Mieheni kävi Paraguayssa marraskuussa 2005 ja tässä häneltä muutamia kommentteja, kun täällä ei vielä kukaan ole kertonut maasta. Hän oli Etelä-Amerikassa 5 viikkoa, jonka aikana hän kävi kuudessa eri maassa.
Kävelin Brasilian puolelta Iguazusta Paraguayn puolelle siltaa pitkin. Siellä oli rajatarkastus jossa passiin tuli leima (EU-kansalaiset eivät tarvitse viisumia). Ensin pitää vaihtaa rahaa, koska sitä ei ennen maahan tuloa saa eikä yleensä kukaan käy Paraguayssa.
Vinkki: Älä pukeudu maastokuvioisiin vaatteisiin! Todennäköisesti sen vuoksi minut vietiin poliisiasemalle, jossa tarkistettiin kaikki ja kyseltiin. Puolen tunnin kuluttua sieltä pääsi kuitenkin pois. Klo 6 jälkeen illalla ei välttämättä kannata liikkua paljon kaduilla.
Paraguayssa rakennukset ja tiet ovat rähjäiset ja huonossa kunnossa, bussit samoin ja erittäin köyhää. Ei kannata valokuvata varsinkaan pääkaupungin ulkopuolella, Asuncionissa voi kuvia ottaa kun siellä on jonkin verran turistejakin. Se on vähän paremmassa kunnossa kuin muut kaupungit. Hostelleja ei ole, ihmisiltä ei oikein uskaltanut kyselläkään mitään. Hotellissa maksoin 20 US$ yöltä, todella tasokas (Suomessa samanlainen huone maksaisi yli 100 euroa).
Matkamuistot ovat hyvin edullisia ja hienoja, kannattaa ostaa. Lisäkommenttia sen verran, että naiset ovat kuulemma kauniita (paljon kauniimpia kuin Brasiliassa). Erilainen ja jännittävä maa, jossa ei ole paljon turisteja. Kannattaa käydä! :)
Paraguay
travelleri
2
471
Vastaukset
- maasta jotain
Kerroit, että on köyhä maa. Entä ruokapuoli, millaista se on ? Mites siellä ravintoloita ja millaista palvelua saa ?
- Erggi
ruokapuoli on ok. Liharuoat erinomaisia - samaa tasoa kuin Argentiinassa. Itse olin Paraguayssa viikon pari vuotta sitten matkustellen yksin Ciudad del Estestä Asuncioniin ja Filadelfiaan. Filadelfia oli todella turvallinen paikka. Asuncionissa myös uskalsi olla päivällä kaduilla ja kuvailemassa.
Suosittelen Paraguayta - sinne harvemmin suomalaisia eksyy. Saksalaisia siellä tapaa jonkin verran
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2855897Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki433455Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1442677"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2242131Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol891669- 641067
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni134895Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9875Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11834