elikkäs meidän nti 6vkoa huitoo käsillään aina kun väsyttää, on nälkä tai koskee.. Huitoo välillä ihan tolkuttomasti ja välillä kädet saattaa ikään kuin täristä jos oikein hermostuu. Onko teillä muilla ollut tätä huitomista ja missä tilanteissa esiintynyt? Kait se on sitä kun hermosto ei ole vielä valmis? Kiva jos joku viitsisi vastata... Välillä ärsyttää kun jotain kysyy niin sitten ei kukaan viitsi vastata. Sen takiahan nämä palstat on, ikäänkuin vertaistukena tms..
vauva huitoo...
miten teillä?
34719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja vauva on jo 5kk vanha. muuten motoriset taidot on kehittynyt hienosti. tartuu esineisiin, kääntyy jne joten en ole ollut huolissani
Sama meillä. Tyttö nyt 2,5kk, on tehnyt sitä alusta asti, jos oikein hermostuu niin kädet heiluu vaan enemmän ja välillä käy tärisemään ihan hirveästi. Miulle on neuvottu että jos kovasti hermostuu ja huitoo käsillä ja kädet tärisee niin kannattaa varovasti pitää niistä kiinni ja rauhotella, kun pieni vauva ei vielä hallitse käsiään niin voi enemmän vain hermostua kun ne koko ajan häseltää siinä silmien edessä eikä vauva tajua että ne ovat hänen omat kädet mitkä siinä heiluu :) (siis ennen kuin sitten alkaa itse niitä hallitsemaan) Nyt ehkä vähän rauhottunut iän myötä meillä tuo huitominen, alussa se oli kauheaa häsellystä niiden käsien kanssa jo sairaalasta lähtien, ja huomasin että mahavaivat pahensi sitä huotomista entisestään. Samoin jalat potkii välillä hirmuisesti :) Samoin, en ole huolissani, on kuulemma ihan normaalia. Mutta yksi minkä olen huomannut niin tyttö ei kylvyssä liiku juuri yhtään, samoin mahassa oli välillä todella vaisu, varmaan joku yhteys tuolla vedessä ja mahassa olemisessa on :) Rauhoittaa kai häntä niin paljon :)
meillä vauva, myös 6 vkoa, huitoo kovasti käsillään ollessaan väsynyt. yösyötöillä myös huiskitaan, eikä vauva osaa rauhoittua.
hyväksi konstiksi rauhoittaa lapsi on osoittautunut kapaloon laitto. vauva rauhoittuu heti ja uni tulee vaivatta.