Ostin uudelle aikuiselle kissalleni katollisen hiekkalaatikon. Laitoin sen ensin ilman kupua vessaan ja kissa teki nätisti laatikolle. Yhtenä päivänä laitoin sitten kuvun päälle ja kissa on edelleen tehnyt nätisti. Nyt en tiedä pitääkö kissa enemmän katottomasta vai katollisesta laatikosta, koska en ole huomannut sen käyttäytymisessä mitään eroa. Joskus kupu on myös hetkeksi unohtunut pois, jos olen sitä jostain syystä tarvinnut nostaa pois vessasta, eikä siinäkään mitään reaktiota. esim. suihkun ajaksi laitan laatikon eteiseen ja kissa tekee nätist siihen silloinkin.
Onko jollakulla kokemusta molemmista vaihtoehdoista ja kissan suhtautumisesta ja kummasta kissa luultavammin pitää enemmän?
Katollinen vai katoton hiekkis?
9
573
Vastaukset
- ..........
eiköhän se kupu ole ihan sitä varten että hiekka ei pääse lentelee yli..
- Miettiimiettii
Tämä palstahan on tunnettu kissaihmisten ystävällisyydestä, joten kiitos siitä. :)
Ajattelinkin vain kissani mieltymystä. Itse en haluaisi käydä katollisella vessanpöntöllä. - elämätä..
Toki täällä saa esittää kysymyksensä, oli se sitten millainen vain. Jotkut itsestään selvät asiat eivät sitä ole toiselle. Eli jos koet kysymyksen typeränä, ole vastaamatta!! Jätä se työ ystävällisemmille ihmisille ja pysy kaikessa suuressa viisaudessasi muualla!
- ei mitä
ilmeisemmin ole väliä asiasta, joten tee kuten sinulle parhaiten sopii.
jos hiekka on pölyävää ja kissa kova peuhaamaan laatikolla, silloin katoton versio on parempi, muutoin ei väliä.- duski
itseasiassa jos hiekka pöläjää paljon niin silloin on kyllä parempi pitää ilman kattoa. kissa altistuu astmalle yms hengitystievaivoille jos on pölyävä hiekka ja katollinen loota.
yleensä ollaan tietääkseni siinä käsityksessä että kisut tykkää kun on katto päällä, mutta ilmeisesti aloittajan kissalla ei niin ole väliä. kehoittaisinkin aloittajaa päättämään asian hiekan pölyävyyden mukaan tai vaihtamaan hiekkan vähemmän pölyävään jos katon tahtoo pitää esimerkiksi lattian siistinä pysymisen takia. - näin..
duski kirjoitti:
itseasiassa jos hiekka pöläjää paljon niin silloin on kyllä parempi pitää ilman kattoa. kissa altistuu astmalle yms hengitystievaivoille jos on pölyävä hiekka ja katollinen loota.
yleensä ollaan tietääkseni siinä käsityksessä että kisut tykkää kun on katto päällä, mutta ilmeisesti aloittajan kissalla ei niin ole väliä. kehoittaisinkin aloittajaa päättämään asian hiekan pölyävyyden mukaan tai vaihtamaan hiekkan vähemmän pölyävään jos katon tahtoo pitää esimerkiksi lattian siistinä pysymisen takia.luullakseni kirjoitinkin ;)
- narski
Meillä toimii katollinen vaihtoehto paremmin...
minulla on kaksi kissaa ja näin ollen kaksi hiekkalaatikkoakin.. Katollinen ja katoton.. Vanhempi kissoista käy katollisessa vain kakalla ja katottomassa pissalla.. nuorempi kissa käy mielensä mukaan jommassa kummassa laatikossa oman mielensä mukaan.
- Jenxi
on kissoilla hiekka"kopat'", eli katolliset laatikot. Ostin juuri uuden ja hieman isommat pinta-alaltaan ja mikä tärkeää: korkeammat.
Jotkut katolliset laatikot ovat niin matalia ettei kissa mahdu kunnolla tarvittavaan asentoon jonka pissaaminen tai paskominen vaatii. Niinpä toiset kissat tekee sitten muualle kun toiset yrittää kykkiä siellä kaikin tavoin. Korkeus on aina tärkeä tekijä noissa kopallisissa laatikoissa.
Koppalaatikko on siitä hyvä, että kun kisu menee kakkimaan, se voi kaivella ja heitellä hiekkaa ihan vapaasti ilman että sitä löytyy joka ilmansuunnasta parin metrin säteellä. Kissa saa myös hieman yksityisyyttä kun koppa antaa näkösuojaa (usko tai älä, mutta jotkut kissat tosiaan vaatii sitä tai ei "asiat" suju).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564304SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2924178Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663696Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933583Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä993180Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312497Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv371900Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681793Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161783- 381713