Hei,
monet lienevät sitä mieltä, että varsinainen itkuhälytin on lyhytaikainen ostos. Sen sijaan on ehtoteltu radiopuhelimen hankintaa itkuhälyttimeksi.
Onko kellään kokemuksia tai muuta hyvää tietoa radiopuhelinmalleista? Puhelimen täytyy siis kuunnella ympäristöään ja kytkeytyä päälle havaitessaan ääniä.
Mutta onko jossain värinähälytinmallissa mahdollista saada värinä päälle kun linja aukeaa? Monissa on kuulemma värinähälytin, mutta se toimii vain "normaalikäytössä" eikä lainkaan itkuhälytinkäytössä eli linja pitää kai avata nappulasta jos mielii värinää. Olisi erinomainen ominaisuus esim. jos leikkaa nurmikkoa tai tekee lumitöitä vaikka sitten ihan muksun ikkunan alla.
Toivottavasti joku osaa ja tietää!
Radiopuhelin itkuhälyttimenä?
12
12217
Vastaukset
- katselin
itkuhälytyntä, niin stockkalla oli joku cobra merkkinen hälytin joka toimi myös radiopuhelimena, kantavuus oli 3 kilometriä, hinta alennuksessa n.60e oikea hinta oli enemmän n.>100e. Kokeile etsiä netistä
- linkki lisäksi
niin ei käy hankinta kukkaron päälle:) katsos tota linkkiä:) ---> http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=&sivu=pmr.mt750vp&tuote=Y
- Ruohonleikkaaja
linkki lisäksi kirjoitti:
niin ei käy hankinta kukkaron päälle:) katsos tota linkkiä:) ---> http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=&sivu=pmr.mt750vp&tuote=Y
En nyt heti löydä linkkiä, jossa mainittiin että 750 mallissa ei olisi värinää ollenkaan, pudonnut pois mutta on edellisessä 725 mallissa.
Ongelma on siis värinähälytin joka pitäisi saada päälle myös VOX/itkutoiminnassa. Tätä tietoa en ole mistään löytänyt, mutta kauppojen myyjät ovat "tietäneet" kertoa ettei värinä yleensä pelaa kuin napista linja avaten. - hälytin
Ruohonleikkaaja kirjoitti:
En nyt heti löydä linkkiä, jossa mainittiin että 750 mallissa ei olisi värinää ollenkaan, pudonnut pois mutta on edellisessä 725 mallissa.
Ongelma on siis värinähälytin joka pitäisi saada päälle myös VOX/itkutoiminnassa. Tätä tietoa en ole mistään löytänyt, mutta kauppojen myyjät ovat "tietäneet" kertoa ettei värinä yleensä pelaa kuin napista linja avaten.itselläni itkuhälyttiminä cobran microtalk radiopuhelimet, jotka saa toimimaan myös itkuhälyttimenä. Toisesta puhelimesta valitaan itkuhälytin toiminto päälle ja linja aukeaa, kun vaunussa liikehdintää/ääntä.
- yhden värinän
Ruohonleikkaaja kirjoitti:
En nyt heti löydä linkkiä, jossa mainittiin että 750 mallissa ei olisi värinää ollenkaan, pudonnut pois mutta on edellisessä 725 mallissa.
Ongelma on siis värinähälytin joka pitäisi saada päälle myös VOX/itkutoiminnassa. Tätä tietoa en ole mistään löytänyt, mutta kauppojen myyjät ovat "tietäneet" kertoa ettei värinä yleensä pelaa kuin napista linja avaten.Cobra MT925 PRO VP PMR446 radiopuhelin, kelpaisko toi?
- honkkarissa
Ruohonleikkaaja kirjoitti:
En nyt heti löydä linkkiä, jossa mainittiin että 750 mallissa ei olisi värinää ollenkaan, pudonnut pois mutta on edellisessä 725 mallissa.
Ongelma on siis värinähälytin joka pitäisi saada päälle myös VOX/itkutoiminnassa. Tätä tietoa en ole mistään löytänyt, mutta kauppojen myyjät ovat "tietäneet" kertoa ettei värinä yleensä pelaa kuin napista linja avaten.halvemmalla ei saa mistään
- Ruohonleikkaaja
yhden värinän kirjoitti:
Cobra MT925 PRO VP PMR446 radiopuhelin, kelpaisko toi?
En tiedä, osaako joku sanoa reagoiko käsikappale värinällä jos toinen kappale havaitsee ääntä? Tää on se juttu, talvitamineissa tai sen ruohonleikkaajan kanssa ei välttämättä kuule hälytysääntä.
- ,,,,
Meillä on ollut käytössä Doron radiopuhelimet itkuhälyttimenä. Värinää tosin ei ole, mutta muuten toimii tosi hyvin. Ja kulkee kätevästi mukana taskussa.
- poika 02/06
Meillä ainakinon jotku Doron jotka ostin prismasta 59€. Ne ei ainakaan toimi mun mielestä hyvin. Siis ei oo riittävän herkät. Laps saa huutaa aika lujaa nnen kun ne ottaa äänen niin et kuuluumyös vanhemmille. Meillä on tavallinen itkuhälytinkin jota on käytetty ja tota radiopuhelinta vaan testattu kun oli niin huono. Mä ainakin haluun hakee lapsen vaunuista kun se juttelee enkä vasta sit kun se karjuu pää punasena.
- ÄlynKäyttöSallittu
Mikä ihmeen pakkomielle suomalaisilla on käyttää radiopuhelinta itkuhälyttimenä, kun oikeita itkuhälyttimiäkin on kaupassa ihan hyllytavarana ja vieläpä edullisempaan hintaan. Kai te sitten talvella yritätte myös tehdä lumitöitä ruohonleikkurilla vaikka on olemassa lumilapio, lumikola, lumilinko ja lumentyönnin vai käytättekö kenties kyseisiä työkaluja kesällä nurmikonhoitoon ?
https://en.wikipedia.org/wiki/PMR446
Tuossa muuten alkuperäinen wikipedian artikkeli pmr446 puhelimista, eikä siinä mainita halaistua sanaa tästä täysin suomalaisesta ilmiöstä eli radiopuhelimien haitallisesta väärinkäytöstä itkuhälyttimenä. - 1säpappa
Onko käytetyn itkuhälyttimen osta iso investointi, kun sen saa vuoden päästä myytyä melkein samaan hintaan eteenpäin?
Sitä en sitten tiedä onko myytävissä itkuhälyttimissä värinähälytintä. Meidän mallissa ei ainakaan ollut. - Anonyymi
Kyllä se itkuhälytin on paras valinta vauvan tarkkailemiseen.
Jätetään ne radiopuhelimet siihen käyttöön mihin ne on tarkoitettukin,
eli puheella suoritettavaan viestintään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524317S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094133Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364050Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko643899- 853344
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643228IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1453199Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171572- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291095