Kaikki jotka haksahtavat idän uskontoihin ,ovat pimeässä.Tiellä joka ei johda valoon.
Sielun vihollinen vie heitä aina vaan kauemmaksi jumakasta.
Tutki sydäntäsi ,
etsit jumalaa
7
704
Vastaukset 7
- Sword
Suosittelen kirjaa Gurun kuolema tai uskalsin kutsua häntä isäksi. Melko hyviä kuvauksia idän uskonnoista taustoista. Kurkistaa länsimaille sopivaksi kiillotetun ja siistityn ulkokuoren alle ja näyttää todellisuuden näiden "gurujen" elämästä.Ystäväni oli Intiassa työssä 2 vuotta ja näytti hurjia videoita temppeleistä. Hindujen aninismiin (vainajien palvonta)ja spiritismiin ja okkultismiin sekoitetuista uhrimenoista ja riivaaja demonien ilmestymisistä noissa menoissa.Tukka nousi pystyyn. Nyt ylihemmotellut länsimaiset ihmiset menevät vipuun näihin okkultisiin uskontoihin.Järkyttävää.
- pilkun viilaaja
käyppä vilkaisemassa helluntailaisten demonisia kummitusten palvontamenoja.
- SuprMies
"Suosittelen kirjaa Gurun kuolema tai uskalsin kutsua häntä isäksi. Melko hyviä kuvauksia idän uskonnoista taustoista."
Kirjaa ei voi sinäällään suositella, koska se ei ole puolueeton. Kirjoittaja on kristityksi kääntynyt hindu. Puhtaasti tiedollisia teoksia saa lähimmästä kirjakaupasta ja ne ovat hyviä.
"Hindujen aninismiin (vainajien palvonta)"
Ensinnäkin sana kirjoitetaan Animismi, eikä se ole vainajien palvontaa vaan yksinkertaista uskoa siihen, että kaikella, ihmisillä, eläimillä, puilla, kivillä on sielu.
"Nyt ylihemmotellut länsimaiset ihmiset menevät vipuun näihin okkultisiin uskontoihin.Järkyttävää."
Okkultismi on piilotiedettä, salattua tietoa. Hindulaisuus ei ole salattua tiedettä. Esimerkiksi vapaamuurarius on okkultistista.
- unesta herännyt
Sul on aivot väärinpäin kiinni päässä,esimerkisi Buddhalaisuus nimenoimaan johtaa valoon.Maailmansielu atman ei ole länsisielu joka pääsee pääsee taivaaseen on vain iso väärinkäsitys.Tutki aivorunkoasi.meditaatio.
- toistaminen
vie takaisin Jumaluuteen, ei valoon...
Teidän kristittyjen päämäärä taitaa olla vain se valo.heh...jos etsii valoa, minun logiikallani se tarkoittaa sitä että on pimeässä, vai mitä?- Sword
Kristinusko on ainoa uskonto jossa Jumala tulee taivaasta ja tekee jotain sellaista mikä on ihmiselle mahdotonta eli pelastaa hänen hänen omista synneistään (pahasta karmasta?)Muut uskonnot ovat filosofisia ihmisen pohdintoja universumin luonteesta. Miksein voisi matrata hare Kristus Jeesus halleluja. Kristus on maailman valkeus.Löytyi jo sammuttakaa nää pikku kynttilät jo.
- Sive Lee
Ja varmaan saatkin kun tällä palstalla tuputat uskoasi, mutta älä pelkää kyllä täälläkin tuputtaa osataan.
Siihen en kommentoi kuka on oikeassa ja kuka väärässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu491155- 16805
- 63725
- 68722
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69678Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31575Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9530Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8490Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463- 4462
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 13410
- 33398
- 30385
- 33381