etsit jumalaa

uskova

Kaikki jotka haksahtavat idän uskontoihin ,ovat pimeässä.Tiellä joka ei johda valoon.
Sielun vihollinen vie heitä aina vaan kauemmaksi jumakasta.
Tutki sydäntäsi ,

7

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sword

      Suosittelen kirjaa Gurun kuolema tai uskalsin kutsua häntä isäksi. Melko hyviä kuvauksia idän uskonnoista taustoista. Kurkistaa länsimaille sopivaksi kiillotetun ja siistityn ulkokuoren alle ja näyttää todellisuuden näiden "gurujen" elämästä.Ystäväni oli Intiassa työssä 2 vuotta ja näytti hurjia videoita temppeleistä. Hindujen aninismiin (vainajien palvonta)ja spiritismiin ja okkultismiin sekoitetuista uhrimenoista ja riivaaja demonien ilmestymisistä noissa menoissa.Tukka nousi pystyyn. Nyt ylihemmotellut länsimaiset ihmiset menevät vipuun näihin okkultisiin uskontoihin.Järkyttävää.

      • pilkun viilaaja

        käyppä vilkaisemassa helluntailaisten demonisia kummitusten palvontamenoja.


      • SuprMies

        "Suosittelen kirjaa Gurun kuolema tai uskalsin kutsua häntä isäksi. Melko hyviä kuvauksia idän uskonnoista taustoista."

        Kirjaa ei voi sinäällään suositella, koska se ei ole puolueeton. Kirjoittaja on kristityksi kääntynyt hindu. Puhtaasti tiedollisia teoksia saa lähimmästä kirjakaupasta ja ne ovat hyviä.


        "Hindujen aninismiin (vainajien palvonta)"

        Ensinnäkin sana kirjoitetaan Animismi, eikä se ole vainajien palvontaa vaan yksinkertaista uskoa siihen, että kaikella, ihmisillä, eläimillä, puilla, kivillä on sielu.


        "Nyt ylihemmotellut länsimaiset ihmiset menevät vipuun näihin okkultisiin uskontoihin.Järkyttävää."

        Okkultismi on piilotiedettä, salattua tietoa. Hindulaisuus ei ole salattua tiedettä. Esimerkiksi vapaamuurarius on okkultistista.


    • unesta herännyt

      Sul on aivot väärinpäin kiinni päässä,esimerkisi Buddhalaisuus nimenoimaan johtaa valoon.Maailmansielu atman ei ole länsisielu joka pääsee pääsee taivaaseen on vain iso väärinkäsitys.Tutki aivorunkoasi.meditaatio.

    • toistaminen

      vie takaisin Jumaluuteen, ei valoon...
      Teidän kristittyjen päämäärä taitaa olla vain se valo.heh...jos etsii valoa, minun logiikallani se tarkoittaa sitä että on pimeässä, vai mitä?

      • Sword

        Kristinusko on ainoa uskonto jossa Jumala tulee taivaasta ja tekee jotain sellaista mikä on ihmiselle mahdotonta eli pelastaa hänen hänen omista synneistään (pahasta karmasta?)Muut uskonnot ovat filosofisia ihmisen pohdintoja universumin luonteesta. Miksein voisi matrata hare Kristus Jeesus halleluja. Kristus on maailman valkeus.Löytyi jo sammuttakaa nää pikku kynttilät jo.


    • Sive Lee

      Ja varmaan saatkin kun tällä palstalla tuputat uskoasi, mutta älä pelkää kyllä täälläkin tuputtaa osataan.

      Siihen en kommentoi kuka on oikeassa ja kuka väärässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      217
      1582
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1571
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1164
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      858
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      720
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe