Meillä mummotalossa on hiljaisuus 23 - 07 eli ihan oikein: kello yhteentoista saa musiikki jyskyttää eikä se mua haittaa.
Mutta auta armias, kun mä lähden töihin. Herään työpäivästä riippuen klo 5 - 6 ja käyn suihkussa, pissatan koiran ulkona, syön aamupalan, katson televisiota ja ehkä laitan vähän pyykkejäkin tai käyn juoksemassa. Heti joku tulee ulisemaan, että hiljaisuus jatkuu seitsemään. Aamulla oloni on energisimmillään ja haluan nauttia siitä.
Olisivat hiljaa - mä maksan niiden eläkkeet ja työttömyyskorvaukset!
Nimin. TÖMS-TÖMS-TÖMS-TÖMS-TÖMS-KLONKS! TÖMS-TÖMS-TÖMS... :D
EN SAA LÄHTEÄ TÖIHIN!
11
3790
Vastaukset
- apilasta...
voitko jotenkin hyödyntää niitä ongelmassasi?
- Väsynyt naapuri
Tuo on aika yleinen virhetulkinta, että yörauhaksi määrätyn ajan ulkopuolella saisi touhuta mitä haluaa.
Luulenpa, että kun oikein tarkkaan sitä taloyhtiönne järjestyssääntöä, siinä lukee, että asunnoissa on vältettävä naapureiden häiritsemistä.
Sitten luet lainkohdat kotirauhasta (Rikoslaki) ja eräistä naapuruussuhteista ja alat olla selvillä oikeuksistasi.
"17 § (4.2.2000/90)
Kiinteistöä, rakennusta tai huoneistoa ei saa käyttää siten, että naapurille, lähistöllä asuvalle tai kiinteistöä, rakennusta tai huoneistoa hallitsevalle aiheutuu kohtuutonta rasitusta ympäristölle haitallisista aineista, noesta, liasta, pölystä, hajusta, kosteudesta, melusta, tärinästä, säteilystä, valosta, lämmöstä tai muista vastaavista vaikutuksista.
Arvioitaessa rasituksen kohtuuttomuutta on otettava huomioon paikalliset olosuhteet, rasituksen muu tavanomaisuus, rasituksen voimakkuus ja kesto, rasituksen syntymisen alkamisajankohta sekä muut vastaavat seikat." - hölömölö
Opettele liikkumaan hiljempaa.
- klo 8
> mä maksan niiden eläkkeet ja työttömyyskorvaukset!
Sähän voit lopettaa niiden eläkkeiden ja työttömyyskorvauksien maksamisen, niin alkavat olla nöyrää poikaa ja tyttöä. - että...
sulla on asiat noin! Jossain muualla voisi olla helpompaa? Olen kuitenkin vielä siinä uskossa, että valtaosa kerrostaloista on kuitenkin sellaisten ihmisten asuttamaa, että pikkuasioista ei valiteta, mutta itsekään ei meluta tarpeettomasti. Toivottavasti en olisi väärässä.
No anyway, itsellä on ollut hyviä naapureita aikaisemmin, kunnes muutin tänne... Siis tässä kaupungissa on enemmänkin sellaisia taloja, joissa ei oikein mitään saisi tehdä. Mutta en kerro minne ;).- köppi
hiljempaa, niin eivät naapurit tiedä mitä puuhailet asunnossasi. Pakkoko sitä on rymistellä niin, että naapurit heräävät? Rappukäytävässäkin voi likkua niin hiljaa, ettei edes pahin kyylä sitä havaitse.
- person
köppi kirjoitti:
hiljempaa, niin eivät naapurit tiedä mitä puuhailet asunnossasi. Pakkoko sitä on rymistellä niin, että naapurit heräävät? Rappukäytävässäkin voi likkua niin hiljaa, ettei edes pahin kyylä sitä havaitse.
Just noin nimmari 'köppi.
Alkuperäinen on ylimielinen paska vain koska se luulee olevansa jotakin kun käy töissä eli luulee olevansa parempi ihminen kuin joku joka ei löydä töitä tai on muusta syystä työtön?
Siis tuonko takia kirjoitat tuollaista paskaa ap? siis sulla on '' oikeus'' aamulla yliammutusti melua ja rymistellä rappukäytävissä niin että kaikki sitten tietää että sä oot ainakin sellainen töissäkäyvä 'uhriko??? ( ainakin vaikutat siltä kun LUULET että sulla on oikeus sitten melua.
kun toi alkuperäinen hölmö kirjoittaa tällaista "" Olisivat hiljaa - mä maksan niiden eläkkeet ja työttömyyskorvaukset! "
huh mikä egoisti olet jos tuollaista luulet.
- alkuperäiselle
Hei älä viitsi liiotella idiootti.
vai että...
" Olisivat hiljaa - mä maksan niiden eläkkeet ja työttömyyskorvaukset!
Hei,se pieni osa mitä sun palkasta otetaan yhteiskunnan vuoksi siis myös niille jotka ovat työttömiä,sillä voi ostaa wc-paperia!
hyi mikä liiottelia olet! - Kiitollinen
Sinulle, että voin kääntää kylkeä ja jatkaa uniani, työtön kun olen. Hienoa että sponsoreita riittää :)
Kiitos !
Ps. Stressi voi tappaa- kirjoittajaa paljon
kannata kiitellä, niin pieni liksa sillä on, ettei veroprosentti ole edes 10.
- Hillitysti tömistelevä
Eivätköhän ne rauhaa ja hiljaisuutta aikaisiin aamutunneilla kaipaavat ole ne eläkkeensä maksaneet itse.
Mielestäni sinulle pitäisi koirinesi hankkia häätö asunnosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293483No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452410- 501538
- 361473
- 391299
- 141192
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv221154- 271078
- 1651069