Miten se nyt olikaan...
Mikseivät valar koskaan tulleet Keski-Maahan apuun (lukuun ottamatta Vihan Sotaa)? Oliko heillä joku Erusta tuleva kielto puuttua Esikoisten tai Seuraajien maailman asioihin?
Olisivatko he antaneet Sauronin rauhassa "peittää maan pimeyteen", jos Sormus olisi palannut hänelle? Eikö esimerkiksi Tulkas olisi voittanut Sauronin taistelussa mennen tullen?
Valar ja Keski-Maa
3
601
Vastaukset
- Iluvatar
Eru oli antanut maiar ja valar ohjeet että he eivät missään tapauksessa saaneet puuttua keksi-maan elämään.
Mutta jos Sauron olisi saanut keski-maan ja lähtisi hyökäämään kohti kuolemattomia maita, niin ehkä silloin ainurit heräisivät. Olikohan ne edes ainurit? (no kuitenkin maiat ja valat)- Shadow
"Eru oli antanut maiar ja valar ohjeet että he eivät missään tapauksessa saaneet puuttua keksi-maan elämään."
Näin se taisi olla, mutta olihan siellä muutama maia edelleen pyörimässä. Sauron ja Durinin Turma - toimivat Erun määräystä vastaan tietysti? Istari oli varta vasten lähetetty, joten selittyykin sillä.
Tulkas ja Orome olivat jonkin sortin taistelijoita, mutta ketä vastaan he koskaan taistelisivat jollei Keski-Maahan ollut lupa mennä - Melkoria yksin?
Kaipa valar olisivat reagoineet, jos Sauron olisi hyökännyt Valinoriin. Muttei hän sitten itse viitsinyt, vaan agitoi numenorilaiset. Mutta kenties Sauron ei olisi enää kolmannella ajalla voinutkaan purjehtia sinne, vaikka olisi tahtonut. - Shadow
Shadow kirjoitti:
"Eru oli antanut maiar ja valar ohjeet että he eivät missään tapauksessa saaneet puuttua keksi-maan elämään."
Näin se taisi olla, mutta olihan siellä muutama maia edelleen pyörimässä. Sauron ja Durinin Turma - toimivat Erun määräystä vastaan tietysti? Istari oli varta vasten lähetetty, joten selittyykin sillä.
Tulkas ja Orome olivat jonkin sortin taistelijoita, mutta ketä vastaan he koskaan taistelisivat jollei Keski-Maahan ollut lupa mennä - Melkoria yksin?
Kaipa valar olisivat reagoineet, jos Sauron olisi hyökännyt Valinoriin. Muttei hän sitten itse viitsinyt, vaan agitoi numenorilaiset. Mutta kenties Sauron ei olisi enää kolmannella ajalla voinutkaan purjehtia sinne, vaikka olisi tahtonut."Tulkas ja Orome olivat jonkin sortin taistelijoita"
Niin no. He ovat tietysti valarina jotakin, mikä on luonut myönteistä taisteluhenkeä ja rohkeutta maailmaan aikojen alusta... kaikkiin ja kaikkialle.... vaikka ovat itsekin taistelijasieluja tosipaikan tullen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444806Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.602656Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611035Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711014- 124989
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72954- 137865
- 49854
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,52820