Tämä ei liity linuxiin mutta kun olen täällä joskus kiroillut tätä suomi24:n töksähtelyä niin ajattelin pistää tänne:
http://www.marmai.fi/saittimittarit.jsp
Ilmankos tää tökkii kun on noinkin suosittu palvelu, sijalla 20.
Ilmankos suomi tökkii
12
835
Vastaukset
- koska:
MSN.fi sijalla 8 eikä töki koskaan(en ole ainakaan huomannut), jossain muualla se vika on kuin suosittuvuudessa vai suosittavuudessa( perkele kun ei suomenkieli taivu) kait?
- varmaankin
>...noinkin suosittu palvelu...
Ongelma ei liene niinkään käyttäjämäärä vaan sen hillitön kasvu eli 100% joten kapasiteettia ei ole varauduttu kasvattamaan vastaavasti.
Esim. Yle:llä on lähes vastaava käyttäjämäärä ja samainen Linux/Apache palvelin ja toimii kuin salama tähän ruåtsi24:een verrattuna.- "kasvu"
Oliskohan pikemminkin kyseessä se ettei viime vuonna mitattu?
- Wolf
voihan se olla miks suomalaiset tanskalaiset ja ruottalaiset msn.x sivustot on suosittuja koska windowssin oletuksena on jokaisessa asennuksessa se kotisivuna. ja sitten sitä ei osata vaihtaa. Sit jos joku tuttava vaihtaa sen kevyeen tai pelkään blank ruuttuun niin ihmetellään et mitä teit netille! prk
- mutta
luulen, että tökkimisellä on tekemistä "vakoiluohjelmien" kanssa. Noita tiettyjä cookieita ja imageja kai sanotaan vakoiluohjelmiksi, kun niillä yritetään laskea ja tunnistaa. Ne ei pelaa.
Mutta: tämä on täysin mutua.- entäs
..kun olen kanssasi samalla "mutu-tuulella",..
Kun Operassa poistaa kaikki kuvat,
niin johan kulkee selainkin paljon joutuisammin, myös Suomi24:ssä.
On kyllä aika tylsän näköinen,
mut jos pelkän textin haluu niin toimii.
- miksuh.
No toki se käyttäjämäärä vaikuttaa, mutta ei se kyllä yksin selitä sitä että nää sivut on monesti ihan totaalisen juntturassa. Jos vertaa vaikka maikarin sivuihin tai irc-galleriaan niin ne toimii PALJON paremmin. Eli kyllä jotain on vialla.
"Eli kyllä jotain on vialla."
Tosiaan.. tuosta tuli mieleen ne erinäiset kerrat kun jokin threadi on "välähdellyt" eli välillä näkyy hetken ja välillä taas ei, jopa niin että kun vastasin johonkin niin sekä vastattava posti että vastaus katosivat netin tuuliin hehheh.. sitten parin tunnin päästä se mihin vastasin oli palannut ja siitä tunnin päästä mun vastauskin ilmestyi. Siinä välissä olin jo pistänyt sinne rimpsun että "vastasin tähän mutta vastaus katosi". Mutta seuraavana aamuna kumpikin oli taas kateissa ja sitten päivällä ne ilmestyivät takaisin jäädäkseen.
Mä olen kuullut puhuttavan "tekstin lainaamisesta" mutta en tiennyt että se on tuollaista kokonaisvaltaista. Joku siis lainasi niitä johonkin ja palautti lopulta kun laina-aika meni umpeen tai jotakin höhö..
Tarkoitinkin "noinkin suositulla" ikäänkuin rivien välistä juuri sitä että kapasiteettiin nähden ilmeisestikin on liikaa kuormaa.
Esimerkiksi niiku että miljoonasta siittiöstä vain yksi menee munasolun reiästä sisään ja sitte menee luukut kiinni.
Olipas merkillinen vertaus, ei varmaan aukea atk-guruille kjäh-kjäh..- luulet
..tosin en oo tuo "atk-guru", eli siinä kait se syy.;)
- siimahäntä
Itte joutuu sen poraamaan solukalvon läpi, siksipä vain teräväpäisimmät etenee....
- puusilima_
100%??? onks se ostettu tuolle listalle?
vaikka kyllähän täällä porukkaa tietysti riittääpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648