Minulla on kohta 2 vuotias sprinkku uros ja olen vakavasti harkinnut ottavani talouteemme toisen koiran. Tämä nykyinen sprinkku tulee kaikkien narttujen kanssa ongelmitta toimeen (luonnollisesti), mutta JOTKUT urokset tuottavat ongelmia. Monien urosten kanssa koirani tulee hyvin juttuun, mutta joillekin se rupeaa uhoamaan ja on jopa joitakin kertoja ottanut koirapuistoissa yhteenkin saman ikäisten urosten kanssa. Minkään silmittömän raivon vallassa se ei ole vouhottaessaan mielestäni ollut, koska on joka kerta totellut kesken tappelun tänne komentoa ja sen osalta rähinä on loppunut siihen.
Mietin siis, että uskallanko ottaa toisen uroksen huusholliini? Jotenkin ajattelisin, että jos toinen koira tulee pennusta asumaan meillä, hyväksyisi tämä nykyinen koira tulokkaan suht ongelmitta? Pienten pentujen päälle koirani ei ole koskaan käynyt, vaikka nämä ovat tehneet mitä tahansa (nylkyttäneet, repineet korvasta jne.).
Valitettavasti en ole ymmärtänyt opettaa koiraani pennusta asti jakamaan luita/leluja tms. toisten koirien kanssa ja se puolustaakin raivokkaasti omaa ruokakuppiaan meillä kylässä olevilta toisilta koirilta. Ihmiset (niin lapset kuin aikuisetkin) saavat ottaa sen lelut yms. milloin mieli tekee, tai oikeastaan koira kuskaa kaikille vieraillekin ensimmäisenä lelunsa yms. näytille, heti kun joku vaan ovesta sisään astuu.
Olen miettinyt, että olenko lukenut itseni jo suorastaan hysteeriseksi koiran koulutuksen yms. kanssa. "Vanhaan hyvään aikaan" ihmisillä oli jos jonkinlaisia koiria taloudessaan, eivätkä he varmasti kuluttaneet päiviään miettien, että onkohan meillä johtajuus nyt varmasti kunnossa, kun koira livahti ovesta ennen minua tms. Ja toinen mitä olen miettinyt on se, että jos tavalliset ja myös hieman laitapuolenkulkijatkin kykenevät koiransa kouluttamaan, miksi itse olisin niin paljon typerämpi, että en siihen kykenisi? Tarvitseeko ihmisen olla ydinfyysikko kyetäkseen kasvattamaan kaksi suht normaalia koiraa?
uskallanko?
7
342
Vastaukset
- kemianope
Turhaan sä täältä kysyt ku vastaus tulee olee et älä piä koiraa jos et osaa hoitaa,se on vissi se!
- hysteerikko
Olisi hedelmällisempää, jos tällaisiin vastauksiin saisi jotakin perusteluita väitteidensä tueksi.
- ihmettelijä.
hysteerikko kirjoitti:
Olisi hedelmällisempää, jos tällaisiin vastauksiin saisi jotakin perusteluita väitteidensä tueksi.
Taidat olla ekaa kertaa palstalla? Perusteluita väitteiden tueksi?!? Anteeksi en tee pilaa Sinusta vaan palstan nykykäytännöstä.
Varmasti normaali- ihminen voi pitää kahta koiraa.
Tietyt tyypit tulevat väittämään muuta, ainakin se oli heidän mielipiteensä, kun asiaa edellisen kerran sivuttiin. Ne tyypit eivät ole normaaleita, koiria on ehkä joskus ollut, eräällä taitaa olla vieläkin kymmenkunta ja onhan toisellakin yksi. Se on kyllä vähän kyseenalaista, mihin se koiran raja vedetään.. - hysteerikko
ihmettelijä. kirjoitti:
Taidat olla ekaa kertaa palstalla? Perusteluita väitteiden tueksi?!? Anteeksi en tee pilaa Sinusta vaan palstan nykykäytännöstä.
Varmasti normaali- ihminen voi pitää kahta koiraa.
Tietyt tyypit tulevat väittämään muuta, ainakin se oli heidän mielipiteensä, kun asiaa edellisen kerran sivuttiin. Ne tyypit eivät ole normaaleita, koiria on ehkä joskus ollut, eräällä taitaa olla vieläkin kymmenkunta ja onhan toisellakin yksi. Se on kyllä vähän kyseenalaista, mihin se koiran raja vedetään..En ole tätä palstaa juurikaan seurannut, mutta pisti silti naurattamaan tuo hieman kyyninen kommenttisi. Osaksi varmaan oli aiheellinenkin ja toisaalta myös surullinen, jos palstan tila oikeasti olisi tuo, mitä annoit viestissäsi ymmärtää.
- palstalainenko
hysteerikko kirjoitti:
En ole tätä palstaa juurikaan seurannut, mutta pisti silti naurattamaan tuo hieman kyyninen kommenttisi. Osaksi varmaan oli aiheellinenkin ja toisaalta myös surullinen, jos palstan tila oikeasti olisi tuo, mitä annoit viestissäsi ymmärtää.
Kannattaa kysellä neuvoja yleistä-osiosta ainakin jos vaikuttaa epävarmalta kun sellaset ei saa koirii pitää,mut naamaa nuolevaa ukkoa kyllä.
- sille että
miksi et voisi ottaa toista koiraa. Itselläni on ollut "pahimmillaan" kolme urosta samaan aikaan, kaksi terrieriä ja villakoira. Yhteenottoja oli todella harvoin ja uskomatonta mutta totta, joukon riitapukari oli villis! Terrierit olivat ylimmät ystävykset. Mielestäni on ihan normaalia että koira puolustaa ruokaansa ja herkkujaan toisilta koirilta. Se kuuluu niiden käyttäytymiseen. Hienoa että olet miettinyt asiaa! Vanha koirasi saattaa jopa nauttia saadessaan lajilleen tyypillistä seuraa. Rohkeasti vain pentua hankkimaan! Osta vain hyvältä kasvattajalta, älä pentutehtaasta.
- hysteerikko
Kiitos kannustavasta viestistä! Etsinkin itselleni toista näyttelykoiraa, eli paperit on oltava jo ihan senkin takia. Tämän ensimmäisen kanssa on jo kokeita ja näyttelyitä jonkun verran kierretty ja myös hyvällä menestyksellä =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062501Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141423- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938