia.
Rekisteröity seisoo sanojensa takana ja hänelle voidaan vastata nimimerkki mainiten.
Loukkauksia tulee mutta lopulta saa tunnustustakin. Sinnikkyys palkitaan täälläkin!
Nikittömät ovat surkeimpia ilmestyksiä palstalla. Tarve loukata ja olla epäasiallinen on tauustavoimana.- Rekisteröitynyt nikitön
Älä puhu paskaa! Miksi minä olen mielestäsi surkeimpia ilmestyksiä palstalla, jos en joka kerta halua/viitsi/jaksa/voi kirjautua?
Ei ole tarvetta loukata, jos jollakin on, älä yleistä, annat aika surkean kuvan palstakirjoittajista.
Jos ja kun sinä haluat aina olla vain ja ainoastaan rekisteröitynä, ei se tee sinusta sen parempaa kuin ovat muut kirjoittajat.
Miksi esiinnyt täällä kuin olisit palstojen osa-omistaja? - Ruuneperi
Rekisteröitynyt nikitön kirjoitti:
Älä puhu paskaa! Miksi minä olen mielestäsi surkeimpia ilmestyksiä palstalla, jos en joka kerta halua/viitsi/jaksa/voi kirjautua?
Ei ole tarvetta loukata, jos jollakin on, älä yleistä, annat aika surkean kuvan palstakirjoittajista.
Jos ja kun sinä haluat aina olla vain ja ainoastaan rekisteröitynä, ei se tee sinusta sen parempaa kuin ovat muut kirjoittajat.
Miksi esiinnyt täällä kuin olisit palstojen osa-omistaja?Näkemykseni palstakirjoittajista on syntynyt vuosien myötä. Esimerkiksi nimimerkittömät ovat itse tuollaisen kuvan itsestään antaneet.
Nämä ovat keskustelupalstoja, enkä ymmärrä miten jonkin lauseenpätkän kansa voi keskustella.
Kaikki, myös sinä, saavat tuoda mielipiteensä palstalle. Nimimerkittömyyttä ei ole kukaan perustellut.
Minullakin lienee oikeus vastata kysymyksiin ja esittää muutenkin mielipiteitäni. - merimona1
Ruuneperi kirjoitti:
Näkemykseni palstakirjoittajista on syntynyt vuosien myötä. Esimerkiksi nimimerkittömät ovat itse tuollaisen kuvan itsestään antaneet.
Nämä ovat keskustelupalstoja, enkä ymmärrä miten jonkin lauseenpätkän kansa voi keskustella.
Kaikki, myös sinä, saavat tuoda mielipiteensä palstalle. Nimimerkittömyyttä ei ole kukaan perustellut.
Minullakin lienee oikeus vastata kysymyksiin ja esittää muutenkin mielipiteitäni.On jotenkin reilua tulla esiin nimellään, mikä koskee myöskin sellaista kirjoittajaam, jolla on sama rekkaamaton nikki.
Pari sanaa nimimerkkinä on epämiellyttävää, ja totta on, että se vaikuttaa keskenkasvuisen nurkan takaa huutelijan kommentoimiselta, sekä on usein ilkeän luontoista.
Kun eräs henkilö aikoinaan häiriköi jatkuvasti, menin samaan typeryyteen mukaan. Huutelin puskasta hänelle samantapaisia ilkeyksiä, pahempiakin ehkä. Enää en tee sitä. - merinäkymä
merimona1 kirjoitti:
On jotenkin reilua tulla esiin nimellään, mikä koskee myöskin sellaista kirjoittajaam, jolla on sama rekkaamaton nikki.
Pari sanaa nimimerkkinä on epämiellyttävää, ja totta on, että se vaikuttaa keskenkasvuisen nurkan takaa huutelijan kommentoimiselta, sekä on usein ilkeän luontoista.
Kun eräs henkilö aikoinaan häiriköi jatkuvasti, menin samaan typeryyteen mukaan. Huutelin puskasta hänelle samantapaisia ilkeyksiä, pahempiakin ehkä. Enää en tee sitä.uskookahan joku tuonkin?????
- suojelemassa
teitä sortajia vastaan.
- Vähemmän
Rekisteröitynyt nikitön kirjoitti:
Älä puhu paskaa! Miksi minä olen mielestäsi surkeimpia ilmestyksiä palstalla, jos en joka kerta halua/viitsi/jaksa/voi kirjautua?
Ei ole tarvetta loukata, jos jollakin on, älä yleistä, annat aika surkean kuvan palstakirjoittajista.
Jos ja kun sinä haluat aina olla vain ja ainoastaan rekisteröitynä, ei se tee sinusta sen parempaa kuin ovat muut kirjoittajat.
Miksi esiinnyt täällä kuin olisit palstojen osa-omistaja?tekopyhä, pyydän!
- ja myös
merimona1 kirjoitti:
On jotenkin reilua tulla esiin nimellään, mikä koskee myöskin sellaista kirjoittajaam, jolla on sama rekkaamaton nikki.
Pari sanaa nimimerkkinä on epämiellyttävää, ja totta on, että se vaikuttaa keskenkasvuisen nurkan takaa huutelijan kommentoimiselta, sekä on usein ilkeän luontoista.
Kun eräs henkilö aikoinaan häiriköi jatkuvasti, menin samaan typeryyteen mukaan. Huutelin puskasta hänelle samantapaisia ilkeyksiä, pahempiakin ehkä. Enää en tee sitä.ilman sitä.
Sanoahan aina voi, ettei enää tee niin.
olen huomannut. Jos käy harvakseltaan täällä "keskustelemassa", voi omalta sivultaan klikata edellisiä omia kirjoituksiaan ja käydä katsomassa millaisia kommentteja on tullut - joskus joku voi myös odottaa vastausta omaan kysymykseensä. Ilman tuota mahdollisuutta edellistä puheenaihetta voi joskus olla vaikea löytää kaikkien uusien aloitusten joukosta.
Halutessaan saa myös katsotuksi vaikka kaikki omat vanhat juttunsa. Niin voivat tietysti muutkin tehdä. Jos seisoo sanojensa takana, en näe siinä mitään haittaa.
Sitten on vielä sellaisia rekisteröityjä nimimerkkejä, joilla tuntuu aina olevan jotain kiinnostavaa sanottavaa. Heidän juttunsa tulee usein tarkistetuksi, jos vain pikaisesti poikkeaa palstalla. (Samalla perusteella voi jättää jotkut aloitukset avaamatta.)
Joskus vuorovaikutuksen kannalta on eduksi, jos kirjoittaja käyttää samaa nimimerkkiä ainakin samassa ketjussa. Ymmärrän hyvin "puskasta huutelijoista" kirjoittavien kommentit, vaikka rekisteröidyt nimimerkitkin voivat olla ihan keksitty rooli ja joillain voi olla useampiakin sellaisia.
Luulen, että me aikuiset osaamme jättää omaan arvoonsa ilkeiden ihmisten ikävät kommentit. Jos joku haluaa vain purkaa pahaa oloaan ilkeilemällä, täällä senkin voi tehdä turvallisemmin kuin tosielämässä.
Sinähän voit kokeilla kumpaakin tapaa ja valita itsellesi sopivan tavan toimia. Uudet ajattelevat keskustelijat ovat aina tervetulleita. ;)- kotimies
Minä olen rekisteröitynyt eikä kaduta ollenkaan. Olen myös ihmetellyt niitä kijoituksia ,joita silloin tällöin vastaan tulee.En välitä niistä tuhmuuksista,en anna niiden vaivata itseäni. Rohkeasti mukaan vaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199