Kylpyhuoneen olematon äänieristys

Hermot menee

Asumme 1990-luvulla rakennetussa kerrostalo asunnossa, jossa Gyproc väliseinät. Olemme rempanneet asunnon meitä miellyttävään kuntoon, mm sauna/kylppäri täysin uusittu.
Asunto olisi muuten todella hyvä koti, mutta olemattoman äänieristyksen takia alkaa mennä hermot. Makuuhuoneet sijaitsevat vastapäätä kylppäriä. Suihkussa ei voi käydä aamulla herättämättä makuuhuoneissa nukkuvia, väliovet tottakai ovat kiinni. Kaikki lorinat kuuluvat sänkyihin aivan kuin suihkuseinän takan olisi nukkumassa!! Ihan oikeasti. Samoin kun keittiössä aamupalaa syödessä, nukkumista yrittävä kuulee kuulee kun käännetään aamulehden sivua, veden laskemisesta puhumattakaan.

Remonttia tehdessä meille paljastui, että Gyproc seinien välissä EI ole MITÄÄN eristettä! Onko tämä normaalia? Samoin väliovien karmilistojen alla karmia kiertää 2cm leveä tyhjä tila!!

Lisäharmina yhden makuuhuoneen katonrajassa menee joku "lorinaputki" 20*20cm gyproc kotelossa. Sekin pitäisi jotenkin eristää.

Jotain on pakko tehdä, mutta mitä on paras ja varmasti toimiva ratkaisu äänieristyksen parantamiseksi?
Pitäisikö purkaa väliseinät auki ja täyttää ne villalla ja painaa uretaanivaahto karmien väliin, vai ?

4

3551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittäjä 1

      koska se imee seinän välissä olevan(kaikumisefektin) pois.90-luvun alussa jopa vielä tänäkin päivänä on harvinaista että huoneistojen sisäisissä seinissä villaa käytetään äänieristeenä.itse teen remonteissani vähän väliä ns,akustisia korjauksia mm vastaavanlaisia tapauksia,tai jos naapurin puolelta kuuluu älämölöä...............

    • Jopikatti

      Omassa kylppärirempassa laitoin ennen "tyhjään" levyseinään villat. Ennen kuului kaikki lorinat ja ähkyt makuuhuoneeseen. Nyt ei edes huutoa kuule. Ovikarmeihinkin villasuikaleet käy, tietysti PU-vaahtokin on OK.
      Äänieristyksen kannalta raskas kivivilla (vuorivilla) on parasta, Styrox ja vastaavat selvästi huonompia. Lisäkustannus on muun rempan yhteydessä melko marginaalinen.

    • derija

      on nykyisin uretaanielementtejä joilla on äänieristysvaikutus. Voi laittaa pontteihin niinkuin paneelit ja vaikka tapetoida päälle. otapa selvää.

    • Servo

      Muu tapauksessa harmaarakentajan säästö. “Lorinputki” - suunnittelijan vika ja vastaavamestarin virhe, rakennuttajalle leima.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe