Nyt on ihan pakko kysyä, kun asia on vaivannut minua jo pitkän aikaa. Elikkäs onko mahdollista, että emätin ja virtsaputki olisivat jollain tavalla yhteydessä? Eli minusta tuntuu että ne ovat tavallaan "samassa aukossa". Lisäksi virtsa tulee useampana suihkuna, eli virtsaputken pää on ilmeisesti jotenkin haarautunut? Luin jostain että haarautuminen on tavallista, mutta samassa yhteydessä ei kerrottu, että täytyykö käydä jossain leikkauksessa tms.. Eli onko muilla kokemuksia tällaisesta, onko mahdollista että seksi ei onnistu? Olenko ihan sekasikiö?
Emätin / virtsaputki
tytttttö
71682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Johtuu alapään rakenneviasta, mikäli noin todella on. Asia voidaan korjata leikkauksella. Kuitenkin valtaosassa epäilyistä, se vaan itsestä tuntuu siltä, että emättimen aukko ja virtsaputki ovat sama asia, vaikka näin ei todellisuudessa ole.
Mikäli kuukautisesi ovat alkaneet voit testata asian tampoonin avulla. Kun vuoto on meneillään, aseta tampooni emättimeen ja koita pissiä. Jos kaikki toimii ihan normaalisti, ei ole mitään ihmeellistä. Olet vain kuvitellut rakennevian. Jos taas homma ei suju niin kuin pitää, ota yhteys lääkäriin.
taitaa olla juuri tuo virtsaputken aukko, joka saattaa olla peniksen juuressa taikka puolivälissä, korjausleikkauksella hoidetaan paikat normaaliksi
Ja miten tuo nyt taas liittyi asiaan, häh?
hyi vittu älä puhu paskaa.
parempi oikeastaan että etsit itse, vaikka googlesta, hae sanaa hypospadia
http://images.google.fi/images?hl=fi&lr=&q= site:www.netterimages.com hypospadia
siinä kuvien kanssa
Kiitos vastauksesta. Entäs sitten jos se virtsaaminen ei tamponin kanssa onnistu, niin onko ihan välttämätöntä mennä lääkäriin? Siis tarvitaanko kaikissa tapauksissa lääkärin apua? (Ja lääkäri on tässä tapauksessa ilmeisesti gynekologi?)
Ja jos menen lääkäriin, niin minkälainenkohan toimenpide siellä tapahtuisi? Voi vitja, kun tämä asia stressaa niin paljon.. Minulla on vielä ihan järkyttävä pelko esitellä alapäätä jollekkin lääkärille... :´(
Onko kellään kokemusta?
Niin siis vielä lisäys edelliseen: Tarkoitan siis että ei se mua haittaa jos tamponia ei voi käyttää, pärjään ihan hyvin siteillä, mutta onko tämä rakennevika ongelmallinen seksin tai synnyttämisen kannalta?